24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 26 Eylül 2017 18:07

ÇİFTÇİ BİR YIL DAHA SUSUZ KALMAK İSTEMİYOR !

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ÇİFTÇİ BİR YIL DAHA SUSUZ KALMAK İSTEMİYOR !

ASKİ’nin 300 metre yüksekten 5000 m2 suyu tarım amaçlı sulama tesisinin inşaatı tamamlandı

Didim sınırları içindeki mahallelerden Balat, Batıköy ve Akköylü bir kısım çiftçi iki yıl önce Büyükşehir tarafından başlanan deponun suyu araziye ulaştıracak şebeke dağıtım sistemini için ihalenin yapılmamasından dolayı sıkıntı yaşıyorlar ve  bitirilmesini istiyor.

Çoğunluğu Balat ve Batıköy’lü çiftçilerin zeytinliklerini sulamak için yıllar önce Köy Hizmetleri marifetiyle Balat arazisi içinde yüksek bir mevkide yapılan sulama sistemi büyükşehir yasası sonrasında durdurularak daha güzel bir depo yapılmasına başlanmış ancak ilk yıl ihalesi yapılıp temelinin atılması ikinci yıl yapımı tamamlanan depodan zeytinliklere uzanacak olan sulama borularının döşenmemesi zeytinciyi zor durumda bıraktı.

Arazide  özellikle yeni dikilen ağaçların ve genç fidelerin susuzluk nedeni ile veriminin düşmesi korkusu yaşayan çiftçiler,  Büyükşehir’in zeytincileri düşünerek buraya yaptırdığı ve susuzluk çeken Balat Batıköy arasındaki araziyi eski tesisten daha iyi sulanacak bir tesis yapmasından dolayı çok umutlandıklarını, ancak 2 yıl önce ASKİ yetkisine geçen su kaynakları kontrolü sonrası, eski sistemin iptal edildiğini bu sene ancak bina yapımı tamamlanan deponun henüz hizmete giremediğini dolayısıyla bir an önce tamamlanarak tarlalarına suyun ulaşmasını beklediklerini belirttiler. .

Bir çok çiftçinin tankerler vasıtasıyla zeytinliklerine su ulaştırdıklarını belirten yetiştiriciler deponun yapılıp tamamlanmasına rağmen dağıtım şebeke sistemi ile ilgili olarak ihalenin ayrı yapılacağı gerekçesiyle bu sene sezonu susuz geçirdiklerini belirttiler ve bir an önce bitirilmesini istediler.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü