19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 09 Eylül 2017 14:36

Memet Ali Şare mektepli kunduracı

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Memet Ali Şare mektepli kunduracı

Memet Ali Şare (35), Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı Didim Çıraklık Eğitim Merkezi'nde 3 yıl süreyle eğitim gördükten sonra kalfalık diplomasını aldı ve kendi deyimiyle ayakkabı hastanesi dediği kunduracı dükkanını açtı. Didim Merkez'de ayakkabı tamirciliği yapan Şare, tek derdinin yanında çalıştıracak eleman bulamamak olduğunu belirterek, "Ben aslen Kahramanmaraş Elbistanlı'yım. Söke Sarıkemer'de rahmetli Ahmet Usta, Yüksel Usta ve Kadir Usta'nın yanında yetiştim. 1997 yılında Didim'e geldim ve mesleğimi burada Durmuş Usta'nın yanında bir süre çalışarak geliştirdim. Bu arada Didim Çıraklık Eğitim Merkezi'nde 3 yıl eğitim gördüm. 18 Eylül 1999'da eğitimimi tamamladım ve kalfalık belgemi aldım. Ustalık belgemi de alacağım ama dükkanı bırakıp gideceğim kimse yok. Bu nedenle erteliyorum. Önce ‘usta’ sonra ‘usta yetiştiricisi’ veya ‘usta eğitmeni’ olup, Didim'de ayakkabı tamircisi sayısının çoğalması için çalışacağım. Yoksa bizim mesleğimiz yok olup, gidecek" dedi.

Ucuz Çin malı ayakkabıların Türkiye'ye girmesinden sonra bir süre iş olarak sıkıntı yaşadıklarını belirten Memet Ali Şare, "Çin malı ayakkabılar ucuz satılıyordu. Herkes alıyordu. Ama bir süre sonra sağlığa zararlı oldukları ortaya çıktı. Mantar ve koku yapıyordu. Ayakta deformeye sebep oluyordu. Neyse halk bunu anlayınca yeniden kaliteli kunduraya döndü. Dolayısıyla şimdi hatırı sayılır bir para vererek aldıkları bu ayakkabıları eskiyince atmıyorlar ve tamire getiriyorlar. Bizim işler de bu nedenle açılmaya başladı. Kösele pençe artık pek kalmadı. Kauçuk pençe yapıyoruz. Asıl işimiz dikiş ve yapıştırma. Topuk takma. 3-5 liraya tamir ediyoruz. Bu arada çanta tamiri de yapıyoruz."

Mehmet Ali Şare'nin esnaflık hikayesi böyle. Bir de Didim'de yaşayan bir vatandaş olarak ne istekleri var bakalım:

 

"İki çocuğum var. Didim'de de birçok çocuk var. Onlar için şöyle kocaman bir çocuk parkı istiyorum. Eğlensinler, oynasınlar, çocukluklarını yaşasınlar. En önemlisi de Didim Merkez'e yakın bir otopark yapılsın. Esnafın en büyük sıkıntısı; otopark olmayışı yüzünden park eden araçların dükkanlarımızın önlerini kapaması."

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü