24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 08 Eylül 2017 15:41

OKULLAR BAŞLARKEN SERVİS ARAÇLARIN GPS ZORUNLULUĞU GELDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

OKULLAR BAŞLARKEN SERVİS ARAÇLARIN GPS ZORUNLULUĞU GELDİ

İstanbul’da bir okulun öğrenci servisi için ihaleye giren iki firmanın elemanlarının okul bahçesinde silahlı çatışmaya girmesi  okullar açılmadan önce  servis araçları ile ilgili sorunu akıllara getirdi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’da bu konuda yeni düzenlemeler ve yeni çalışmalar yaptıklarını belirten bir açıklama yaptı.

Aydın Büyükşehir Belediyesinde yapılan açıklamada “yeni eğitim öğretim yılına kısa bir süre kala Aydınlı öğrencilerin güvenliğine yönelik olarak servis araçları ile ilgili tüm önlemleri aldıklarını ifade etti. “

Başkan Özlem Çerçioğlu, Aydın’da okul servislerinde gerekli her türlü önlemlerin alındığını vurgulayarak, Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kurul Kararı ile servis araçlarına GSP sistemi kurulmasını zorunlu hale getirdiklerini ifade etti.

Didimde Servis İşletmeciliği Yapan Ünal Bulut yapılan bu açıklamanın ardından okul servis işletmeciliğinin ciddi bir iş olduğunu kendilerine emanet edilen çocukların sağlıklı ve güvenli biçimde okuldan eve evden okula taşınması için tüm konforun sağlanması gerektiğini  belirtti.

Büyükşehir Belediyesinin aldığı tüm araçlara GPS cihazı takılması kararını onayladıkalrını belirti ve kendi firmalarındaki araçlara bu cihazları taltıracaklarını belirtirken, Didim’de halen 80’e yakın araçla  öğrenci taşımacılığı yapıldığını kendileri dahil tüm işletmecilere yeni eğitim öğretim yılında sorunsuz bir yıl geçirmeleri dileklerini iletti.

Başkan Çerçioğlu ; “Yeni eğitim öğretim yılında her türlü denetim mekanizmasının faaliyette olacağını ve en ufak aksaklığa izin vermeyeceğini belirten Başkan Çerçioğlu, “Ben de bir anneyim. Eğitim çocuklarımız için en önemli kavram. Bu yüzden konuya hassasiyetle yaklaşıyorum. Son zamanlarda Ülkemizde bazı servis araçlarında  yaşadığımız sıkıntıların Aydınımızda yaşanmaması için  Biz Büyükşehir Belediyesi olarak haziran ayında UKOME’den bir karar geçirdik. Bu karar doğrultusunda tüm okul servislerinde Veli bilgilendirmeyi içeren GSP sistemi ve öğrencilerimizin araçta online izlenebileceği kamera sistemini zorunlu hale getirdik. Bu sistem ile birlikte ailelere belirli bir şifre verilerek, aileler servisin ne zaman geleceğini,  çocuklarının servisten ne zaman indiğini, çocuklarının seyahat süresince içeride durumlarını anlık olarak  görebilecekler” diyerek velilere müjdeyi verdi.

Sisteme Geçmeyenin Ruhsatı İptal Olacak

Sistemin bu yıl uygulanacağını belirten Çerçioğlu, “Bu yıl servisler bu uygulamaya geçecek eğer geçmezse yasal olan tüm cezaları uygulayacağız. Hatta ruhsatlarını iptal etme noktasına kadar gideceğiz. Bu sisteme geçmeyen araçların ruhsatlarını iptal edeceğiz” dedi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü