20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 26 Ekim 2017 15:47

Tüm Emekliler Sendikası Kanser Haftasında Seminer Düzenlendi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Tüm Emekliler Sendikası Kanser Haftasında Seminer Düzenlendi

Kanser haftası sebebiyle, ‘Tüm Emekliler Sendikası’ Didim Şubesi, Belediyesi Düğün Salonunda saat 14:00’de Meme Kanseri konulu bir seminer düzenledi. 1 saat süren seminerde ağırlıklı olarak Didim’in emekli kesimi katılıp, yoğun ilgiyle konuşmacıları dinledi.

Semineri başlamadan önce yeni bir sendika olan Tüm Emekliler Sendikası Didim Şube Başkanı Asaf Pınarbaşı, emeklilerin sendikası olmaz düşüncesini yıkarak mücadelenin her yaşta devam etmesi gerektiğini ve sağlık seminerleri dizsinin ilkini gerçekleştirdiklerini bunların devam edeceğini belirtti.

Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü Eğitim Şubesi’nin katkılarıyla gerçekleşen seminer Serpil Çimen sunuculuğunda gerçekleşirken, konuşmacı olarak ise; İlçe Sağlık Müdürü Mustafa Kemal Subaşı, Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Şubesi Hemşiresi Sevgi Gürdal ve Esma Güleç’in yaptığı slayt gösterisi eşliğinde bilgilendirme konuşmasıyla, sonrasında da soru cevap şeklinde soruları yanıtlayarak Didimlileri meme kanseri konusunda bilgilendirildi.

Meme kanserinin belirtileri, sebepleri ve teşhisleri üzerine uzun konuşmalar gerçekleştirildikten sonra, Didimlilerin soruları üzerine konuşmacılar detaylı bir şekilde soruları yanıtlayıp, Didimlileri tedbir amaçlı tahlil yaptırmaları için Toplum Sağlığı Merkezlerine davet ettiler. Erken teşhis yapıldığı takdirde önüne geçilebilecek bir hastalık olduğu belirtilen meme kanseri için; düzenli beslenme ve hareket etmenin önemini vurgulayan konuşmacılar hastanelerde gerekli tahliller yapılmasıyla beraber ayda 1 mutlaka gerekli yöntemlerle memelerin kontrol etmesinin önemini vurguladılar.

Kadınlarda en sık görülen hastalık olarak bilinen meme kanseri hemen oluşmuyor. Sinsi bir hastalık olan meme kanserinin oluşum süreci 7 yıl gibi bir zaman alıyor. Bu sebeple erken teşhis çok önemli. Meme kanserinin en belirgin belirtilerini sıralayan Sevgi Gürdal; ‘‘Meme kanserinin en önemli etkenlerini; Beslenme şekli, genetik ve yüksek oranda tütün ve alkol tüketimi olarak sıralayabiliriz. Kendimize iyi bakmadığımız için, sağlıksız beslenip hareketsiz kaldığımız için sağlık ocaklarında ve hastanelerde hasta sayıları oldukça fazla. İlerleyen yaşlarda ve fazla kilolarda daha sık rastlanan meme kanseri için erken teşhis çok önemli. Yiyeceklerde doğru kullanım şekliyle beraber meyveye, salataya ve sebzeye ağırlık vermeliyiz.’’ Dedi.

Hareketsiz kalmanın da kanser için en büyük davetiyelerden biri olduğunu vurgulayan Gürdal, konuşmasına şu şekilde devam etti: ‘‘Yürüyüş yapmak çok önemli. Birçok hastalıktan doktora gittiğinizde size hepsi aynı şeyi söylüyorlar: ’Yürüyüş.’ Bu yüzden ne kadar bilgilenir, önlem alırsak o kadar sağlıklı bir yaşam süreriz.’ Dedi.

Seminer sonunda, seminere katılan kadınlara meme kanseri sembolü olarak bilinen pembe renk çiçekler dağıtıldı.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü