22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 26 Ekim 2017 15:45

Ak Parti Endişeli

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Ak Parti Endişeli

“YENİ İMAR YÖNETMELİĞİNİN UYGULAMALARINDAN ENDİŞE EDİYORUZ!...”

Ak Parti Didim Başkanlığı dün bir basın toplantısı düzenleyerek yeni imar yönetmeliğinin Didim’de yanlış uygulamalara neden olmasından duydukları endişelerini paylaştılar.

Parti binasında yapılan basın toplantısında İlçe Başkanı Cenk Ünlü, 94. Kutlanacak olan Cumhuriyetin kuruluş bayramını kutladı ve Atatürk’e ve şehitlere şükranlarını sundu.

Ünlü konuşmasında şunları söyledi: “ bu yıl 94. kez kutlayacak olduğumuz 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutluyoruz. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal'in Türk Milletine en büyük armağanı olan Türkiye Cumhuriyet'i Devletinin ilelebet payidar olmasını dilerken, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ve aziz şehitlerimizi şükranla anıyoruz.

Bu noktada bir teşekkürde bu basın açıklaması nedeniyle yerine teslim etmemizde fayda var. Bildiğiniz üzere geçen hafta Ak Parti Aydın Milletvekilimiz Mehmet Erdem Bey, ilçemize Didim Devlet Hastanesi 75 ek yatak yatırımının müjdesini vermişti. Bu yatırımla ilçemiz Devlet Hastanesinin yatak kapasitesi 125 yatağa çıkacak olup hekim sayısı da bu oranda artacaktır. Bu yatırıma vesile olan başta Ak Parti Aydın Milletvekillerimiz  Sayın Mehmet Erdem, Abdurrahman Öz,  Mustafa Savaş,  Sağlık bakanımız  Sayın Ahmet Demircan’a  Sayın ekonomi bakanımız Nihat Zeybekçi‘ye, İl Sağlık Müdürümüz , Kamu Hastaneleri Birliği Aydın genel sekreterine ve Didim Devlet Hastanesi Yönetimine İlçemize bu önemli yatırımı kazandırdıkları için teşekkür ederiz.

Bugün burada toplamamızın en önemli sebebi önümüzdeki günlerde Didim'in gündemini meşgul edecek olan yeni yürürlüğe giren imar yönetmeliği ve Didim inşaat sektörü sorunlarıdır. İlçemiz ekonomisini oluşturan sektörler değerlendirildiğinde inşaat sektörü lokomotif sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sektörde yaşanacak olan sıkıntılar, Didim ekonomisinin geneline silsile yoluyla sirayet edecektir.”

İlçe Başkanı Cenk Ünlü’nün ardından Ak Parti Belediye Meclis üyesi Mimar Şakir Saruhan söz alarak,   planlı alanlar tip imar yönetmeliğinin kesinleşmiş son şekli  1Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girdiğini. Bu yönetmeliğin birkaç eksiklik dışında gayet açık ve anlaşılır bir yönetmelik olduğunu, net ifadeler içeren yeni yönetmeliğin uygulanması noktasında,  daha önceki tecrübelerine dayanarak Didim Belediyesi’nin   yorum hatalarının ve tutarsızlıklarının devam etmesinden endişe duyduklarını belirtti.

Saruhan yönetmelikle kaygılı endişelerini şu sözlerle açıkladı: “ Karşımıza çıkacak en bariz sıkıntı, yönetmeliğin çatı ve balkon alanlarının uygulamasıyla ilgili olacaktır. Yeni tip imar yönetmeliğinde Çatıların, civarındaki cadde ve sokakların mimari karakterine, yapılacak binanın nitelik ve ihtiyacına uygun olması şarttır ifadesi ile çatıların nasıl olması gerektiği ile ilgili tartışmaya gerek kalmaksızın kesin bir ifade bulunmaktadır.Konunun meclis gündemine taşınmasına bile gerek olmayan civarındaki cadde ve sokakların karakterine uygun olarak yapılaşma sayısına bakılmaksızın yapılması gerekliliğini kesin bir dille ifade eden yönetmelik maddesine rağmen konunun mecliste görüşülmesi ile bir sonuca varılamayacağı aşikardır.  Farklı bir uygulamaya gidilmek isteniyorsa da bu konunun plan notu değişikliği ile yapılması şarttır ki bu durumda önce plan teklifinin hazırlanıp belediye meclisine sunulması gerekmektedir. Alınan meclis kararının hiçbir yasal dayanağı olmayacaktır çünkü bunun plan notuna işlenmesi gerekmektedir.Aksi bir durum sürecin uzaması dışında bir fayda sağlamayacaktır ki bu da inşaat sektörünü olumsuz uzunca bir süre etkileyecektir. Yönetmelik açık olmasına rağmen meclis ve inşaat sektörü oyalanmak istenmektedir.” Dedi.

Meclis Üyesi Mimar Şakir Saruhan, Didim Belediyesinin konuya duyarlı bir yaklaşım sergilemesini beklediklerini ve geçmişte yapılan hatalar tekrar yaşanmamasını istedi ve örnekler vereceği bazı imar uygulamalarının önümüzdeki süreçte benzerlerini yaşamamasını diledi.

Saruhan ; Çatılardaki kulaklar bizim verdiğimiz önerge ile kaldırılmıştı  fakat çok kısa bir süre sonra CHP grubunun verdiği önerge ile MHP grubundaki bazı meclis üyelerinin de evet vermesiyle bizim ret vermemize karşılık anlamsızca geri getirildi. Şu an yapılaşmada hem kulaklı çatılar var, hem kulaksız çatılar var, şimdi bir de bunların yanına dört tarafa kırma çatı ekleyip, zaten mimari yönünden kimlik problemi olan bir şehre yeni bir kargaşaya sebep vermeyelim.

2013 yılında çıkan  ve 2017 yılına kadar süresi uzatılan Tip İmar yönetmeliği emsal hesabı kısmında hiçbir değişiklik yapılmamasına karşın Didim belediyesi emsal hesabı değişikliğine gidildi. Belediye yönetimi her yere yazarak  26 ağustos gibi kendince bir tarih belirleyip, emsal hesabını değiştirerek birçok insanı mağdur etmişti ve yine aynı belediye  kendi belirlediği bu tarihe uymayıp bu tarihi yılbaşına kadar uzatmış fakat bunu yazıyla duyurma ihtiyacı duymamıştır.” Dedi.

Mimar Saruhan açıklamasının son bölümünde ; “Yine 2017 yılında da  eski imardan  yani emsal kısıtlamasına gidilmeksizin kimi kişilere imar durumları verilerek  haksız rekabet yaratılmıştır. Sonuç olarak kimi kişilere emsal kısıtlamasına dikkat edilmeden ruhsat verilmiş aynı şartları sağlayan başka kişilere ise emsal kısıtlaması yapılmıştır.

Bir başka problemli uygulama da imar durumu belgeleriyle ilgilidir. Vatandaşın bir ay önce yönetmelik uzarsa diye eski yönetmelikten alınan imar durumlarından yeniden ücret alınmaktadır. Halbuki imar durumları bir yıl geçerlidir bu ücretin alınması haksızlıktır.

Bu sıkıntılar kolaylıkla önüne geçilecek hadiseler, ancak ilçemizin imar problemleri ile ilgili kalıcı çözümler üretmek, bölgemize özgü yeni plan yönetmeliğinin hazırlanması gerekmektedir.” Dedi.

Saruhan sözlerini: “Geçen yılda bu konular ile ilgili bir basın toplantısında büyükşehir belediye başkanını ve oradaki meclis üyelerini uyardık. Bakanlık her ile göre plan düzenlemez , hangi ilde sorun var ise bu sorunları çözmek büyükşehir'in işidir.  Yöreye özgü plan yaparak gerekli yerlerden onay alınmalıdır. Büyükşehir göreve geldiği günden beri bu konuda hiçbir adım atmamıştır kendi planını yapmamıştır. Tüm belediyeler toplansa sorunlar dinlense , ortak yöreye  özgü bir plan yapılsa uygun olmaz mıydı? Bundan belediye başkanı sorumlu olduğu kadar, büyükşehir meclis üyeleri de sorumludur” diyerek bitirdi ve Büyükşehiri zaman geçmeden göreve çağırdı.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü