14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 12 Ekim 2017 15:37

TURİZMCİLER EĞLENDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

TURİZMCİLER EĞLENDİ

Didim Turizm Derneği (DİTUR) önceki gün düzenlediği yemekli bir toplantı ile  Didim’deki turizmcilerin büyük çoğunluğunu yan yana getirdi.

Didim Beach Otelde kalabalık bir toplulukla yapılan Dayanışma Toplantısına Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Deni Atabay, emniyet Müdürü Serkan Demircioğlu ve bir çok Sivil Toplum Kuruluşun yöneticileri ve üyeleri de katıldılar.

Yemek öncesinde açılış konuşması yapan DİTUR başkanı Tayyar Cengiz 1986 yılında kurulan derneğin bu güne gelmesine katkı koyan tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Cengiz, Didim Turizmindeki değişimlere rağmen Didim’in turizm beldesi olarak kalacağına inandığını söyledi.

Didim’de konaklama tesislerinin yıkılıp yerine konut yapılmasının endişe verici olmasına rağmen resmi kurumlarla birlikte turizmin sorunlarını çözmek istediklerini söyledi ve Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı ile işbirliği içinde olacaklarını belirtti.

Didim Kaymakamı Mehmet Türköz de yeni göreve başladığını  hatırlattı Derneklerin STK’ların kurumasının kolay olduğunu ancak bunu yürütmenin zor olduğunu belirtti ve DİTUR’u kurup bu güne getirenleri kutladı.

Kaymakam Türköz; “ kentlerin gelişiminde Turizm ve sporun  birlikte değerlendiğini kendisinin spordaki gelişimlere de önem verdiğini belirterek herkes spor hakkında bir şeyler bilir ancak başarı ve başarısızlık takımdaki oyunculara aittir” dedi.

Yeni gelmesine rağmen  Didim’deki gelişmeler ve sorunlara vakıf olduğunu belirten Kaymakam Türköz sorun mutlaka olabildiğini birlikte bu sorunların üstesinden gelineceğine inandığını belirtti.

Didim Belediye Başkamı Deniz Atabay bir dönem kendisinin de başkanlığını yaptığı didim turizm Derneğinin  bu toplantısında olmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti ve yeni yönetimi bu organizasyon için tebrik ederek başladığı konuşmasında Kaymakam Türköz’ün STK’ları kurmak kolaydır, yürütmek zordu sözlerine katıldığını belirterek gelir getirici işler yapamayan dernekler başka kurumlardan destek isterler ancak o kurumlarında bazı kuralları olduğu için zorlandıklarını söyledi.

Turizmin sorununu bildiğini de söyleyen Atabay; Didim’in tanıtımına önem vermek gerekir ve Didim’de yaşayan herkesin bir turizmci gibi davranması gerekir, taksicisinden garsonuna, kent sakinlerinin bir turizm kentinde yaşadığını bilerek güler yüzlü ve saygılı davranması gerekir.

1980’li yıllardaki turizm anlayışı bitti, artık her şey dahil sisteminde Avrupa’dan başlayarak sonlanıyor bizim de buna hazırlıklı olmamız gerekir. Başkan Tayyar Cengiz’in söylediği gibi oteller yıkılıp yerine konut yapılıyor bu da başka bir turizm olanağı yaratıyor. Halkla iç içe ve samimi ortamlar yaratmak lazım, Her şey dahil sistemlerde yürüyüş mesafesindeki dünya mirası Apollon tapınağını görmeden giden misafirlerimiz var bunun değişmesi gerekir” dedi.

Artık turizmin dijital olarak yapıldığını acente veya tur operatörüne ihtiyaç duyulmadan  turistin gelebildiğini belirterek Didim’deki tüm işletmelerin dijital ortamda yer almaları gerektiğini de savundu. Didim Belediyesinin geçtiğimiz yıllarda yaptığı Analogdan Dijitale çalıştayı’nda bunu önceden gördüklerini belirtti ve bu çalıştayın sonuçlarının iye değerlendirilmesi istedi.

Turizmin değiştiğini belirten Atabay, turiste karşı davranışların önemli olduğunu belirterek “bu işler artık amatör ruhla ancak profesyonelce yapılmalıdır” görüşünü de savundu.

 

Geç saatlere kadar süren dayanışma gecesine katılanlar müzik eşliğinde doyasıya eğlendiler.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü