17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 03 Ekim 2017 16:13

ATABAY DİDİM’İ tvDEN’ DE DEĞERLENDİRDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ATABAY DİDİM’İ tvDEN’ DE DEĞERLENDİRDİ

Faruk Özkan’ın moderatörlüğünde  tvDEN’ de yayınlanan, 5 gazeteci ve 1 konuğun katıldığı 5G1K programının bu haftaki konuğu Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay oldu.

2 Ekim 2017 Pazartesi akşamı gerçekleşen programda, Deniz Atabay canlı yayında gazeteci Mehmet Aydın, Ediz Verdioğlu, Cem Ulucan ve Durmuş Ali Kılınç‘ın sorularını yanıtladı.

‘En Önemli Şey Turizmde Güvendir’

Deniz Atabay’a turizm sezonunu değerlendirilmesi istendiğinde;  Türkiye olarak turizmde son iki yıla kadar son derece iyi yerlere geldiğimizi, öyle ki Avrupa’nın bir çok yaz turizminde tesis kalitesi olarak bir çok ülkenin önüne geçmiş olduğumuzu dile getirirken, günümüz Türkiye’sinde turizmdeki azalmanın sebepleri olarak; terör olaylarını ve Türkiye’nin dışarıdan algısının değişmesinden dolayı olduğunu belirtti.

Turizmin insan hareketi olduğunu söyleyen Deniz Atabay; kimsenin kargaşa olan bir ülkeye tatile gitmeyi tercih etmeyeceğini, turizmde güvenin önemini vurguladı: ‘En önemli şey turizmde güvendir. İnsanlar kendilerini güvenli hissettikleri ülkeye gidip, tatilini orada geçirmek isterler. Turisti tekrar ülkeye getirmeliyiz yoksa turizm çöker.’

Tek Ayak Üstüne Yakalandık Bu İşlere’

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Türkiye olarak Ortadoğu bataklığına giden ülke konumunda görünüyor olmamız ve  Avupa ülkeleri ile bir takım sıkıntılarımızdan dolayı Türkiye turizminde azalma olduğunu dile getirdi. Ve ekledi: ‘Hiçbir ülkenin turizm ile uğraşan başka bir ülke ile sıkıntısı yok mu? Var tabi ki. Dünya’da her yerde var. Biz biraz tek ayak üstünde yakalandık bu işlere.’

Deniz Atabay Didim Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalardan da bahsetti: ‘3,5 yılda seçim beyannamesinde ki 34 taahhütten 28’ini gerçekleştirdik.’

Bunlardan en önemlileri olarak ise; temizlik ve çöp toplama, yolların bozuk olması ve yeşilliğin az olması problemlerini çözümlediklerini söyledi.

Deniz Atabay yapılacak çalışmalar hakkında şu şekilde bilgi verdi: Açık Hava Konseri alanı ve Kültür Merkezi yapımı için Aralık sonunda inşaatına başlayacağız. Bununla beraber Antik tiyatro projesinin %90’nın kağıt üzerinde bitirildiğini açıklayan Belediye Başkanı, kültür merkezinin de çok yakında tahsisini alacaklarını bildirdi.

Apollon Tapınağı’nın önemli bir miras olduğunu vurgulayan Atabay; Aydın Büyükşehir ile birlikte çok iyi koruma planları hazırlayacaklarını  ve tapınağı restore edeceklerini bildirdi.

Yine önemli bir sorun olan Akbük kanalizasyonu için 1,5 ay içerisinde kanalizasyon inşaatı başlatılacağını ve arıtma sistemi yapılacağı şeklinde açıklama yaptı.

Doğalgaz İçin Yeni Umut !

 

Daha öncesinde nüfus talep kriteri istenen yönetmelik değiştirildi; nüfusu 50.000’in üzerinde olan bütün ilçeler, doğalgazdan yararlanmak için başvuru yapabilirler. Didim Belediye Başkanı Atabay, kısa süre içerisinde başvuru yaptığını, şuan dosyamızın Enerji Bakanlığında olduğunu ve dosyayı beklediğini dile getirdi. ‘Müjdenin şuan için bu kadarını verebilirim’ ifadelerini kullandı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü