20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 24 Ekim 2017 13:47

FEN LİSESİNE KİM MANİ OLDU?

Yazan  mavi didim
Oy ver
(3 oy)

FEN LİSESİNE KİM MANİ OLDU?

Didim’de Fen Lisesi eksiği herkesin gördüğü mutlaka yapılması gereken bir okul olarak kabul ediliyor. Konuyla ilgili olarak yapılan girişimler arsa tahsisleri ve ön kabullere rağmen Sümen altı edilmesi ya da takip edilmemesi bu konuda kasıtlı bir durum olduğu fikri doğurdu.

Didim’de Fen lisesi yaptırmak için Okul aile Birliklerinin başlattığı kampanya ile  5000’e yakın toplanan imzalar dışında resmi kurumlarında bazı başvuruları olduğu bilgisine ulaştık.

Bu günlerde Didim Devlet Hastanesine ek bina yapılması ile ilgili olarak gündeme gelen yeni yatırımlar konusunda Geçtiğimiz yılın Mart ayında bir basın toplantısı ile Ak Parti İlçe Başkanlığı’da bu konuyu gündeme getirmiş ve bakanlık düzeyinde çalışmalar yürütüldüğü bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştı.

15 Temmuz Girişiminden sonra KHK ile el konulan ve Gonca Koleji olarak bilinen binanın Fen Lisesi olarak kullanılması konusunda yapılan öneriler de kabul görmüş ancak pansiyon eksikliği nedeniyle olamayacağı  Ticaret Odası ve TOBB işbirliği ile buraya bir pansiyon yapılması halinde 2017/2018 eğitim öğretim yılında faaliyete geçebilme şansı oluşmuştu. Ancak Bu okula İmama Hatip Lisesi öğrencileri yerleştirilerek eğitime başlamıştı.

Tüm bunlar tartışılırken Didim’e Ortaokulu ve Lisesi olan pansiyonlu İmam Hatip okulları yapımı başlamıştı. El konulan kolejin İmam Hatip Lisesi olarak devam etmesi yeni yapılan pansiyonlu lisenin Fen Lisesi olarak kullanılması için oluşan kamuoyuna rağmen okullar bir türlü teslim edilemedi.

2 Mart 2016 günü Parti binasında bir toplantı yapan Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü’de “Akbük mahallesinde 1 Anadolu Lisesi, ilçe merkezinde 2 ortaokul, 2 ilkokul, 1 teknik ve endüstri meslek lisesi projeleri için yer tahsisi sağlandığını söylemişti. “Fen Lisesi için ilçemiz sınırlarındaki 835 parselin ön tahsisi yapılmıştır. Fen lisesinin yatırım programına alınması için ise Bakanlık düzeyinde çalışmalarımız başlamıştır,  bu okullarımız projelendirilmekte olup 2017 yılında hizmete açılması için gerek hükümetimiz gerekse parti yönetimi olarak tüm çalışmalar titizlikle yürütülmekte ve tamamlanması için çalışılmaktadır” açıklaması ile Fen lisesi ile ilgili gelişmeleri anlatmıştı. O günlerdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve daha sonraki referandumlardan önce yapılan bu açıklamalarla ilgili hiçbir gelişme gerçekleşmedi.

Didim Devlet Hastanesi yatırımları ardından sıranın Fen lisesine geldiğini düşünen Didimlilere bu konuda hiçbir yazışma ya da resmi girişim olmadığı rivayetleri yayılması üzerine gazetemizin yaptığı araştırmada konuyla ilgili yazışma belgelerinde  ilk olarak,  27/12/2015 günlü 81234371/755/13294285 sayılı yazı ile 835 parsel numaralı 13.852,92 metrekare alanın Eğitim Alanı olarak tahsis edilmesi Mal müdürlüğünden  Fen Lisesi yapılmak üzere tahsisi istenmiş.

1.3.2016 günü Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü söz konusu alan için 43811747-750-E2391134 sayılı yazı ile ivedi koduyla,  parselin Takiyatlı Tapu Kaydı, Aplikasyon Krokisi, İmar Durumu, İmar Planı, Kot Kesit belgesinin Müdürlüğün İnşaat Emlak Müdürlüğüne gönderilmesini istemiş.

Yapılan çalışmalarla Mal Müdürlüğü ve Defterdarlık tarafından 18/2/2016 günü ve 1738 tahsis numarası ile verilen karar 2 yıl Ön tahsisli olarak 3/3/2016 günü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şayet 2 yıl içinde tahsis amacında kullanılmaz ise mevcut haliyle idareye devredilmesi koşuluyla teslim edilmiş.

Bu durum devam ederken yine,  24.2.2017 günü 81234371-755.01-E-2420019 Kaymakamlık yazısı ile 667 Sayılı KHK ile Milli Eğitime devredilen okul bölgesinde 2291 ada 1 parselde 200 yataklı bir pansiyon yapılıp yapılmayacağı konusunun araştırılması istenmiş. Konu il müdürlüğüne iletildikten sonra okulun içindeki 25 yataklı bir pansiyon olduğu tespit edilmiş ve bu pansiyonun imam hatip lisesi için bu yıl yeterli olacağı ve gerçekleşirse 1 yılda yeni bir pansiyonun yapılabileceği ilk başta kabul görmesine rağmen sonuç alınamamış.

 

Sonuç olarak anlaşılan Didim’e Fen Lisesi Yapılması konusu birileri tarafından engellenmiş ya da ihmal edilmiş. Mal Müdürlüğünün 835 no’lu parsel ile ilgili tahsisi de 5 ay sonra sona erdiği düşünülürse şayet buraya 3 Mart 2018 tarihine kadar ilk kazma vurulmaz ise tahsis edilen arazi mal müdürlüğüne iade edilecek ve yeniden başlayacak işlemler bir 5 yıl Fen Lisesi konusunu geriye itecek. Bugün başlansa bile planlarının çizilmesi, onaylanması ve ihale edilmesi mümkün görülmeyen bu isteğin sorumluları Didim halkına hesap vermesi gerekecek.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü