24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 16 Eylül 2017 15:23

CENAZEYE SAYGISIZLIK CEMEVİ’NDE KINANDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

CENAZEYE SAYGISIZLIK CEMEVİ’NDE KINANDI

 

Didim Cemevinde geçtiğimiz gün vasiyeti üzerine Gölbaşı İncek mezarlığına gömülmek istediği için işlemler başladıktan sonra mezarlığın bulunduğu köyden  bazı vatandaşların defin işlemi bitmesine rağmen naaşın bu mezarlıktan atılacağı tehditleri üzerine cenaze tekrar mezardan çıkarılan Hatun Tuğluk'un cenazesi defnedilmek üzere gece saatlerinde otobüsle Tunceli’ye gönderildi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ise cenaze törenine özel izinle katılmıştı.

Olay tüm ülkede olduğu gibi Didim'de tepkiyle karşılandı. Konuyla ilgili olarak Didim Cemevi’nde bir basın açıklaması yapılarak  olay protesto edildi.

İlk konuşmayı Yapan Eğitim Sen Didim Temsilcisi Öğretmen Turgay Elçi "barışı savunan bizler Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Arap’ıyla, Çerkez’iyle yaşamayı savunduk. Bu saldırıyı yapanlar barıştan yana olmayanlardır ve bu saldırıya müdahale ettirmeyen zihniyet dün Semih ve Nuriye'nin duruşmasına gelenleri gözaltına alabildi” dedi ve “Hatun Tuğluk hepimizin anasıdır ve Aysel Tuğluk'un acısını paylaşıyoruz ve herkesin bu acıya saygı duymaya davet ediyoruz" diyerek sözlerini tamamladı. .

Ardından Didim Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin İlhan; "Cenazelerimiz aynı mezarlığa gömemeyeceksek kardeşlikten nasıl bahsedeceğiz" diye başladı. "Kin ve nefret üzerine kurulan siyasetin geldiği yer bugün cenazelere bile saygı tahammül edemeyenlerin zihniyetin ayrımcılığına  artık ölülerimizde uğrar hale geldi.

Bu güne kadar yapılanlara karşı vicdan çağrısı yaparken artık bu vicdan çağrısının bir anlamı olmadığını gördük. Bu durumdan utanması gerekenler utanmıyor, biz insanlık namına utanıyoruz." dedi.

İlhan Konuşmasını; Çocuklarımızın asimilasyonu için milyarlarca para harcayan Diyanet, birazda kendi çocuklarına, kendi inancını doğru öğretmek  için harcasalardı,  böylece siyasetçilerin kendileri için robotlar yetiştireceğine biraz da insana yatırım yapmış olurlardı" ifadelerini kullandı.

Didim Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin İlhan; " Didim Cemevi ve Alevi Bektaşi İnanç Kurulu olarak sözün yetersiz kaldığı, insanın kanını donduran  bu organize nefret suçunu tertipleyenleri, buna göz yumanları ve sessiz kalanları kınıyoruz.

 

Toplumun her kesiminedir sözümüz; 'kindar siyasete alet olmayın. Kirli Siyaset tohumları ekenlere de sözümüz 'ölülerimizi sizin leş siyasetinizin inisiyatifine bırakmayacağız’. Alevi Cemevleri, Hatun ana gibi mezarsız ve topraksız bırakılan her can için açıktır ve açık olacaktır. Ruhu Şad, mekanı nur, menzili açık, devri daim olsun." diyerek tamamladı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü