23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 02 Kasım 2017 15:18

DİDİM TİCARET ODASI 3. KEZ DÜZENLENEN TURİZM ŞURASINA KATILDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM TİCARET ODASI 3. KEZ DÜZENLENEN TURİZM ŞURASINA KATILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan 3. Turizm Şûrası, 1-3 Kasım tarihlerinde, Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un ev sahipliğinde, kamu kurum ve kuruluşları, turizm meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri ve akademik camianın katılımı ile gerçekleşti.

Didim adına davetli olan Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım ve Meclis Üyesi Ali Hikmet Atilla turizm şurasına katıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ “tanıtma ve pazarlama”, Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım “turizm eğitimi ve istihdam”, Meclis Üyesi Ali Hikmet Atilla’da “seyahat acenteliği ve ulaşım” komisyonlarına katılarak.   İlçe ve ülke turizmimizin sorunları ve çözüm önerileri ile sektörün beklentilerini muhataplarına aktarma şansı buldular .

Turizm sektörünün mevcut durumunun değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik ulusal bir turizm politikasının oluşturulabilmesi amacıyla, 01 - 03 Kasım 2017 tarihleri arasında kamu kurum ve kuruluşları, turizm meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, turizm sektörü ve akademik camianın katılımı ile “3. Turizm Şûra’sında, turizm sektörünün mevcut durumunun değerlendirilmesi, uygulama prensiplerinin güncellenmesi ve sektörün uzun vadeli, sağlıklı gelişimini sağlamak üzere ulusal bir turizm politikasının oluşturulabilmesi amaçlanıyor.

Sahip olduğu doğal, kültürel güzelliklerle dünyanın sayılı destinasyonlarından biri olan Türkiye’nin, turizm potansiyelini daha da geliştirerek etkin ve doğru şekilde kullanmasının hedeflendiği Şûrada değerlendirilmek üzere birçok konu başlığı ele alındı.

Turizm şurasının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Turizm insanlığın tarihi kadar eski olduğunu belirterek, günümüzdeki anlamıyla bir sektör haline dönüşmesi geçtiğimiz yüzyılda ortaya çıktı. Bugün doğrudan ve dolaylı etkileriyle dünya ekonomisine 7.5 trilyon dolar katkı sağlayan ve 300 milyon istihdama ulaşan bir sektörden bahsediyoruz. Ülkemizdeki terör eylemleri ve darbe girişimi turizmimize çok ciddi darbe vurmuştur. Turizm gelirlerinde halen kat etmemiz gereken çok mesafe var. Turist sayısındaki artışa paralel gelirlerin yükselmemesinde, uygulanan düşük fiyat politikasının da etkisi olduğu açıktır” dedi. Turizmde en kötüsünü artık geride bıraktık, yükseliş dönemi başladı diyen Erdoğan, “Devletimiz tüm imkanları ile bu sektörün yanındadır. Turizmde kaybettiğimiz pazarların daha büyükleri bir el uzatımı mesafede bizi beklemektedir” dedi.

Önümüzdeki günlerde Didim’e dönecek olan Didim Ticaret Odası Heyetinin Şûra görüşlen konularla ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşmaları bekleniyor.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü