20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 03 Kasım 2017 14:52

Bu kış kaç paraya ısınacağız?

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Bu kış kaç paraya ısınacağız?

Soğuk havaların gelmesiyle vatandaşların kışı evinde sıcacık ve rahat geçirmek için ‘en uygun fiyatlarla nasıl ısınırız’ arayışı başladı. Gazetemiz, Didimliler için kışın evlerin nasıl en uygun fiyatlarla ve sıcacık olacağını araştırdı.

Didim ilçesinde yapılan araştırmalara göre; Evinizde sıfırdan bir soba kurup, tüm kışı sobayla geçirmek hem maliyet olarak daha uyguna geliyor hem de sıcaklığın evin tüm odalarına uzun süreli dağılması nedeniyle evinizi en çok ısıtan yine sobalar oluyor. Soba eski usul yapısı itibariyle klima ve elektrikli sobalar gibi oda içerisindeki aynı havayı yenilemediği için daha sağlıklı oluyor. Aynı zamanda elektrikli sobalar ve klimaların getireceği aylık elektrik faturası kadar masraflı olmuyor. Soba kullandığınızda, içerisine çalı çırpı da atsanız sobayla ısınabiliyorsunuz.

Didimliler ve Didim’de yaşayan İngilizler de soba kullanmayı tercih ediyor. En çok Didim Merkezde aileler soba kullanmayı tercih ederken, sobalar Akbük ve Akköy’den de oldukça ilgi görüyor. Sobalar ısıtıcı özelliğinin yanı sıra üzerinde pişirilen; gerek patates ve kestane, gerek çay demleme özelliğinden dolayı da çok seviliyor.

Evinizde sıfırdan soba kurmak istiyorsunuz ama bunun masrafı nedir bilmiyorsanız sizin için yaptığımız araştırmayı inceleyin:

Sobalar takım halinde satılıyor. Takım içerisinde: Soba, 2 kova, 2 ızgara ve maşası ile beraber satılıyor. Birde takım içerisinde olmayıp, ekstradan almanız gereken ürünler var: Soba boruları, dirsekleri, fırfırı ve soba altı tablaları ayrı satılıyor. Takım halinde satılan sobalar ortalama 100-500 TL arasında değişiklik gösterirken; soba borularının adedi:7 TL, soba dirseklerinin adedi: 7 TL, Fırfırlar büyüklüğüne göre:25-45 TL arası, Soba altı tablası ise; 15-25 TL arası değişiyor.

Sobanızı eğer duvara yakın kurarsanız ortalama 5 adet boru yeterli oluyor. Fakat sobanızı eğer odanın ortasına kuracaksanız, soba çıkışı olacak kolondan uzaklaştığınız için boru sayısını 7 adete çıkarmanız gerekiyor.

Evinizde sabah-akşam soba yakacaksanız, bir kış boyunca 1 ton kömür yeterli oluyor. Kömürler de kalite farkıyla fiyat farklılığı gösteriyor. Kömürlerin tonu 350 TL’den başlayıp, 500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Odun kullanmak isterseniz yine bir kış boyunca en az 1 ton almanız gerekiyor. Fakat odun ılık ılık yandığı için kömür kadar yüksek ısıtmıyor.

Soba fiyatları 100 liradan başlayıp, kalitesine göre 500 liraya kadar çıkıyor. Aslında hepsi aynı görevi görüyor, aralarındaki fark ise daha pahalı olan sobaların dış yapılandırma malzemesinin daha kalın olması sebebiyle bu sobaların normal sobalara göre sönmesi biraz daha uzun zaman alıyor böylece eviniz daha uzun süre sıcacık kalmaya devam ediyor.

Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz soba çeşitleri; Döküm sobası, kuzine sobası, göçmen sobası ve uyuyan sobalar olarak biliniyor. Soba çeşitleri arasında en çok tercih edilen sobalar öncelikle kuzineler, sonrada uyuyan sobalar oluyor. Daha büyük evlerde ve villalarda döküm soba tercih edilirken, cafe ve şantiye gibi alanlarda da göçmen sobası tercih ediliyor.

Döküm soba denilen modellerin dış yapılandırma malzemesi diğerlerine göre daha kalın olduğu için, sobayı söndürdüğünüzde bile uzun süre sönmediği için sıcaklığı daha uzun süre etkili olmaya devam ediyor. Böylece sobayı söndürüp tasarruf ediyorsunuz, ama sıcaklık uzun süre evinizde kalmaya devam ediyor. Döküm sobalar söndükten sonra bile diğer sobalara göre daha uzun süre sıcaklığını devam ettirmesinin yanı sıra siyah ve camlı modeller olması sebebiyle, görüntüsü itibariyle de sobanın evde şık durmasını isteyenlerin de tercihi.

Kuzine sobalarin içerisinde fırında bulunması sebebiyle yemeklerinizi burada yaparak hem tüpten hem de normal fırın kullanmayarak elektrikten tasarruf ediyorsunuz. Aynı zamanda kuzine sobalarda özellikle tercih edilen güveçlerde yemekler de daha lezzetli oluyor.

Göçmen sobaları inşaat alanında açık havada çalışan işçilerin tercihi oluyor daha çok. Şantiye alanında kullanılmasının yanı sıra; soğuk havalarda da açık olan cafelerin dışarı bölümlerinde oturmak isteyen müşteriler için bazı cafeler de tercih edebiliyor.

Uyuyan sobalar en çok tercih edilen ikinci soba oluyor. Kapaklı olması sebebiyle içine attığınız odun veya kömüre göre kapağını açık tutabiliyor veya kapatabiliyorsunuz. Kömür attığınızda kapağı kapalı tuttuğunuzda bile yanmaya devam ediyor fakat sobanızı odun atarak yaktıysanız kapağını kapatırsanız kendini uyku moduna alıyor. Böylece ihtiyacınıza göre rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü