24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 02 Kasım 2017 15:17

Hükümet Özel Okullara Çalışıyor!

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Hükümet Özel Okullara Çalışıyor!

Özel okullardaki öğrenci sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken bir açıklama yapan Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu üyesi Öğretmen Turgay Elçi, Hükümetin Özel Okullara çalıştığını iddia etti.

Turgay Elçi sayısal verilerle destelediği bir basın bildirisi yayınladı ve bildiride “2017-2018 eğitim öğretim yılında, özel okullara devam eden öğrenci sayısı, geçen döneme kıyasla %13'lük artışla 1 milyon 300 bine ulaştı.

Sadece bir yıl içinde iktidarın özel okulları teşvik politikalarının etkisiyle 1.777 yeni özel okul açıldı. Öğrenci sayısı bir dönem içinde en az 150 bin arttı.

AKP hükümeti, kamu kaynaklarını özel okullara aktararak, 2002’de yüzde 1 olan özel okulların payının 15 yıl içinde 8 kat artarak yüzde 8’e çıkmasında doğrudan rol oynamıştır.

Özel okullara yönelişteki artışın temel nedeni, eğitimde 4+4+4 düzenlemesi ile devlet okullarında yaşanan yoğun dinselleştirme politikalarıdır. Veliler ekonomik koşullarını zorlayarak çocuklarını özel okullara göndermeye başlamıştır.” Dedi.

 

Elçi çözüm önerisi olarak Devlet okullarının desteklenmesini istediği açıklamasını şu sözlerle bitirdi; “Kamu kaynakları sadece devlet okulları için kullanılmalı, eğitime yeterli bütçe, okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalıdır! Her biri birer ‘ticari işletme’ olan özel okullara hiçbir şekilde kamu kaynağı aktarılmamalıdır!”

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü