20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 14 Ekim 2017 12:58

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nüz Kutlu Olsun

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nüz Kutlu Olsun

Tarımsal işgücünde kadının rolü oldukça fazla. Tarlalara baktığımızda kadın çiftçilerin sayısının çok daha fazla olduğunu, tarımsal üretimde harcadıkları emeği görüyoruz. Zeytin bahçelerinden çilek tarlalarına, her çeşit bostanda çiftçi kadınlara rastlamak mümkün. Kadınların bu emeği ödüllendirilmek istenmiş ve Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği tarafından 15 Ekim ‘Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’ ilan edilmişti ve 1997 yılından beri Türkiye’de de her yıl 15 Ekim ‘Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’ olarak kutlanıyor.  Didim’in tarıma elverişi topraklarında çeşit çeşit meyve ve sebzeler üretiliyor ve bu alanda kadın çiftçiler üretimden pazarlamaya kadar her aşamada çalışıyorlar.

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir gazetemize yaptığı açıklamada: ‘’Didim’in toprakları tarımsal ekimler için oldukça elverişli ve bunu olumlu anlamda değerlendiren çiftçilerimiz de oldukça fazla. Tarımsal alanda kadın çiftçi sayısı her geçen gün artıyor. Onları her gün bahçede, tarlada ve çeşitli bostanlarda emek harcarken görmek mümkün. Ülkemizde kadın çiftçilerin bu kadar aktif rol oynaması mutluluk verici bir durum.’’  Dedi.

Başkan Gökdemir Didimli kadın çiftçilerin ülke çapında yapılan yarışmalarda birincilikleri olduğunu ve bu ve buna benzer  yarışmalarda daha çok kadın çiftçiden başarı beklediklerini belirtti.

Gökdemir Kuşadası’nda Tarım Bakanlığının düzenlediği Kadın Çiftçi eğitimine Didim’den 8 kadının giderek burada daha iyi tarım ve daha bol ürün alabilmeleri için neler yapmaları gerektiği ve pazarlama konusunda da eğitim aldıklarını bu eğitimin tarlaya, bahçeye mutlaka yansıyacağını belirtti Kadın çiftçilere destek olunacağını belirterek, 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü