19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 10 Ekim 2017 10:42

Kum Zambağını Koparmak Pahalıya Mal Oluyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Kum Zambağını Koparmak Pahalıya Mal Oluyor

 

Didim koylarının tümünde rastlanan kum zambakları, korunaklı alanlar dışında tehlike altında!

Didim Tavşanburnu Orman Kampı yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre; kumda 400 civarında kum zambağı bitki kökü bulunuyor . Bitki Ağustos ortası çiçek açıyor ve bir ay boyunca çiçekli olarak görülüyor. Sonrasında çiçek mevsimi bitiyor ama bitki bir yıl sonra tekrar çiçek açıyor. Yalnızca koy gibi alanlarda yetişen kum zambağı, kökünden koparılsa bile bahçe veya ev gibi ortamlarda yaşayamıyor. Özelliğini isminden alan kum zambakları ancak kumlu toprak ve tuzlu esintiler ile yetişiyor.

Didim Belediyesi’nin koruması altında olan Tavşanburnu Orman Kampı’nda kum zambağı gibi endemikli bitkiler ile beraber, nadir bulunan sakız ağacı da tescil edilen 10 çeşit ağaç türü içerisinde yerini alıyor.

Aynı zamanda piknik alanı ve kumsal olan orman kampında, insanlar bitki köklerini koparmasın veya zarar vermesin diye bitkilerin etrafı halat iplerle çevrilerek önlem alınıyor ve bitkinin hemen önünde uyarı tabelası bulunuyor. 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında; bu bitkiyi koparan yada zarar veren kişilere ‘Biyolojik Çeşitliliği Tahrip Etmek’ suçundan 38 bin 751 TL idari para cezası uygulanıyor.

 

 

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü