19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 04 Kasım 2017 10:50

Didim Dane Zeytini İlgi Bekliyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Dane Zeytini İlgi Bekliyor

Didim yöresindeki 1.5 Milyon ağaçta yetişen zeytinin hasadının başlaması ile birlikte toptan satışlarda başladı. Akköy’de ve Akyeniköy’de kurulan zeytin pazarından her gün tırlar dolusu zeytin toptancı tarafından satın alınırken, zeytinin Didim’den çıktığı konusunda hiçbir menşe-i çalışması yapılmıyor. Dolayısıyla Markalaşma çalışmalarının yanı sıra rekolte ve tonajla ilgili de resmi bir kaydın olmadığı anlaşılıyor.

Didim Eski Ziraat Odası Başkanlarından ve Akyeniköy’de Belediye Başkanlığı yapmış olan Yılmaz Öz konuyla İlgili kaygılarını gazetemizle paylaştı.

Yılmaz Öz, konunun ciddi olarak ele alınmasını isterken, Didim zeytininin coğrafi  işaretleme çalışmalarının mutlaka yapılmasını, konunun resmi makamlar tarafından da ele alınmasını istedi.

Didim için en önemli konunun nefaset kalite bakımından çok değerli olan ince kabuk bol etli ve çekirdeğinden kolay ayrılabilen Didim Zeytini’nin mutlaka adıyla bilinmesini istedi. “Kırıkiçi diye bilinen zeytin alanlarının doğal kirlenmemiş mümbit topraklar olması dolayısıyla buralarda yetişen zeytinlerin natürel ve organik olma özelliğini bozmadan koruduğunu bunun tüketici için çok değerli özellikler olması bakımından bu konuda mutlaka bir çalışma yapılmalı ve Didim çıkışlı zeytinler kayıt altına alınmalı”  dedi.

Yılmaz Öz: Didim zeytininin bu özelliklerinden dolayı Türkiye pazarında ve ihracatta istenilen bir marka olacağını, Coğrafi işaretleme ve markalaşma çalışmaları ile birlikte Didim’deki zeytin üreticisine, gıda kodeksine uygun  salamura işlemleri konusundaki bilimsel eğitimlerin verilmesini böylece Didim’de ve köylerinde paketleme ve salamura tesislerinin aynı zaman da istihdama da faydalı olacağını” söyledi.

Didim’de zeytin firmalarının görevlilerinin ve komisyoncuların topladıkları zeytinlerin bazısına müstahsil makbuzu dahi kesmeden nakledilmesi konusunda uğranan vergi kaybının da önüne geçile bileceği konusunda hem fikir olan Didimliler,  bu durumun önüne geçilmesi için  diğer tarım ürünlerine verildiği gibi Zeytin’e de Destekleme prim ödemesi yapılmasının çözüm olacağını düşünüyorlar. Zeytin yağına verilen 80 kuruşluk  destek priminin bile vergi kayıp ve kaçağını ortadan kaldırdığını söyleyen Didimli zeytinciler “bize kantar sonrası ödeme yapılıyor ancak resmi bir belge alınıp verilmiyor, bazı  komisyoncular müstahsil makbuzu istiyor ancak bu da çok nadir oluyor” dediler.

 

 

Son değişiklik Cumartesi, 04 Kasım 2017 10:53
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü