19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 19 Eylül 2017 15:32

GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

19 Eylül Gaziler günü Didim’de Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk konulma töreniyle başladı. Bilindiği gibi  19 Eylül tarihi, Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bu nedenle, yurdumuzda her yıl 19 Eylül "Gaziler Günü" resmi olarak kutlanmaktadır.

Didim Cumhuriyet Meydanında yapılan törene Kaymakam Mehmet Türköz, Garnizon Komutanı Albay Çetin Gülseven, Cumhuriyet Savcısı Fatih Çoban, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu ve Muharip Gaziler Derneği Didim Temsilcisi Sefer Tatar ile  çok sayıda gazi ve siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla yapıldı.

Meydanda ilk önce kurumların çelenk koyma töreni ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal  Marşı’nın okunmasının ardından Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Muharip Gaziler Derneği Didim Temsilciliği adına konuşmayı  Didimli Gazi İlker Türkoğlu yaptı. Türkoğlu konuşmasına Muharip Gaziliğin ülkesi için savaşa katılmış kahramanlık göstermiş kişilere denildiğini hatırlatarak ilk gazilik unvanının 19 Eylül 1921’de verildiğini kendisi attan düşerek yaralanmasına rağmen ordusunun başından ayrılmayan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Milet Meclisi tarafından verildiğini hatırlattı ve 5 Eylül 2000 yılında çıkarılan yasa ile de 19 Eylüllün o günden bu yana Gaziler günü olarak kutlandığını söyledi.

Gazi İlker Türkoğlu halen iç ve dış düşmanlarla mücadele ederken yaralanarak gazi olanlara saygılar sunarak konuşmasını tamamladı.

 

Didim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Emine Arslan’da yaptığı konuşmasında Mustafa Kemal atatürke Sakarya meydan muharebesi sonrası TBMM tarafından 1921 yılında 19 Eylül günü Mareşallik ve gazilik unvanı verildiğini ve Atatürk’ün bu unvanı onurumla taşıyacağım sözlerini hatırlattı ve geçmişten bu güne Türk halkı için canını ortaya koyan şehitlere ve kahraman gazileri selamlıyorum diyerek tamamlandı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü