24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 27 Ekim 2017 15:01

TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?

Didim Cemevi’nde Türkiye Nereye Gidiyor  Paneli Düzenlendi.

Didim Cemevinde 26 Ekim 2017 günü düzenlenen panelde “Türkiye Nereye Gidiyor”, “Eğitimde Dincileşme  ve Cihat Eğitimi”, Medeni Kanunda değişiklik yapılarak “Müftülere Nikah Yetkisi Verilmesi”nin ne amaçla yapıldığına dair yaklaşımlar katılımcılara anlatıldı.

Panel öncesi bir konuşma yapan Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan son günlerde Cemevinin siyasete karıştığı şeklindeki yorumlara kendince açıklama getirdi.  İlhan, bulunulan yerin Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği olduğunu ancak buradaki dini ritüellerin oluşturulan Dedeler Kurulu tarafından yürütüldüğünü,  günlük hayata ilişkin  çalışmalarında dernek yönetim kurulunun yürüttüğünü böylece dini siyasete karıştırmadıkları yorumunu yaptı. Yılboyunca yapılan etkinliklerden ve gelir getirici çalışmalarından elde edilen gelirlerin başta eğitim bursları olmak üzere nerelere yapıldığına dair Cemevi gelir giderlerinin önümüzdeki hafta Perşembe günü yapılacak bir toplantıyla şeffaf bir şekilde dernek üyeleriyle paylaşılacağını belirtti.

İlhan’ın konuşmasının ardından Eğitimci, Yazar Alevi Bektaşi Federasyonu önceki dönem Genel başkanı Ali Balkız ve Sosyolog Dursun Güzel kendilerinin belirlediği ve gözlemlediği şekliyle  Eğitim’deki değişiklikler ve ders kitaplarına Cihat konusunun eklenerek çocukların erken yaşlarda barıştan uzak bilgilerle donatıldığını belirtti ve Medeni Kanundaki değişikliklerrin nelere yol açabileceğine dair açıklamalar yaptı.

Sosylog Dursun Güzel’de Müftülere nikah yetkisi verilmesi konusunda en çok kadınların tepki göstermesi gerektiğini kazanılmış hakların ellerinden alınması durumunda toplumun temel nüvesi olan aile birliğinin mutsuzluklara ve karmaşaya dönüşeceğini  bu tehlikenin mutlaka engellenmesini ve yasalan bu durumun geri çekilmesini istedi.

 

Panel boyunca Didim CHP Kadın Kollarının Müftülere Nikah Yetkisi ve Yasanın geri çekilmesi için başlattığı imza kampanyası da panel girişinde devam etti

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü