19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 14 Eylül 2017 16:12

DENİZ TANRISI POSEİDON BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE TARTIŞMA YARATTI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DENİZ TANRISI POSEİDON BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE TARTIŞMA YARATTI

Önceki gün  gerçekleşen Aydın Büyükşehir Meclisindeki oturumda MHP gurubunun Kuşadası’nda bulunan Poseidon Heykelinin kaldırılması yönündeki önergeyi mecliste tartışmaya açan Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu “ Bir turizm kentinde bir heykeli sökmek doğru mu?  sorusu üzerine başlayan tartışmada Ak Partili üyelerde Poseidon heykelinin içlerine sinmediği Türk kültürüne uygun bir heykelin dikilmesi gerektiğini belirtti ve Daha önce Kuşadası’nda dikilen Atatürk heykelinin de şehirden uzak bir yere dikildiği için eleştirdiler.

Başkan Çerçiğlu yabancı ülkelerde de  Poseidon heykeli benzeri heykellerimizin bulunduğu belirtti ve Kuşadası’na görülür ve güzel bir yere Atatürk Heykeli dikmeyi önerdi ve Kültür Komisyonu ve Kültür Daire Başkanlığın tarafından Kuşadası için bir heykel hazırlanacağını söyledi.

Tartışmalarda söz alan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay;  “Didim Altınkum Yalı Caddesi üzerinde bulunan heykelinde Poseidon heykeli olduğunu bunun daha önceki dönemlerde dikildiğini  Bu heykelin anlamının bu topraklarda başka kültürlerin de yaşadığını unutmamak ve o kültürlere sahip çıkmak adına yapıldığını” belirtti. Bir Yunan mitolojik tanrısı olan Poseidon’un, o insanların burada yaşadığını unutmamak adına sahip çıkılması gerektiğini savunda ve Didim’deki Apollon Tapınağının da bir kültürel miras olduğunu söyledi ve “bu sembolik heykellere karşı çıkarsak ne kültür kalır ne de turizm kalır” diyerek önergeye karşı çıktı.

Daha sonra guruplar hakkında söz alan meclis  üyeleri de bu tür heykellerin tartışmaması gerektiğini ancak bundan sonra yapılacak anıtsal yapıların ve eserlerin yok edilmesinin kabul edilmesi söylemesi üzerine s tartışma sona erdi.

Deniz Tanrısı

 

Yunan mitolojisi deniz tanrısı Poseidon ( Ποσειδῶν), Kronos ile Rhea'nın oğlu, Zeus'un iki erkek kardeşinden biridir (diğeri Hades). Bu yüzden adları Zeus ile birlikte anılan Olympos tanrıları grubunda yer alır. Sembolleri balık, at, boğa, yunus balığı ve üç dişli yaba olan deniz tanrısı Poseidon, genellikle keçe saçlı, kırçıl sakallı, yaşlıca bir adam olarak tasvir edilir. Yunan mitolojisinde Poseidon tanrısı, hem bütün denizlere hükmeder hem de yabasıyla karalardan kopardığı kara parçalarını denize fırlatmak suretiyle, adaları meydana getirir. Enginlere açılmış bir geminin kaderi Poseidon'un ellerindedir. Bu yüzden, demir alınmadan önce Poseidon'a yakarılır, atlar kurban edilir (kan akıtılmaz, hayvanlar suda boğulur). Deniz tanrısı olmakla birlikte Poseidon'un atların da atası olduğu düşüncesiyle kendisine "atların seyisi, terbiyecisi" unvanı verilmiştir. Nitekim Pegasos ve Arion gibi ölümsüz, efsanevi atların babası mitolojiye göre Poseidon'dur. Poseidon, bu kadarla da kalmaz, öfkelendiğinde yabasını yere vura vura korkunç depremler oluşturabildiği için "yeri titreten" unvanını da hak eder. Roma mitolojisindeki adı Neptün olan Poseidon'un karısı, deniz perilerinden (nereid) olan Amphitrite'dir.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü