24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 23 Ekim 2017 15:26

TİCARET ODASINDAN HASTANE İÇİN TEŞEKKÜR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

Didim Ticaret Odası Yönetimi bir basın toplantısı düzenleyerek  programa giren Didim Devlet Hastanesine 75 yataklı ek binanın kendilerinin v ve diğer sivil toplum kuruluşlarının yetkililere sorunu bildirmesinin ardından programa alınmasına sevindiklerini belirterek, Didim’e bir hastanenin zorunlu olduğuna dair gerekçeli raporu oda olarak tüm siyasilere ve bürokratlara anlatmaya çalıştıklarını belirtti ve en çok Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Didim’de esnafa ziyaretlerinin de tüm Didimlilerin Didim’in en büyük sorununun hastane olmasını belirtmeleri üzerine kapsamlı bir dosyayı bakan Zeybekci’ye ulaştırdıklarını belirtti.

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başknaı Şaban Üstündağ hazırıladıkları raporda sayısal veriler ve önümüzdeki günlerin  istatistik çalışmalarından faydalandıklarını belirtti ve “ En kalabalık turizm beldelerinden biri olan Didim’de yaz nüfusu ortalaması 350 bin seviyesindedir.  100 binin üzerinde konut ve 20 Binden fazla yatağa sahip turizm tesislerine sahip ilçenin nüfusu yoğun sezonda 550 bine ulaşmaktadır. Resmi kayıtlarda 77 bin olarak gözüken Kış nüfusuna hizmet verirken bile ciddi bir yoğunluğa sahip olan 50 yataklı Didim Devlet Hastanesi yazın hizmet veremez hale gelmişti.

Yatak sayısının 50 olmasından dolayı her servisin açılamadığı hastanemize birçok branşta doktor atanamamakta, ilgili branşlarda çevre hastanelere hastaları sevk etmek durumunda kalmaktadır. Özel hastane de bulunmayan ilçemize en yakın hastane kara yoluyla bir saat mesafededir.  Kabul edilmesi gerekir ki bu durum sağlık için çok uzun bir süredir. Bu sebeple kimi zaman sevk olan ağır hastalarımız yolda kaybedilmektedir.” Dedi.

“TUİK kayıtlarına göre nüfus artış oranı en yüksek yerleşim yeri olan Didim’de hastane bugünün ihtiyaçlarına cevap verememekte, Özellikle acil hizmetleri ve poliklinik hizmetlerinde kapasitesinin çok üzerinde çalışılmaktadır. Hastalar doktor branş eksikliği sebebiyle yeterli sağlık hizmetinden faydalanamamaktadır. Bu da hem ilçemizde yaşayan vatandaşların hem de ilçemize gelen misafirlerin mağduriyetlerine sebep olmakta turizm gelişiminin önünde engel teşkil etmektedir. Yeni turizm tesisleri ve her yıl binlercesi yapılan ikinci konutlara olan rağbet sonucunda 2025 yılında kış nüfusunun 300 binin üzerine çıkması öngörülüyor”  dediği raporda odanın raporunda   sorunların çözümü olarak daha etkin ve kaliteli sağlık hizmeti verilebilmesi için zaten müsait olan alana İlçemize de yakışan daha modern ve personel sayısı açısından daha etkin en az 150 yataklı yeni bir hastaneye yapılmasını talep edildiğini” söyledi.

Üstündağ; “ Hazırladığımız rapor hastanenin ne kadar elzem olduğunu sayısal ifadelerle ispat etmiştir. Raporumuz ve yaptığımız lobi çalışmaları Bürokrasi cephesinde mevcut hastanenin bile etkin kullanılmadığı, yeni bir hastaneye ihtiyaç olmadığı algısını kırmakta önemli bir aşama olmuştur. Aynı rapor Kaymakamlığımızın konu ile ilgili hazırladığı ikinci bir raporun temelini oluşturmuştur.

Kısaca bu zorlu süreç aşağıdaki şekilde gelişmiştir.

2014 Haziran ayında Yönetim Kurulumuz Didim Devlet Hastanesi yönetimini ziyaret etti. Aldığı bilgiler doğrultusunda sağlık hizmetlerinde arzu edilen iyileşme sağlanması için ilçemize yeni bir hastane binası kazandırmak üzere girişimlerde bulunulmasına karar verildi.

TİCARET ODASINDAN HASTANE İÇİN TEŞEKKÜR

 

Vakit kaybedilmeden bu konu hakkında bir rapor hazırlandı.

Mayıs 2015’de 7 Haziran’da yapılacak genel seçim çalışmaları için Didim’e gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye de konu iletildi. Ziyaret öncesinde bakanımızın gerçekleştireceği esnaf ziyaretlerinde de esnaflarımız öncelikli olarak Didim’e yeni bir hastane yapılmasını talep etti. Zeybekçi Odamızın da bir rapor hazırlayarak ilgili mercilere ilettiği Didim’e yeni bir hastane kazandırılması konusunda müjde verirken sonbaharda yeni hastane için somut adımların atılacağını ifade etti.

Şaban Üstündağ konuyla ilgili gelişmelerde ilk haberi vali Yavuz Selim  Köşger’de aldıklarını belirtti ve   “ Valimiz 150 Yataklı yeni bir hastane talebimiz yatırım programına alındığını bildirdi.”

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünden gelen teknik ekibin ilçede çalışmalarda bulunduğunu ve mevcut hastane arsasının boş olan yaklaşık 12. 500 m2 lik kısmına yeni hastane projesi için uygun olduğuna karar verildiğini bildirmişti.

75 yataklı ek hizmet binası 2018 yatırım planına dahil edilerek, Hastanenin 2018’ in ilk yarısında temelinin atılması ve 1 yıl içerisinde de bitirilmesi hedeflendiği vurgulamıştı.

Yoğun bakım ve ek servislerle birlikte 150 yatak kapasitesine ulaşacağı ön görülen Didim Devlet Hastanesinin C grubu hastane olan mevcut durumunun B grubuna yükseltilmesi neticesinde uzman hekim ve hemşire sayısı iki katına ulaşacağını, Modern ameliyathaneler, 2. seviye yoğun bakım ve nitelikli yatak sayısının arttırılması ile ilçeden dışarıya hasta çıkışı minimize edileceğini söylemişti.

Didim Ticaret Oadsı Başkanı Şaban Üstündağ çalışmaları birlikte yürütükleri  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Aydın Milletvekili Mehmet Erdem başta olmak üzere, bu konuda gayreti ve desteğini esirgemeyen Eski ve Yeni Aydın Milletvekilleri, Valileri, Kaymakamları ve Aydın Kamu Hastaneleri Birliği yöneticileri ile  Ak Parti ilçe Teşkilatına, Hastane Yönetimine ve tüm bürokratlar ile siyasetçilere teşekkür etti.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü