18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 18 Ekim 2017 15:53

Kaybolmaya Yüztutan Bir Meslek

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Kaybolmaya Yüztutan Bir Meslek

Eskiden en gözde mesleklerden biri olan saat tamirciliği, günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bir meslek haline geldi.  Babası saat tamircisi olan erkek çocukları, babasının yanında çıraklıktan yetişir ve zamanı geldiğinde baba mesleği olarak kendisi de geçimini saat tamirciliğinden sağlardı. Teknolojinin gelişmesiyle yılların eskittiği bir meslek haline gelen saat tamirciliğinde hala bu işi yapan tamirciler bulmak zorlaştı. Fakat nadirde olsa saat tamiri ile geçimini sağlayan, ömrünü bu işe vermiş kişiler hala var. Ergin Kıray‘ da bunlardan biri.

1960’dan beri ayakta duran Kıray Saat ilk dükkanını Lüleburgaz’da açtı. Sonrasında babadan oğula geçen meslekte Ergin Kıray 1992’den beri kendi saat tamiri dükkanını işletiyor. Yılların verdiği tecrübeyle mesleğine hakim olan ve işini severek yapan Ergin bey gazetemize yaptığı açıklamada; ‘‘Piyasada ucuza satılan saatler arttığı için, mesleğimiz  teknolojiye yenik düşüyor. Günümüz teknolojisinde çoğu insan artık saatleri bozulduğunda tamir ettirmek yerine yenisini alıyorlar. Bu durum saat tamircilerine olan gereksinimi azalttı haliyle. Öte yandan özellikle erkeklerde daha yoğun olmak üzere hala saat tutkunları var. Çünkü erkeğin tek aksesuarı saati oluyor bu yüzden kaliteli bir saat alıp, yadigar olarak kullanmayı tercih ediyorlar. Mesleğimiz her ne kadar kaybolmaya yüz tutan bir iş olsa da; Üyesi olduğum Didim Esnaf Ve Sanatkarlar Odası’nın da kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere, destek olma projesi var. Bu durum bir nebze de olsa bizler için umut taşıyor. Biz de saat tamirciliği mesleğini yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz.’’ Esnaflıkta önemli olanın güleryüz olduğunu vurgulayan ve önceliğinin müşteri memnuniyeti olduğunu dile getiren Ergin Kıray mesleğini artık Didim’de icra ediyor.

 

Didim’de, saat tutkunlarının yeni gözdesi olan ‘Kıray Saat’ de, bozulan saatlerinizi çok uygun fiyatlara tamir ettirebilirsiniz. Ayrıca saat temizliğinizi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Bu sevimli dükkanı Çinko Pasajında görebilirsiniz.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü