19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 24 Ekim 2017 13:49

Ege’de Pamuk Üreticisinin Yüzü Gülüyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Ege’de Pamuk Üreticisinin Yüzü Gülüyor

Tekstil ve dokuma sanayinin hammaddesi olan pamuğun yetiştiriciliği Ege Bölgesinde, özellikle Aydın ilinin Söke ilçesinde önemli yer tutuyor. Ege’de pamuk ihracatının önemi sebebiyle Tekstil ve Hazırgiyim ihracatçıları kontaminasyonsuz ve uzun elyaflı pamuk isteyince; üreticileri teşvik etmek amacıyla pamuk üreticisine kilogramda 80 kuruşluk prim yaptı. Yaşanan prim artışı Egeli pamuk üreticisi için sevindirici bir haber oldu.

Ege’deki pamuk üreticileri, pamuk dikim alanlarını bu yıl 110 bin 228 hektarlık alanda pamuk dikimi yaparak %20 arttırırken, pamuk rekoltesini de %12.5’e yükseltti; Ege Bölgesi Pamuk rekoltesi 187 bin ton oldu.

Türkiye 2016/2017 sezonunda, pamuk ithalatına 1.4 milyar dolar harcamıştı fakat bu yıl pamuk üretimindeki artış sebebiyle pamuk ithalat rakamlarında ciddi bir gerileme öngörülüyor.

Pamuk Rekolte Tahminleri Yapıldı

Ege Bölgesi Pamuk Rekolte Tahmin Çalışmaları yapılmak üzere; İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri ve Söke Ticaret Borsası işbirliğinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü ile yapılan protokol dahilinde

bir basın toplantısı düzenlendi. İzmir Ticaret Borsası’nda düzenlenen, Ege Bölgesi Pamuk Rekoltesi Basın Toplantısı'na katılan isimler: Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Uz, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bolca, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Bülent Uçak katıldı.

Yapılan basın toplantısında Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk yaptığı konuşmada; pamuk kalitesini yükseltmenin önemini vurgularken, Tekstil ve Hazırgiyim sektörlerinin kontaminasyonsuz pamuk istediklerini de dile getirdi. ‘‘Özellikle beyaz renkli üretimlerde kontaminasyonsuz pamuk arayışımız öne çıkıyor. Ayrıca, uzun elyaflı pamuk üretimi için tohum seçimine de büyük önem verilmesi gerekiyor.’’ Dedi.

Açıklama ve görüşlerin paylaşılması ile devam eden toplantıda, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz; Geçtiğimiz yılın rekolte tahminlerinin binde 4’lük bir yanılgı payıyla tuttuğunu belirtirken, bu yılda yoğun çalışıldığını ve UPK olarak Türkiye genelinde yüzde 17 gibi bir artış beklediklerini dile getirdi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bolca da, "Bölgemizde pamuk ekili alanlarının artmış olduğunu mutlulukla izliyoruz. Bu artışın verime de yansımasını ümit ediyoruz. Pamuk ülkemiz için önemli ve katma değeri yüksek bir ürün" şeklinde görüşlerini bildirdi.

 

2017/2018 dönemi pamuk üretim beklentisi üzerine bilgi aktaran İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak ise; ‘’Bu sezon pamuk ekim alanlarının yüzde 20.4 artışla 110 bin hektara yükseleceği tahmin edilmektedir. Ortalama kütlü verimin 447 kg/dekar olması beklenmektedir. Buna göre kütlü üretimin 492 bin 393 ton olması bekleniyor. Yeni sezonda çırçır randıman oranının yüzde 38 olacağı ve bu randıman oranı ile mahlıç pamuk üretiminin 187 bin ton olacağı tahmin edilmektedir.’’ Dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü