20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 30 Ekim 2017 15:31

AMACIMIZ VEG FEST OT FESTİVALİ DEĞİL

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

AMACIMIZ VEG FEST OT FESTİVALİ DEĞİL

28 Ekim Dünya Vegan Günü’nde Didim Belediyesi stand açarak  belediye Başkanı düzeyinde katılarak 2018 yılı 20-21-22-23  Nisan günleri ikincisi düzenlenecek olan  Didim VegFest2in tanıtımı yapıldı.

Kalamı’ta yapılan toplantıya katılan Didim Belediyesi burada yerel vegan lezzetlerden oluşan aperatif yiyecekler ikram etti. Ençok ilgi gören stantlardan olan Didim standını ziyaret eden öğrenciler Didim Belediye Başkanının festival için Didim’e gelecek ancak bütçesi düşüm öğrencileri için imkanlar hazırlayabileceği sözü üzerine Didim hakkında bilgiler aldılar.

Kalamış’ta yapılan toplantıda bir de konuşma yapan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim’in Cumhuriyet döneminde balkanlardan gelen mübadillerin oluşturduğu bir kent olması dolayısıyla bu yerleşimcilerin beslenme alışkanlıklarının bilmeden de olsa Vegan bir özellik gösterdiği belirtti. Büyüyen bir kent olan Didim’in aldığı göçlerden dolayı her gelen yerleşimcinin kendi beslenme kültürünü Didim’e getirmesine rağmen  çekirdek bir yerleşimcinin halen doğaya ve çevreye saygılı beslenmeye devam ettiğini  söyledi.

Geçen yıl yapılan Festivalin kendilerinin de beklediğinin üstünde bir katılımla gerçekleşmesinden cesaretle bu sene daha geniş katılımlı ve daha büyük bir organizasyon için çalışmalar başlattıklarını  belirten Başkan Atabay, Didim’de yaşayanlarında bu festivale katıldıklarını dolayısıyla festivalin kendi bütçesini de bu vesileyle oluşturduğunu ve Didimlilerin festivale sahip çıktığını belitti.

Vegan kent olmayı neden istediği de açıklayan Başkan Atabay, kendisinin de geçmişten gelen alışkanlıkla vegan beslenmediğini ancak Didim’e yerleştikten sonra burada yaşayan insanların bu  felsefeye saygılı beslendiğini gördükten sonra Türk Vegan Derneği ile irtibata geçerek girişimde bulunduklarını belirtti ve sırf ekonomik girdi olsun diye bir ot festivali yapmak istemediklerini, çevreye ve doğaya saygılı vegan felsefesinin tüm Türkiye’yle  ile birlikte dünyaya da duyurmak istediklerini belirtti ve toplantı öncesi gösterilen tanıtım belgesinde gördüğü şeylerden sonra “iyi yaşamak için vahşi olmaya gerek yok” diyerek anlattı.

Geçen yıl turizdde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla uluslararası katılımda zorluk çektiklerini, ancak son günlerde Avrupalı turistin yeniden Türkiye’yi tercihleri arasına aldığını gördüklerini ve  Almanya, İngiltere ve Hollanda başta olmak üzere Nisan ayından başından  itibaren festivali de içine alan paket turların  Aralık ayı itibariyle acenteler tarafından satışına başlanacağını belirti.

Didim’in vegan kent olması için sürdürülen çalışmaları anlattığı bölümde beslenme sektörü içindeki işverenlerle bu konu ile ilgili olarak görüşmeler yaptıklarını ve eğitimler verdiklerini belirten Atabay hayvanlara ve doğaya saygının göstergesi olarak, hayvanların parklarda, sirklerde  faytonlarda kullanılmasını istemediklerini, Didim’de de bu konuda bir çalışma başlatarak elektrikli ya da motorlu faytonlar planladıklarını belirterek atların yalnızca çocukların görüp severek dokunarak ilgileneceği canlılar olarak kalmalarını planladıklarını da belirtti.

 

Veganların en büyük sıkıntılarından olan vitrinde et satışı yapan kasapların ne olacağın konusunda da Başkan Atabay insanlık tarihiyle başlayan bu alışkanlıkların değiştirilmesi için çaba gösterirken bu insanlara barış içinde herkese saygılı doğayı koruyup kollayan vegan felsefesini anlatarak konuyu kendi içinde halledebileceğini düşündüğünü de söyledi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü