21 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 05 Ekim 2017 14:39

AMBULANS İÇİN ÖLMEK Mİ GEREKİYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

AMBULANS İÇİN ÖLMEK Mİ GEREKİYOR

Geçtiğimiz hafta  Didim Belediyesporlu futbolcu Taylan’ın  sakatlanıp saha kenarına alınması ile başlayan Amatör külüp maçlarında neden ambulans yok tartışması,  yönetmelik gereği amatör maçlarda tam teçhizatlı bir sağlık görevlisi bulundurmayı zorunlu hale getirirken ambulansın bulunması konusunda bir zorunluluk olmadığı öğrenildi.

Didim Atatürk Stadında oynanan maçlarda hale hazırda bir çanta içine sığabilecek kadar tıbbi malzeme ile bulunan sağlık görevlisi mutlaka bulunuyor. Öğrenildiğini göre 112 Komuta Merkezine ulaşıldıktan 4 dakika içerisinde ambulansın stadyuma girmiş olma zorunluluğu var.

Türkiye’deki diğer uygulamalardan akıllarda kalan ise Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in  Sinop Valisi olarak görev yaptığı sırada sahada ölen dakikasında Ayancık Belediyesporlu Emrah Kandemir'in kaleci ile çarpışıp dile boğazına kaçması sonucu kaldırıldığı hastanede ölmesinin ardından  Vali Köşger bir genelge yayınlayarak amatör maçlarda da ambulans bulundurulması kararını vermişti.

Vali Yavuz Selim Köşger 2015 yılında yaşanan bu olaydan sonra "112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğince, imkanlar ölçüsünde bölgede uygun görülecek ambulanslardan biri, sağlık ekibiyle birlikte, karşılaşmaların yapılacağı saha çevresinde uygun bir mahalde hazır bulundurulacaktır" demişti.

 

Tek merkezli 112 Komuta Kontrol Merkezi'nden koordine edildiğinden bu uygulama ilçelerde de aynı şekilde hayata geçirilecektir. Ancak ilçe içinde çok gerekli görüldüğü zaman göreve yönlendirilecek ambulans bu görevi bittikten sonra tetkrar stadyuma dönecektir.  İlçelerde ise benzeri uygulamalar ilçe kaymakamlığı ve ilgili kuruluşlarca yerel şartlara göre değerlendirilerek karşılaştırılacaktır,  kararı geçtiğimiz hafta Atatürk Stadında yaşanan olaydan daha kötü bir olay gelişmeden bu genelgenin Aydın ve ilçelerinde de uygulanması bekleniyor.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü