20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 13 Eylül 2017 16:40

Didimli Yönetmenden Kaçış’ı BARAKA’DA Anlattı

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didimli Yönetmenden Kaçış’ı BARAKA’DA Anlattı

Geçtiğimiz yıl  4 kişilik kadro ve 10 kişilik teknik ekiple Didim Belediyesi Tavşanburnu Orman kampından Yunanistan’a geçmeye çalışan bir ailenin yaşadıklarının anlatıldığı kısa film  montajı ve seslendirilmesinin ardından yarışmalarda gösterime gönderildi.

Kıs Metrajlı Filmler için açılan yarışmalarda dereceye girmesi beklenen film henüz yarışmalara katıldığı için gösterime girmedi, önümüzdeki günlerde yarışma sonuçları açıklandıktan sonra filmin Didim’de de gösterilmesi bekleniyor..

4 gün boyunca gece gündüz çeşitli sahnelerin çekildiği filmi Didimli yönetmen Barış Gördağ  çekti.

Kendisi halen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümünde okuyan Gördağ Bitirme projesi olarak hazırladığı filmde Didim’de yaşanan göç hikayelerini duyduktan sonra karar verdiğini söyledi.

Kendisi Didim Yalıköy Mahallesinde yetişen ve çocukluğunda Orman Kampını oyun alanı olarak kullanan Barış Gördağ’ın ailesi hala Didim’de ikamet ediyor. Kampın bir film platosu gibi olduğunu dolayısıyla fazla uğraşmadan burada çekimler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yasadışı yollarla Yunanistan’a geçmek isteyen Suriyeli çiftin başından geçenleri anlatılan filimde kendilerine yardım eden Kamp Bekçisi ve onun kızının hikayesi olan iki ana karakterin olduğu 4 kişilik oyunca kadrosuyla ve 10 kişilik teknik ekiple birlikte çekimlerin sonuna gelindi.

Daha sonra montajı yapılacak olan film için Kültür Bakanlığına müracaat ettiklerini projeleri kabul edilmesi halinde bu filme yapım desteği verilebileceğini belirtti projesinin kendisin ilk yönetmenlik denemesi olduğunu söyledi.

 

Yurtiçi  ve Yurtdışı festivallerde Eniyi Film ve En İyi Yönetmen ödülü aldığını Azad isimli kısa filmde reji ekibinin içinde yeralan  kısa süre önce biten uzun metraj Damatlar Koğuşu filminde de reji ekibinde olan ve  23 yaşında olan Barış Gördağ’ın yönetmen olarak çektiği bir de klipi var.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü