23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 25 Eylül 2017 20:08

SÜSLÜ KADINLAR YOLLARDA

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

SÜSLÜ KADINLAR YOLLARDA

5. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 24 Eylül 2017 günü Türkiye’de 50 il ile birlikte eş zamanlı olarak Didim’de de gerçekleşti.

Didim CHP Kadın Kolları Başkanı Figen Çakmakgil Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Kurt ve İlçe Başkan adayı Filiz Korkmaz’ın da sürüş öncesi Atatürk anıtı önünde buluşan kadınları ziyaret ettiği görüldü.

Pazar günü 18,30’da Didim Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Didimli kadınlar bisikletlerini süsleyip şık giysiler içinde bisiklet sürdüler.

Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen kadınlara Süslü Kadınlar temsilcisi Ayşe Sümer katılanlara teşekkür etti ve güzergah boyunca uyulması gereken kuralları anlattı. Daha sonra bisikletlerine binen kadınlar Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Barış Kafe’ye kadar pedal bastılar.

Ayşe Sümer 5. Düzenlenen etkinlikle ilgili olarak gazetemize şu açıklamayı yaptı; Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başlamıştır. 5 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini  çekmiştir. Turumuz bu yıl 50 şehirde eş zamanlı olarak yine gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz.

Biz bisiklete binen kadınlar neye dikkat çekmeye çalışıyoruz? Neden toplandık buraya?

Bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır. Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık” dedi.

Ayşe Sümer açıklamasına; “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında yapılan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ ne vurgu yapmak için buradayız. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de  İzmirli kadınlarımız yıllardır öncülük etmektedir. Biz de İzmir’de bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı  yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. “Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” diyoruz” dediği açıklamasını “Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz. diyerek sürdürdü.

Sümer açıklamasının son bölümünde ; “ Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında “var” olmalı”

 

Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz, İşte bu yüzden buradayız!” diyerek tamamladı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü