18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 05 Ekim 2017 14:40

BAHRİYE ÜÇOK UNUTULMADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

BAHRİYE ÜÇOK UNUTULMADI

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şube  Başkanı Türker Bacaksız suikast ile öldürülen Tarihçi, siyaset bilimci ve politikacı. Laiklik, kadın hakları  savunucusu ve iirtica tehlikesi üzerine araştırmalar yapan Doç Dr.  Bahriye Üçok’un ölüm yıldönümünde bir basın bildirisi yayınlayarak saldırıyı tekrar kınadı.

Başkan Türker Bacaksız “ Bir Aydınlanma Ve Cumhuriyet Şehidimiz: Bahriye Üçok’u Nutumadık başlıklı açıklamasında şunları söyledi ; “ Üçok, 6 Ekim 1990 günü Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Köroğlu Caddesi'nde bulunan evine, Ekspres Kargo tarafından ulaştırılan ve gönderici olarak İlmî Araştırmalar Vakfı'nın göründüğü kitap paketini saat 16.30'da aldı. Bomba olabileceği şüphesiyle paketi kapısının önünde açmaya çalışırken, paketin içine yerleştirilmiş olan bomba patladı. Ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne kaldırılan Üçok, akşam saat 20.00 sularında yaşamını yitirdi. Cenazesi 9 Ekim günü Maltepe Camii'nden kaldırılmış ve Karşıyaka Mezarlığı'na defnedilmiştir. Suikastı İslâmi Hareket adlı örgüt üstlendi. . Cumhuriyet Gazetesini telefonla arayarak İslami Hareket Örgütü adına konuştuğunu bildiren bir kişi Üçok'u “tesettür konusundaki düşünceleri yüzünden” cezalandırdıklarını söyledi. Aynı kişi “İslam'a sınır koyanları öldürmeyi borç bildiklerini” belirtti.

Bombalı paketi kabul eden 'kargocu kız' olarak da tanınan Gülay Calap, uzun süre ortadan kayboldu. 16 Ocak 1994 tarihinde İzmir'de PKK'nın yan kuruluşu olarak sayılan Devrimci Halk Partisi'nin İzmir sorumlusu olarak gözaltına alındı.

Doç. Dr. Bahriye Üçok’a düzenlenen bombalı saldırıyı kızı Kumru Üçok ise şöyle anlatmaktadır. ”Anneme yapılan saldırıyı PKK üstlenmiştir. Türkiye Devrimci Halk Partisi İzmir sorumlusu Gülay Calap,16 0cak 1994 tarihinde İzmir’de gözaltına alınmış,12 yıllık hapis cezasının ardından DTP Parti Meclisi üyesi olarak 2007 Nevruz’nda Çanakkale’ye gelmiştir.  21 Mart 2007 tarihinde, DTP'nin Çanakkale'de gerçekleştirdiği Nevruz etkinliğinde yaptığı konuşmada, bölücü terör örgütü PKK’yı ve lideri Abdullah Öcalan’ı övmüş bu sebepten adliyeye sevk edilmiş ancak yapılan duruşmaların hiçbirine katılmamıştır. Calap,2007’nin kasım ayında yapılan parti kongresinde DTP Genel Başkan Yardımcısı olmuştur.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şube  Başkanı Türker Bacaksız Üçok hakkında verdiği bilgilerde ise Üçok’un geçmişini anlattı.

Bacaksız ; “Tarihçi, siyaset bilimci ve politikacı. Laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuştur.  Üçok, Türk siyaseti için oldukça önemli çalışmalar yapmış, değerli bir politikacı olarak tanınıyordu.

İyi derecede Fransızca, Arapça ve Farsça bilen siyasetçi İslamiyet'e ılımlı yaklaşımlarda bulunmuş, yobazlığın önüne geçmeye çalışmış ve "İslam'dan Dönenler", "Yalancı Peygamberler" ve "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar" adlı üç kitap yayınlamıştır.1919 yılında Trabzon'da dünyaya gelen, İlköğrenimini Ordu'da tamamladıktan sonra İstanbul Kandilli Kız Lisesi'ne devam eden Üçok, daha sonra öğrenimine Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde devam etti. Ortaçağ ve Türk-İslam Tarihi Bölümü'nde aldığı eğitimin yanı sıra Devlet Konservatuarı Opera Bölümü'ne de kaydoldu ve iki fakülteden de mezun oldu.Mezuniyetinin ardından önce Samsun'da daha sonra da Ankara'da toplam 11 yıl süreyle lise öğretmeni olarak görev yaptı.

1953'te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde bir ilk gerçekleşti; zira Bahriye Üçok fakültenin ilk kadın öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Akademik kariyeri 1957'de doktor olmasıyla hız kazanan Üçok, 1964 yılında ise "İslam Devletleri'nde Kadın Hükümdarlar" adlı tez çalışmasıyla doçent unvanını aldı.Kasım 1988'de katıldığı bir TV programında,” kadın hakları ile ilgili en büyük devrimi İslamiyet getirmiştir. Fakat onu yanlış anlatanların ve öğrenenlerin yüzyıllar boyunca süren tutumlarından ötürü Müslüman kadını, kendi yuvasında uzunca bir süre en doğal haklarını yitirmiş olarak yaşamak zorunda bırakılmıştır. Eğer Türk anası, dünya tarihinde henüz bir eşi doğmamış olduğuna inandığım Atatürk gibi dahi bir oğul yetiştirmemiş olsaydı, Türk kadını, Müslümanlığın ve onun zarif peygamberinin kadına tanıdığı hakların sevincine erememiş olarak hâlâ o eski yanlış davranışın ezici baskısı altında çırpınıp duracaktı. Aynı programda "İslam'da örtünmenin  gerçeği  Nur Suresi  31. Ayet ve Ahzab Suresi 59. Ayeti" açıklaması üzerine "İslami Hareket" adlı örgütten tehditler almaya başladı.

Bahriye Üçok,  1989 yılında Atatürkçü Düşünce Derneğinin kurucuları arasında yer aldı.Türkiye'nin yetiştirdiği çok önemli bir isim olan siyasetçinin ölümünün ardından adı İzmir'de önemli bir meydana; Artvin ve Ankara'da da bir caddeye verildi. Ruhu Şad olsun.” dedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü