20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazar, 01 Ekim 2017 10:53

KİBELE YENİ YERİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KİBELE YENİ YERİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Kadın hakları ve günlük hayatta kadına şiddete karşı mücadele eden Didim Kibele Kadın Dayanışma Derneği artık yeni binasında hizmet verecek.

Kendisini kadın hakları savunuculuğu ve kadına yönelik şiddete karşı birlik ve dayanışma içinde olmak için gayret ettiklerini belirten dernek başkanı Leyla Eker derneklerinin sabit bir adrese kavuşmasına olan memnuniyetini şöyle anlattı;  " daha önce bir arkadaşımızın bürosunu kullanıyorduk, ancak artık kendimize ait bir yerde faaliyet göstereceğiz. Didim'de kadın hakları ihlali konusunda başvuru yapmak isteyen kadınların daha kolay ulaşabileceği Didim Merkezinde Didim Belediyesinin Sosyal Market ve kurs çalışmaları yaptığı yerde boşalan bir yeri kendilerine tahsis edildiğini böylece mücadelemizi daha rahat yürütebileceğiz, bunun için Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay'a Didimli kadınlar adına teşekkür ediyoruz" dedi.

Ülkemizde her 4 dakikada bir kadın tecavüze uğruyor, her iki kadından biri eşinden veya birlikte yaşadığı erkekten şiddet görüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ise ortalama 10 kadından dördü erkek şiddetine maruz kalıyor. mücadelemiz buna karşıdır diyen Başkan Eker; "Biz Kadınlar; bilmeliyiz ki toplumda bizlere dayatılan egemen bir ilkedir, yüzyıllar boyunca oluşmuş eril zihniyetin bu zorba ilkeleri adeta bize kadermiş gibi gösterilmekte ve dayatılmaktadır. Oysaki bu ne bir kader, ne Tanrı emri, ne doğal bir özellik değildir. Sadece bir insanın emri olmaktadır dayatılanlar." diye tarif etti.

Didim Kibele Kadın Dayanışma Derneği başkanı Leyla Eker ; Didim'de de bu konuda başvurular alıyoruz ve hem sosyal hem de hukuki destek vermek için gayret gösteriyoruz. Didim'in eksiği olan kadın sığınma evi yaılması konusunu ve  yargının verdiği uzaklaştırma kararları ihlallerini takip ediyoruz. Yaşadıkları taciz olaylarında kadınların kendilerini yalnız hissetmemeleri için yanlarında oluyoruz ve hukuki süreçlerini takip diyoruz.

Erkek egemen sistemin kadına karşı yürüttüğü politikalara karşıda demokratik haklarımızı kullanıyoruz,Didim Demokrasi kadın hakları konusunda zaman zaman bilimsel çalışmalara destek veriyoruz." dedi ve "artıkcmerkezi bir yerde olduklarını şiddet taciz benzeri olayları yaşayan kadınların kendilerine başvurmalarını bekliyoruz" dedi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü