19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 19 Ekim 2017 15:10

“Maden İşçileri İş Cinayetlerine Mahkum Ediliyor !..”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“Maden İşçileri İş Cinayetlerine Mahkum Ediliyor !..”

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu Adına Öğretmek Turgay Elçi Şırnak’ta kaçak maden ocağında meydana gelen göçükle ilgili olarak yaşanan olayın cinayet olduğunu bildiren basın  bildirisi yayınladı.

Turgay Elçi açıklamasında aynı gün Soma davasında bazı sanıkların tahliye edilmesi ile aynı günde olmasına dikkat çekti ve ;”Soma, Şırnak… Maden İşçileri İş Cinayetlerine Mahkum Ediliyor!” dedi.

Şırnak’taki maden ocağında meydana gelen iş göçük nedeniyle ne yazık ki 7 işçi yaşamını yitirmiş, 1 işçi ise yaralanmıştır.

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu Adına Öğretmek Turgay Elçi; “Ne tesadüftür ki aynı gün, 301 işçinin yaşamını yitirmesine neden Soma katliamı için yürütülen davada tutuklu yargılanan vardiya amirinin tahliye edilmesi kararı verildi.

Denetlenmeyen, kaçak çalışan, işletmecilerin kar hırsına ter edilen madenlerde işçilerin payına düşen tek şey, ekmek parası uğruna pamuk ipliğine bağlı yaşamlar olmaktadır.

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, böylesi içimizi yakan olaylar birer kaza değil, iş cinayetidir. Bu iş cinayetlerinin engellenmesinin yolu ise sadece işletmecilerin değil, bu çalışma düzenine ve bu sömürüye göz yuman, bu düzenin böyle devam etmesi için politika üreten herkesin yargılanmasından ve kamu vicdanında mahkum edilmesinden geçmektedir.

 

Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diler, bu faciadan yaralı kurtulan işçi arkadaşımıza acil şifalar dileriz” diyerek sözlerini tamamladı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü