20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 03 Kasım 2017 14:52

Organlarınızı Bağışlayın, Hayat Kurtarın !

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Organlarınızı Bağışlayın, Hayat Kurtarın !

Didim Devlet Hastanesi ‘Doku ve Organ Bağışı Haftası’ olması nedeniyle Didim’deki Merkez Cami önünde, Didimliler için lokma yaptırıp dağıttı.

Türkiye’de 3-9 Kasım Doku ve Organ Bağışı Haftası olması sebebiyle Didim Devlet Hastanesi idarecileri, 03.11.2017 Cuma günü Merkez Cami önünde lokma yaptırıp dağıttılar. 750 kişilik hazırlanan lokma dağıtımı Didimliler tarafından yoğun ilgi gördü.

3-9 Kasım Doku ve Organ Bağışı Haftası olması sebebiyle, İlçe Sağlık Bakım Hizmetleri Müdüresi Şerife Ege, Lokma dağıtımının hemen önünde açtıkları organ bağışı standı ile organ bağışının önemine dikkat çekmek istediklerini dile getirerek, sağlık çalışanları olarak Didimlileri bu konuda bilinçlendirdiler. Doku ve Organ Nakli stand noktasında bulunan; İl Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şerife Ege, İdari Mali Hizmetler Müdürü Meral Bilir, Başhekim Veysel Kılıç,  Başhekim Yardımcısı Halil Akıl ve Aydın İl Merkezinde Doku ve Organ Bağışı birimi çalışanı Hanife Kaçmaz Didimlileri Doku ve Organ Bağışı konusunda bilinçlendirip, organ bağışı yapmak isteyen kişilerin gerekli işlemlerini aldılar.

BirKaç Dakikanızı Ayırarak Organ Bağışı Yapabilirsiniz

Şerife Ege gazetemize yaptığı açıklamada; “Türkiye genelinde Aydın ilinin ilçesi olan Didim hem ilçe olarak hem de Didim Devlet Hastanesi olarak kan bağışı ve organ bağışında birinci sırada ve bununla gurur duyuyoruz.” Dedi. Ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Doku ve Oran bağışı kampanyamız için hastanemizdeki stantda her gün bağış alınabiliyor. Toplumsal olarak biraz daha farkındalığı arttırmak adına, Didim Devlet Hastanesi olarak bugün böyle bir aktivite yaptık. Didim’in merkezinde daha fazla insana ulaşmak mümkün. Organın bağışlanması ve insanlarda bir farkındalığın oluşturulması için bu aktivite önem taşıyor. Vatandaşların ilgisi de güzel. Türkiye’de özellikle böbrek nakli konusunda çok fazla organ nakli bağışı bekleyen hastalarımız var. Bu yüzden bir yaşam bağışlamak çok kutsal ve manevi bir yönü var. Bir hayata umut olmak için organlarımızı bağışlamamız önemli. Çünkü organ bağışı yaparak, kendi beyin ölümümüz gerçekleştikten sonra birilerinin hayatını kurtarabiliyoruz. Yaşamak için bir organın nakline ihtiyacı olan insanlar oluyor ve her zaman olmaya devam edecek. Organ bağışı yaparak sadece biz birilerine yardım etmiyoruz aslında; Bugün sağlıklıyız, yarın başımıza nelerin geleceğini bilmiyoruz. Organ bağışı bekleyen bizlerde olabiliriz. Yarın bir gün biz veya yakınlarımızda yaşamak için organ nakline ihtiyaç duyabiliriz O zamanda bizim için birileri organ bağışı yapmış olacaktır. Bu hepimiz için geçerli.” Dedi.

Türk Kızılayı da Kan Bağışı İçin Oradaydı

Organ bağışı yapmak isteyen Didimliler birkaç dakikasını ayırarak, kimlik bilgileriyle beraber bir form doldurdu. Böylece öldüğünde organlarının bağışlanıp, başka hayatlar kurtarması için talimat verebildiler. Formda, öldükten sonra kişinin organlarının bağışlanmasını onaylaması için ailesinden birinin ismini yazıldı. Aile onaylamadığı takdirde organ bağışı gerçekleştirilmiyor. Organlarını bağışlamak isteyen Didimliler formlarını doldurup, teslim ettiler. Standın hemen yanında bulunan Türk Kızılayı aracı da Didimlileri kan vermek konusunda bilinçlendirdi. Kan bağışı yapmanın hem bağışlayan için sağlıklı olması, hem de ihtiyacı olanlar için hayat kurtarıcı olmasının önemi anlatıldı. Kan bağışında bulunmak isteyen Didimliler formlarını doldurup, kan bağışlarını da yaptılar.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü