19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 31 Ekim 2017 14:54

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek, Didim’de Yaşatılıyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek, Didim’de Yaşatılıyor

Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan el yapımı ayakkabı imalatı, eskilerde kalan bir meslek olsa da hala bir yerlerde bu mesleğin ekmeğini yiyenler var. Tıpkı saat tamirciliğinde olduğu gibi, el yapımı ayakkabı yapımı da babadan oğula geçen mesleklerden biri olarak biliniyor.

Okan Göymen ilk olarak Muğla’da, babasıyla beraber el yapımı ayakkabı imalatı yaparak ekmeğini kazanıyordu. Yıllarca orada faaliyet gösterdikten sonra mesleğini Didim’de devam ettirmeye karar verdiler. 17 yıldır Aydın ilinin Didim ilçesinde, aynı dükkanda bu işi yapan Okan Göymen, ayakkabı tamirciliğinin yanı sıra özellikle Sandalet İmalatı yapıyorlar. Teknolojiye karşı mesleğini yaşatmak için uğraşan Okan Göymen gazetemize yaptığı açıklamada; “Babam 75 yaşında ve el yapımı sandalet imalatını hala birlikte yapıyoruz. Çünkü işini hala severek yapar. Babadan oğula mesleğimizi birlikte icra ediyoruz. Bizim yoğunluğumuz yılbaşı ile beraber başlıyor. Ocak ayında deri sandalet imalatına başlayıp, ürün stokluyoruz. Ayakkabı vitrinde birkaç aydan fazla kalmadan satılıyor, bizde yenisini üretiyoruz. Müşteri yoğunluğumuz Nisan ayında başlayıp, yaz sonuna kadar devam ediyor. Ürünlerimize Didimlilerde en az yabancı turistler kadar ilgi gösteriyor.  Devamlı müşterilerimizin yanı sıra yeni müşterilerimiz de fazla oluyor. Özellikle bu yaz çok yoğun ilgi vardı, ürün yetiştirmek için gece geç saatlere kadar dükkanda kalıp çalışmamız gerekti.” Dedi.

Okan Göymen sözlerine şu şekilde devam etti; “Kullandığımız deriler gerçek ve her zaman aynı kalitededir. Kullandığımız derinin kumaşını değiştirirsek sandaletlerimiz şuan gördüğü talebi görmez, her şeyden önce kalite önemli bizim için. Bununla beraber kullandığımız derilerin belli başlı renkleri var. Bunlar: Taba rengi, koyu kahve, haki yeşili, hardal ve krem rengi. Renk olarak kısıtlıyız ama model olarak müşterilerimiz arzu ettiği takdirde bize gösterecekleri bir fotoğraf ile istedikleri modeli yapabiliyoruz. Ücret olarak arada çok büyük bir fark olmadan istenilen sandalet modelini yapıp, kısa sürede teslim ediyoruz” dedi.

Yapılan sandaletler daha çok yetişkin bayan ve erkek üzerine ağırlık gösterirken; yürümeye başlayan bebekler içinde deri sandalet üretimi yapılıyor. Bebeklerin yanı sıra 10-15 yaş arası erkek çocukları içinde modeller mevcut fakat bu yaş grubu çok tercih etmediği için bu gruba fazla sandalet üretilmiyor. Müşterilerde en çok bayanların ilgi gösterdiği belirtilirken, yine özel sipariş isteyenler en çok bayanlar oluyor. Piyasanın altında fiyatlarla satış yapan Okan Göymen; fiyatların 2 yıldır değişmediğini ama bu yıl deriye zam gelmesi sebebiyle yazın fiyatların artacağının haberini de verdi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü