18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 11 Ekim 2017 15:45

10 EKİM’İ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

10 EKİM’İ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ

Didim Demokrasi Platformu bileşenleri 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın ikinci yıldönümünde  katliamı 10 Ekim Elif Kanlıoğlu Barış Parkında toplanarak lanetlediler.

Park’ta yapılan eylem öncesi Didim Cemevi Bahçesinde toplanan Didimliler buradan Elif Kanlıoğlu Barış Parkına kadar  tulum çalarak yürüdüler.

Burada Didim Demokrasi Plaformu adına  konuşmayı Didim Eğitim Sen Temsilcisi Öğretmen Turgay Elçi yaptı.

Turgay Elçi yaptığı konuşmasına ; “öncesinde Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelesi veren örgütler  olarak buradayız. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz” diyerek başladı.

Açıklaması sık sık sloganlarla kesilen açıklamada katliamdan duyulan üzüntüyü şu sözlerle anlattı; “Bundan tam iki yıl önce, barış ve demokrasiden yana emek ve meslek örgütleri olarak ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için “Savaşa inat, barış hemen şimdi” şiarıyla Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak Mitinge katılmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişi Ankara Garı önünde yürüyüşe hazırlanırken, birbiri ardına patlayan iki ayrı canlı bombanın hedefi oldular.

Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 102 arkadaşımız patlamalarda hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız ise çeşitli biçimlerde yaralandı. Yaralılar arasında çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettiriyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor. Bilinmesini isteriz ki, acımız ve hasretimiz kadar öfkemiz de taze ve diri duruyor.

Acımızı ve öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden birisi, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutumdur.

Dinleme kayıtlarına yansıyan saldırı planlarına, mitinglere yönelik canlı bomba eylemi istihbaratı yazışmalarına rağmen, kimlikleri bilinen IŞİD militanlarının Ankara’nın göbeğinde gerçekleştirdiği katliamı adeta seyreden istihbarat birimlerine öfkemiz devam ediyor.

Patlamaların hemen ardından yaralılara gaz bombalarıyla saldıran, ağır yaralı arkadaşlarımızı nefes alamaz hale getiren, alanda bulunan hekim arkadaşlarımızın yaralılara ilk yardımını geciktiren, patlama gecesi olay yerini TOMA’larla yıkayarak delilleri karartan emniyet yetkilerine öfkemiz devam ediyor.

Katliamı gerçekleştirenler gün gibi ortadayken, olayın sorumlularını ilan edip süreci hızlandırmak yerine “kokteyl örgüt” açıklamalarıyla ortamı bulandıranlara, “saldırı sonrası oylarımız yükseliyor” diyerek siyasal çıkar peşinde koşan dönemin Başbakanına öfkemiz devam ediyor.

Müfettiş raporlarına ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin lehimizdeki kararına rağmen, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması talebimizi görmezden gelen mahkeme heyetine öfkemiz devam ediyor

Yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anmamıza, katliamı kınamamıza her defasında engel olmaya çalışan, her Ekim ayı başında “gösteri yasağı” ilan eden Ankara Valiliği’ne öfkemiz devam ediyor.

Savaş, şiddet ve ölüm naralarının atıldığı bugünlerde, emekçilerin, halkların eşit haklar temelinde barış içinde bir arada yaşaması için ölümü değil, yaşamı ve yaşatmayı ısrarla savunmaya demeye devam edeceğiz. Bizleri korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlar, ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve katliamda rolü olanları asla affetmeyeceğiz”

Demokrasi Platformu bileşenleri adına yapılan konuşma şu sözlerle sona erdi; “Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.

Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Turgay Elçi Didim Cemevi Bahçesinde düzenlenen ve kınamanın yapıldığı parka yapan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’a ve emeği geçenlere teşekkür etti  ve  sözü katliamda hayatını kaybeden Elif Kanlıoğlu’nun babası Ümit Kanlıoğluna sözü bıraktı.

Baba Ümit Kanlıoğllu acılarının dava sürecinde daha da arttığını katliamdan s 1 yıl sonra ancak dava açabildiklerini belirtti ve 28 tutuklu sanıkların çoğunluğunun yüz kızartıcı suçlardan sabıkalı olmasının bu olayın ardında bir komplo olduğunu ve katliamın önceden bilinmesine rağmen engellenmediğini iddia etti.

15 Temmuz girişimin ile ilgili yargı sürecinin bir yıl gibi kısa sürede sonuçlandıran yargı sisteminin 10 Ekim Gar Katliamı davasını bilerek ve isteyerek sürüncemede bıraktığını, Antep’teki 2 kamu görevlisisin ifadesinin bile 1 yılda zor getirildiği iddia eden baba Kanlıoğlu sürecin takipçisi olduklarını ve gerçek suçluların yakalanıp yargılanmasına ve ceza almalarına kadar peşlerini bırakmayacaklarını söyledi.

Konuşmaların Ardından Artvinli olan Elif Kanlıoğlu anısına Karadeniz müziklerinden bir dinleti verildi ve ardından Didim Cemevi gençlik kolları korosunun dinletisi gerçekleştirildi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü