19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 27 Ekim 2017 14:54

Atatürk Temalı Çizilen Resim Şikayet Edildi !

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Atatürk Temalı  Çizilen Resim Şikayet Edildi !

Mimar Sinan Üniversitesi Ressamlık mezunu olan Sabahat Haytaoğlu, milli değerlerimizi yansıtmak amacıyla Didim’de uygun görülebilecek bazı yerlerde ‘Çanakkale Şehitleri ve Kurtuluş Savaşı’ temalı resim çizmek istediğini Didim Belediyesi Kültür Müdürlüğüne bildirmiş ve belirlenen yerlere çizilmesi şartıyla onay almıştı. Bunun üzerine ilk olarak Efeler Mahallesi Muhtarlık binasına ‘Çanakkale Şehitleri ve Kurtuluş Savaşı’ temalı resim çizmiş, sonrasında Efeler mahallesindeki bir trafo için izin verilmişti. Yine burada da ‘Çanakkale Şehitleri ve Kurtuluş Savaşı’ temalı resim çizerken, trafonun bir duvarında da Atatürk ‘ü zeybek oynarken resmetti.

Sabahat Haytaoğlu, Efeler Mahallesindeki çalışmasında çocuklarında ellerine fırça vererek, onlarında katkı sağlamasıyla resmin daha da güzelleştiğini belirtirken; resmin ana taslağının tamamlandığını, ince işlerin henüz bitmediğini, son rötuşları yapacağını ifade etti. Efeler Mahallesindeki bir trafo üzerinde resmettiği eserinin son düzenlemelerini yaparken ‘Çanakkale Şehitleri ve Kurtuluş Savaşı’ temalı resim çalışmasının ‘Resmedilenin Atatürk’e birebir benzemediği ve Milli Değerlerimizin taşlara, sokak ortalarına yapılması yanlıştır.’ Gerekçesiyle Belediye’ye şikayet edildiğini öğrenmiş olup, çizdiği resimleri Milli değerlerimizi yaşatmak amacıyla yaptığını ve durum karşısında üzüldüğünü ifade etti.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Türker Bacaksız, Yönetimden Ömer Aygün ve Adnan Çelik, Sekreter Aysel Tazeoğlu’da Milli Değerlerimizi yansıtan Atatürk içerikli çizimlere desteklerini bildirmek için etkinlik alanında bulundular. Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Türker Bacaksız, gazetemize yaptığı konuşmada: ‘‘Sabahat hanım 2-3 aydır bu işle uğraşıyor ve ücret almadan bu işi severek, gönülden yapıyor. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bizde kendisine maddi-manevi elimizden geleni yapıyoruz. Sabahat hanımın ‘Resmedilenin Atatürk’e birebir benzemediği ve Milli Değerlerimizin taşlara, sokak ortalarına yapılması yanlıştır.’ Gerekçesiyle şikayet edildiğini öğrendik. Resmin birebir benzemesi zaten mümkün değil. Öyle güzel bir önderin resminin kimse tam doğrusunu yapamaz, bunu birebir yansıtmak zaten mümkün değil. Burada önemli olan bu değerin yaşatılması amacıyla yapılan resimdir. Atatürk’e saldırıların arttığı dönemde bu değerlerin korunması çok önemli. Ulu Önder Atatürk’ü unutturma çabaları hiçbir zaman başarılı olamayacaktır.’’ Şeklinde açıklamada bulundu.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü