19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 02 Kasım 2017 15:16

ECOTROPHEA 2017’YE SEÇİLEMEDİK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ECOTROPHEA 2017’YE SEÇİLEMEDİK

Kesin Gözüyle Lanse Edilen Akköy Serası İlk Üçe Giremedi

Geçtiğimiz yıl Mart ayından Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve DRV Yurt Dışı  Komisyonu üyesi ve Didim Ticaret Odası Meclis üyesi Hikmet Atilla Didim’in Ecotrophea 2017’ye aday olmak için girişim başlattıklarını söylemiş hazırlanan dosyayı DİTAB Başkanı Sevinç Karataş ile birlikte  Berlin Fuarında yetkililere teslim etmişlerdi.

Mart ayında konuyla ilgili olarak : “ Alman Seyahat Acenteleri Birliği DRV’nin 1987 yılından beri sürdürdüğü ülkelerdeki sağlıklı bir çevre ve sağlıklı yaşam koşulları, başarılı ve sorumlu bir turizmin temelini oluşturması hedeflenen, çevre bilinci ge dünyadaki çevresel faktörlerin kötü gidişinden endişelenerek, çevre bilinci ve farkındalığı oluşturmak amacıyla başlattığı merkezi bir yarışmaya bu yıl Didim Belediyesi  Akköy Tıbbi ve aromatik Bitkiler Sera’sını tanıtan  projesi ile Didim’in de baş vurduğunu açıklanmıştı.

Hikmet Atilla ; “Jürisini  turizm endüstrisindeki iş şirketleri, üniversiteler, eğitim kurumları ve diğer kuruluşların temsilcileri ile DRV Sürdürülebilirlik Komitesi üyelerinin oluşturduğu yarışmada üç adet ödül verileceğini, Ödül Töreninin, 7 Aralık-9 Aralık 2017 tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirliklerin’de  Ras Al Khaimah'da yapılacak DRV Yıllık Konvansiyonu'nda yapılacağını” da eklemiş ve Didim’in projesinin iddialı projeler arasında olduğunu belirtmişti.

24 Ekim günü DRV internet sitesinden yapılan açıklamada Didim Dahil 21 projenin başvurdu ve Angela Bürvenich, (Bavyera Pilgrim Ofisi ve DRV Sürdürülebilirlik Komitesi üyesi), Jan-Ole Jacobs, (Alman Lufthansa ve DRV Sürdürülebilirlik Komitesi Üyesi), (Claudia Mitteneder, Turizm ve Kalkınma İçin Çalışma Grubu), Prof. Dr. Julia Peters, (Kempten Uygulamalı Bilimler Üniversitesi), Dr. Stefanie Pfahl, (Federal Çevre, Doğa Koruma, İnşaat ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı) ile DRV Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Prof. Dr. Harz Harald Zeiss’ten oluşan jüri yaptığı seçimlerde Didim’in ilk üç’e giremediğini açıkladılar ve sıralamaya giren ilk üç proje olarak  Hotel Schani Wien Projesini, La Tigra Rainforest Lodge tur operatörünün doğa yolculuğu projesini ve TUI Turları projesini seçtiler.

Seçilen ilk üç projenin içerikleri de şöyle:

1- Hotel Schani Wien : Nisan 2015'te açılan otelde sürdürülebilirlik öncelikli öncelik taşıyordu. Böylece, bina halihazırda yapım aşamasında olan sürdürülebilir ve enerji açısından verimli inşaat için GreenBuilding ödülüne layık görüldü. Çeşitli çevre dostu önlemler, otelin geleneksel otellere göre yüzde 41 daha az enerji kullanmasını sağlıyor. Akıllı telefonun check-in ve oda anahtarı olarak kullanımı gibi yenilikçi çözümler, çalışanların kişisel tavsiyeleri ve konukların isteklerini yerine getirmesi için daha fazla zaman tanıyın. Otel lobisinde Viyana'lı konuklar ile otel misafirleri arasında toplantılara izin veren bir "çalışma alanı" vardır.
Otelin iyi düşünülmüş ve yenilikçi sürdürülebilirlik konsepti, jüriyi ikna etmiştir ve bakış açısından bakıldığında, diğer birçok şehir ve iş oteli için bir model oluşturabilir.

2- La Tigra Rainforest Lodge tur operatörünün doğa yolculuğu: Kosta Rika'daki La Tigra Lodge'da, adil çalışma koşulları ve ücretler üzerinde büyük önem verilmektedir. Bölgedeki insanlara iş yaratarak, göçe karşı koymak ve küçük bir okulun kapatılmasını önlemek mümkün oldu. Yurdun hergün konukları da okulu dört dolarla destekliyor. Jüri, çalışanların hissedar haline gelebileceğine ikna edildi. Günlük kullanıma mahsus yiyecekler kendi bahçesinden veya bölgeden gelir ve lodge fotovoltaikden elektrik alır. Ayrıca, her konuk, yağmur ormanlarını yeniden ağaçlandırmak için bir fide diker ve doğayı koruma konusunu elle tecrübe eder.

 

3- TUI Turları: Cruise operatörü TUI Cruises'ın çevre stratejisi, hava kirliliği kontrolü, kaynakların korunması, iklim koruma ve atık yönetimi alanlarını kapsamaktadır. 2016 sonbaharında şirket, Birleşik Atık Karşıtı Çevreci girişimle işbirliği yaparak gemilerdeki gıda atıklarını azaltmak için bir proje başlattı. Bu girişim, ilk kez, gemilerden birinde üretilen tüm gıda atıklarını sistematik bir şekilde kayıtlar ve analiz eder, kaçınma ve azaltma potansiyellerini ortaya çıkarır ve daha sonra filo boyunca uygulanan tedbirleri geliştirir. Jüri, konukların konuyla doğrudan ilgili ve duyarlı olduklarını belirtti. İlk küçük önlemler, atık miktarını zaten yüzde 20 azalttı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü