23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 02 Kasım 2017 15:15

AGC’den Kınama

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

AGC’den Kınama

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener son günlerde Gazeteciler yönelik tehdit ve saldırıları kınayan bir açıklama yaptı. Nazillide saldırıya uğrayan meslekdaşları için hukuki süreç başlattıklarını son olarak Koçarlı da stadyumundaki haberle ilgili olarak sözlü hakarete uğrayan gazetecinin rencide edilmeini kınadı ve sorumlulardan özür beklediklerini bildirdi.

Başkan Semra Şener  konuyla ilgili olarak yaptığı açıkla da “Son yıllarda özellikle gazetecilere karşı fiziki saldırıların arttığı, çeşitli mecralar vasıtasıyla da haddi aşan, küfürlü ve üstelik tehditvari açıklamaların yapıldığını üzülerek yaşıyor ve görüyoruz.

Şu unutulmasın ki; basın, bir ulusun sesidir, aynasıdır. Basın mensubu da bu anlayışla görevini yapandır.

Gazeteci, anayasadan aldığı hakla; Kimseden emir almaz, kimsenin hoşuna gitsin diyerek haber yapmaz, Gazeteci, sorumluluk anlayışıyla, haber değeri olduğunu inandığı bilgiyi okurlarına, dinleyicilerine veya izleyicilerine aktarmak için çalışan kişidir. Mesleki tanıtımı özetle budur.” görüşlerini paylaştı

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener ayrıca: “

Yapılan haber, bazılarının hoşuna gitmeyebilir, canını sıkabilir, konumunu sarsabilir.

Ancak, böyle bir haber yaptı diye, kimsenin gazeteciye özellikle sosyal medya üzerinden küfür edemeye hakkı yoktur. Gazeteciye, şunu yaz, bunu da yaz diyemez.

Kimse gazetecinin yalnız olduğunu sanmasın. O’nun arkasında adaletiyle ve okurlarıyla kamu vardır. Onun arkasında üyesi olsun ya da olmasın meslek kuruluşları vardır.

Doğru, tarafsız yapılan bir haber için gazetecinin ilk dayanağı kanunlardır.

Kanunlarla gazeteci mesleğini icra ederken, sivil toplum kuruluşlarıyla da sesini duyurur.

Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde son yaşanan ve bir gazeteci meslektaşımızın yaptığı haber nedeniyle, üstelik de bir eğitimci tarafından sosyal medya üzerinden yapılan küfürlü açıklamayı şiddetle kınadığımızı belirtirken, gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını bilmenizi isteriz.

Yine, Koçarlı ilçesinde, stadyumdaki soyunma odalarıyla ilgili olarak bir gazetecinin konuyu gündeme getirmesi sonucu, yine ilçe sorumlusunun gazeteciyi argo ifadeler kullanarak rencide etmesini de şiddetle kınadığımızı, ilgili kişilerden gazeteciler olarak da, en kısa sürede özür beklediğimizi kamuoyunun dikkatine sunarız.

Gazeteci, anayasadan aldığı hakla; Kimseden emir almaz, kimsenin hoşuna gitsin diyerek haber yapmaz, Gazeteci, sorumluluk anlayışıyla, haber değeri olduğunu inandığı bilgiyi okurlarına, dinleyicilerine veya izleyicilerine aktarmak için çalışan kişidir.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü