18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 20 Ekim 2017 14:40

İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ BİR ARAYA GELDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ BİR ARAYA GELDİ

Didim Ticaret Odası toplantı salonunda bir araya gelen  İnşaat Sektöründe faaliyet gösteren  oda üyeleri sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmak üzere istişare toplantısı yaptı

Toplantıya Didim’de ki inşaat sektörü üyeleri yanısıra, Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Urgancı, Belediye Meclis Üyesi Maşallah Subaşı, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Vela ve Mekin Subaşı, Meclis Başkan Yardımcısı Aydın Çağlayan, Meclis Üyeleri Ali Hikmet Atilla ve Deniz Demir, Efeler Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Öztürk katıldı.

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu adına toplantının açılışını yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Urgancı, sektörün sorunlarını konuşmak için üyeleri bir araya getirdiklerini belirterek katılanlara  teşekkür etti. S Urgancı açılış konuşması ardından sözü Yönetim Kurulu ve İnşaat Meslek Komitesi üyesi olan Ömer Vela ve Mekin Subaşı’na verdi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Didim Temsilcisi de olan Ömer Vela,  katılımın az olduğunu belirterek, davanızı sahiplenmezseniz neticeye ulaşılamayacağını belirterek 1 Ekim 2017 günü  uygulanmaya başlayan İmar yönetmeliğinin tüm Türkiye’de aynı olduğunu belirterek  “Buna bir şey yapamayız, İlçemizde de herkese eşit uygulanırsa sorun olmaz, dedi. İlçemizde en önemli sorunlar; iskân sorunları, seviye tespitindeki sıkıntılar, imardaki farklı uygulamalardır, dedi. Biz işimizi düzgün yapacağız, sonra hakkımızı arayacağız. El pençe divan duracak hatalar yapmayacağız, sıkıntıların giderilmesi için yerel yönetimdeki muhalefetin de iyi çalışması gerektiğini “söyledi ve  “bu gün yerel yönetimi uygulamalardaki hatalara düşüren yine bu sektörde iş yapan bizleriz” dedi.

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mekin Subaşı söz alarak kendilerine iletilen sıkıntılar olduğunu belirterek bir araya gelme sebeplerinin bu sıkıntıları analiz etmek ve çözüm önerileri geliştirmektir, dedi.

İmar yönetmeliğinde yaşanan belirsizlikler ve aksamalar, arsaların küçük olmasından kaynaklı problemler, çatı ve kot uygulamaları, harç kalemleri ve ücretlerinde artış inşaat maliyetlerini yükseltiyor ve müşteri bulmakta zorlanıyoruz, dedi. Bu sıkıntıların ve çözüm önerilerinin belirlenerek muhatap kurumlarda dile getirilmeli, mümkünse müteahhitlerimizin tüm kurumlarda ilgili komisyonlarda yer alması sağlanmalı dedi.

Subaşı; “Bizler buralıyız burada yaşıyoruz güzel şık kullanışlı binalar yapmak aynı zamanda kazanmak istiyoruz, beraber çalışalım, beraber kazanalım, kentimize güzellik katalım, konuta talep var, yeni bir konutta oturma isteği ve kentsel dönüşüm bunu tetikledi, turizm ilçesiyiz turizmle entegre bir sektörüz ama bugün ilçemizin kazancı ağırlıklı olarak inşaat sektöründen sağlanıyor, bunun görmezden gelinmemesi gerekir” dedi ve bunların yanında beton ücretlerinde de ciddi artış olduğunu belirterek, “çevremizdeki birçok ilçeye göre daha büyük rakamlar ödeyerek beton temin ediyoruz. Bunun neden kaynaklandığını da merak ediyoruz, dedi. İnşaatçı üyelerimizle bir araya gelmek istiyorduk, nasip bugüneymiş” diyerek sözü üyelere bıraktı.

Kendisi de inşaat müteahhitliği yapan Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü de Odanın bu konuda daha fazla inisiyatif alması gerektiğini söyledi ve “hatta tam zamanlı bir avukat istihdam ederek sadece inşaatçılar değil tüm üyelerinin hukuki sorunlarını takip edebilir, bu sorunların kişisel çekişmelere dönüşmesini de önler” görüşünü paylaştı. .

Sonrasında söz alan üyeler; ilçemizdeki inşaat sektörü sorunları, yönetmelik değişiklikleri, yasa ve yönetmelikteki problemler, yerel yönetim uygulamalarından kaynaklanan sorunlar, maliyet artışları gibi konuları dile getirdi.

Toplantı sonunda daha sonra yeni toplantılar yapılması gerektiğini daha fazla katılımlı ve daha hazırlıklı olarak  25.10.2017 Çarşamba günü saat 17:00’da Didim Ticaret Odası toplantı salonunda tekrarlanması kararı verildi.

Şehir dışında olduğundan dolayı toplantının son kısmına yetişen Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ;  “kayıt altına aldığımız sorunlar ve çözüm önerileri İnşaat meslek komitesinde kayıtlı olan üyelerimizle yeniden yapılacak toplantıda istişare edilerek raporlaştırılacaktır. Bu rapor İlçe ve il belediyeleri, Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü, Aydın Milletvekilleri ve ilgili bakanlıklarla paylaşılarak çözüm yolları aranacaktır” dedi

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü