18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 25 Ekim 2017 15:46

HASTANEDE DİYABET OKULU DEVEM EDİYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

HASTANEDE DİYABET OKULU DEVEM EDİYOR

Didim Devlet Hastanesi,  Diyabetli hastalar ve yakınlarını bilgilendirmek ve hastalığın seyri hakkında  bilgilerin aktarıldığı Diyabet okulu geçtiğimiz yıl  14.11.2016 tarihinde açılmıştı. . Hastanede bu güne kadar 112 kişiye eğitim verildi ve sertifikaları düzenlendi.

Didim Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Veysel Kılıç, bir yıldır devem eden okulla ilgili olarak verdiği bilgide   diyabet eğitimini her ay düzenli olarak 3 gün yapıldığını. Okulda, Diyabette genel bilgiler, Neden diyabet?,  Diyabette yaşam,  Diyabette beslenme, Diyabette egzersiz, Diyabette tedavi konularında eğitim verildiğini söyledi.

Başhekim Kılıç  konuyla ilgili olarak ayrıca şunları söyledi: “Eğitim hemşiresi, diyabet hemşiresi, diyetisyen, fizyoterapist ve dahiliye uzmanının  katılımıyla gerçekleşmektedir. Hastanemizde 1 yılda toplam 112 kişi diyabet okuluna katılmış ve sertifikaları verilmiştir. Diyabet okullarında sadece diyabetli hastalara değil yakınlarına da eğitim verilmektedir. Eğitimin amacı ülkemiz de ve tüm dünyada hızlı yayılmakta olan Diyabet hastalığı hakkında farkındalık yaratmak ve komplikasyonlar oluşmadan hastalığı teşhis etmek, öncelikle hastalıktan korumak, hasta olanların  Diyabet komplikasyonlarından korumak ve Diyabet komplikasyonu oluşturan tablonun daha ağırlaşmasını önlemek amacıyla yapılmaktadır.

Diyabet Tedavisinde sadece ilaçla tedavinin yeterli olmaması bunun yanında yaşam tarzı değişikliği de gerekmektedir. Tedavi maliyetinin çok fazla olması, komplikasyonların sebebiyle yaşam kalitelerinin düşmesi Diyabet konusunda farkındalık ve eğitim önem kazanmaktadır.

Eğitim alan hastalarda öncelikle tedavinin sadece ilaçla olmayacağını bilinci oluşturulmalıdır. Beslenme ve egzersiz yapılmadan tedavinin etkisinin kısıtlı olacağı, komplikasyon oluşmaması için mutlaka diyabetin kontrol altında olması gerektiği bilincini oluşturmaya çalışmaktayız. Eğitim alan kişilerde gördüğümüz en önemli değişim beslenme ve egzersizin tedavide öneminin anlaşılması olmuştur. Hastaların bu eğitimden  sonra beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri, egzersiz yapmaları ve rutin kontrollerini önemsemeleri konularında farkındalık yaratılmıştır.

Didim Devlet Hastanesi olarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında diyabet eğitimi ve buna benzer diğer eğitimler devam edecektir. Didim halkının katılımını bekliyoruz.”

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü