23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 07 Kasım 2017 13:49

YENİ PARKLAR İN ESKİ PARKLAR OUT

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

YENİ PARKLAR İN

ESKİ PARKLAR OUT

Didim Belediyesi’nin Didim’i yeşillendirme yapıyoruz duyurusu üzerine bizde mevcut yeşilleri mercek altına alalım istedik.

Görülen o ki Didim Belediyesi eski yapılmış parkların bakım ve düzenlemesi konusunda özen göstermezken, yeni yapılan parklar park çevresinde yaşayan Didimliler tarafından beğeniliyor. Ancak onlarda yeni yapılan bu parkların birkaç yıl içinde  diğer parklar gibi mezbelelik olmasından korkuyorlar.

Yaşam alanları olan parkların yaşayan ve yaşanılan parklar olması için mahallelinin sahip çıkması kadar düzenlemem ve bakımının yapılması konusunda da belediyenin üzerine çok iş düştüğünü düşünen Didimliler, düzensiz parklarla ilgili olarak mahalle adına Didim Belediyesine bir çok başvuru yaptıklarını ancak çözüm üretme konusunda yardım alamadıklarını yakınmalarını da öğrendik.

Parklara Gerekli İlgi Gösteriliyor mu?

Didim’de, Didim Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen ve gerek yapılma amacı olsun, gerek bu parklara verilen isimler olsun değerleri bakımından önem taşıyan bazı Parklar var. Zamanında Didim Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan bu parkların bakımı yapılıyor mu bilinmiyor ama güzel yönlerinin yanında, giderilmesi gereken önemli eksiklikler de gözle görülür derecede anlaşılıyor. Bu parklardan bazılarında çocuk oyun alanları bulunurken, pek çoğunda yetişkinler için kurulan spor aletleri bulunmuyor. İçlerinden birinde ise yalnızca kırık bir adet bank ve kuru dallara sahip olan ağaçlara rastlıyorsunuz.

Didim’de Yapılan Park İncelemelerine Göre;

Didim’de Didim Belediyesi’nin katkılarıyla yaptırılan parklar incelendi; Elif Kanlıoğlu Parkı, Uğur Mumcu Parkı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Parkı, Kardeş Şehir Laubach Parkı, Soma Maden Şehidi Erdal Demirel Parkı ve yapılmakta olan Metin Oktay Parkı,  Şehit Polis Fethi Sekin Parkı, Uğur Mumuc Parkı, 15 Temmuz Parkı ve Muhsin Şengönül Parkı’nı Didimililer adına gösden geçirdik.

Elif Kanlıoğlu Parkı: Yaklaşık 2 ay önce yapılan Elif Kanlıoğlu Parkı bu parklar arasında en yenisi ve haliyle en güzeli. Yemyeşil çimenlerin ve bankların en bol olduğu park burası. Park alanında, üzeri kumaş ile örtülü yapılan çardak ile beraber 10 tane bank ve 14 tane (çiftli) sokak lambası bulunuyor. Buradaki çocuklar için oyun alanı; 2 kaydırak ve 2 salıncağı ile diğer parklara göre en büyüğü olarak yer alıyor. Park alanı içerisinde büyükçe yer ayrılan Güvercin heykeli barışı temsil ederken, güvercinin önünde akan su ise huzuru temsil ediyor. Heykelin siyah-beyaz renklerde yapılma sebebi olarak da; Elif Kanlıoğlu’nun tuttuğu takım olan BJK’nin renklerini temsil ediyor.

Uğur Mumcu Parkı: Uğur Mumcu anısında yapılan, Uğur Mumcu Parkı yine en güzel bir diğer park olarak yerini alıyor. Yapılan ihtişamlı tabelasıyla Uğur Mumcu’nun anısına yakışan özen gösterilmiş; bol ağaçlı ve küçük bir yer olarak inşa edilen park içerisinde bazı ağaçlar şekilli bir şekilde budanmış ve bolca gül ağacı dikilmiş. Park için küçük bir alan ayrıldığı için; içerisinde çocuklar için oyun alanı veya yetişkinler için spor aletleri bulunmuyor. Fakat bol ağaçlı ortamıyla doğayı hissetmek isteyen Didimlilerin uğramayı sevdiği bir yer haline gelmiş durumda. Parkta 3 farklı yerden giriş kapısıyla beraber sağlam ama eski banklarıyla birlikte, 3 adet sokak lambası park içerisinde yerini alıyor. Ayrıca parkta yaşayan tavuk ve horozlarıyla beraber doğal bir ortam yaratılmış.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Parkı: Kuru otları ve ağaçlardaki bakımsızlık parka geldiğiniz anda anlaşılıyor. Yeterince sulanmadığı için ağaçların çoğunun dalları kurumuş halde. Bazıları çiçek açmış fakat ağaç yine sağlıklı değil, diğer dalları kuru. Alan içinde yeşilliklerin olduğu bölgelerde yeşillikten ziyade toprağa daha çok rastlanıyor. Dekor olarak yapıldığı anlaşılan 2 ayrı yuvarlak gölgelik bölüm yapılmış ama herhangi bir şekilde değerlendirilmemiş. Bankların hemen hepsi güneşin altında olacak şekilde yerleştirilip, ağaç altında gölge olacak şekilde yapılmamış. Parkın tabelasında da bazı harfler sökülmüş, yenilenmemiş durumda. Park alanında oldukça büyük bir beton alanı var fakat ne çocuklar için oyun alanı yapılmış, ne de yetişkinler için spor aletleri. Yalnızca 7 adet bank (aralarından biri kırık) ve yarısı kuru olan ağaçlardan oluşan bir park. Neticede kullanım alanı çok kısıtlı olduğu için, Didimlilerin çocuklarını alıp götürmeyi tercih ettiği bir park halinde değil. Çocuk oyun alanlarının yapılmaması yanı sıra, yerlerin tamamının beton olması ve hiç kum olmaması sebebiyle çocuklar için sakıncalı bir yer olarak parklar arasında yerini alıyor.

Kardeş Şehir Laubach Parkı: Aralarında açıkça terk edilmiş havası olan bir park var ki parka dair bir şey görmek pekte mümkün değil. Didim Belediyesi’nin tam karşı yolunda bulunan bu parkın yalnızca tabelası sağlam. Yerler kuru otlarla dolu ve zaten sayılı olan ağaçların yarısı yapraksız ve kuru halde ölüme terk edilmiş vaziyette. Bununla beraber hala yeşeren ağaçlarda mevcut. Yer olarak da küçük olan parkta yetişkinler için spor aletleri yapılacak yer olmayabilir ama  çocuklar içinde herhangi bir oyun alanı yapılmamış. Yalnızca 1 adet, oturma yerinden kırılmış ve kullanılamaz halde bir bank bulunuyor. Park içindeki halı saha ve bazı metruk binalar bu parka hiç yakışmamış.

Soma Maden Şehidi Erdal Demirel Parkı: Gerek tabelası, gerek bankları sağlam olan parklardan biri de Soma Maden Şehidi Erdal Demirel Parkı. 6 tane sokak lambası ve 6 tane bank bulunan park alında; Bankları özellikle ağaçların altına, gölgeye yapıldığı için bu açıdan kullanım alanı güzel fakat park alanı içerisinde yer alan çocuk oyun alanı ve spor aletleri için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Park alanındaki spor aletlerinin çeşitlilik olarak yetersiz olması bir yana, bakımı yapılmadığı için paslanmış vaziyette. Ayrıca büyük bir alana sahip olan parkta çocuk alanı içinde yeterince yer ayrılmamakla birlikte, 1 kaydırak ve 2 salıncağın mevcut olduğu parkta salıncaklardan biri kullanım dışı.

Konuyla ilgili parkın çevresindeki vatandaşların, parkın düzenlenmesi için birçok kez Didim Belediyesi’ne müracaat ettiği fakat henüz bir sonuç alınamadığı biliniyor. Ayrıca  park alanı içerisinde ASKİ su sondajı çalışması gerçekleştirdi, ASKİ’nin bu park alanındaki çalışmasının bitmiş olduğu bilinirken; Çalışma esnasında kazılan topraklar hala park alanı içerisinde öylece duruyor. Kazılan çukur bölgeye çöplerde atılmış, çukur ne temizlenmiş ne de kapatılmış. Didim Belediyesi’nin de bu bölgeye henüz bir müdahalesi görünmediği için parka ne olacağı merakla bekleniyor.

Diğer Parklardan Detaylar da şu şekilde

Didim Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan parklar olumlu ve olumsuz yönleriyle incelendi. Başta güzel faaliyetlerle yapılan parkların, yapımından sonra devam eden süreçlerde Belediye tarafından parkların bakımı yapılıyor mu ve Didim halkı parkları kullanma konusunda üzerine düşen hassasiyeti gösteriyor mu bilinmiyor. Eksiğiyle, fazlasıyla incelenen parklarda dikkat çeken detaylar şu şekilde:

Muhsin Şengül Parkı: Parkta çocuk oyun alanında bulunan aletler aşınmış ve bakımları yapılmamış. Park alanı içerisinde yetişkinlerin spor yapması için yer ayrılan alandaki spor aletleri kullanılamaz durumda; direkler oturtuldukları yerden söküldüğü için kullanılmak istendiği takdirde kişi yere düşecektir. Spor aletlerinin direklerinin içi oyulmuş ve içlerinden bir spor aletinin direği hiç yapılmadığı için kullanım dışı olarak görülüyor. Park alanı içerisinde 4 adet bank eski ama sağlam şekilde bulunuyor. Tabelası da sağlam. Parkta yeşillikler oldukça az görülürken; parkın en güzel yanı, alan içerisindeki köşelerde olmak üzere kurulan, toplam 2 adet olan trafoların her duvarının ayrı ayrı Kurtuluş Savaşı içerikli olarak milli değerlerimizle süslenmiş, güzel görüntüsüyle tarihi değerlerimizi ifade ediyor olması.

15 Temmuz Demokrasi Parkı: Park alanı içerisinde bir bölüm etrafı çevrilmiş şekilde gül ağaçlarına ayrılmış ve açmış güllerle birlikte alan içerisinde hoş bir görüntü sergiliyor. Parkta 4 adet çardak alanıyla beraber 12 adet bank bulunuyor. Banklar, spor aletleri ve çocuk oyun alanındaki aletler yeni ve sağlam fakat park ana cadde üzerinde bulunması sebebiyle çocuklar için tehlike saçıyor!

Didimlilerden aldığımız bilgilere göre, parkın yakınında oturup, çocuklarını buraya getiren anne-babalar birçok kez Didim Belediyesi’ni arayıp, park ana cadde üzerinde yapıldığı için çocuklarının güvenliği açısından tehlike saçtığını, çocukların bazen laf dinlemeden bir anda yola koşabildiğini, bu parkın etrafının en azından Adnan Menderes Bulvarına bakan bölümünün çitlerle çevrilmesini istediklerini birçok kez dile getirdiklerini ifade ettiler. Belediye’nin her seferinde ‘biz ilgileneceğiz, size dönüş yapacağız’ deyip, hiçbir dönüş yapılmadığını ve parkın etrafını çevirmek için herhangi bir çalışmanın uzun süredir başlatılmadığını dile getirdiler.

Şehit Polis Fethi Sekin Parkı: İzmir Adliyesine yapılan silahlı saldırıda şehit olan Polis Fethi Sekin’in adı verilen park Didim’deki en yeni parklardan birisi. Didimlilerin bu park alanı içerisinde köpeklerini gezdirip, hayvanların ihtiyacını gidermesi için park içerisinde büyük bir alan ayrılmasıyla ve bu noktada tek park olmasıyla biliniyor. Bu alanın çitlerle sarılı ve tek giriş kapılı olması ve büyüklüğü itibariyle de hayvanların rahat hareket edebileceği bir alan oluşturulmuş. Fakat burada hayvan sahibi olan Didimlilerin, evcil hayvanlarını burada gezdirdikten sonra da alanı temiz bırakmak konusunda hassasiyet göstermeleri gerektiği önemli bir gerçek. Aksi takdirde bir süre sonra hayvanlar için özel yaptırılan bu alan kullanılamaz hale gelecektir. Parkın köşesinde duran trafonun üzerinde çiçeklerle süsleme yapılarak güzel bir görüntü elde edilmiş. Yine park alanı içerisinde bulunan tarihi kuyunun üzeri toprakla kapatılmış durumda. Aktif olarak kullanılan halı saha alanıyla ve sağlam çocuk oyun alanı aletleriyle beraber park alanı göz dolduruyor. Park alanı büyük fakat içinde yalnızca 2 adet bank bulunuyor. Bunlarda yeni yapılmış olmasına rağmen  kırılmış ve kullanılamaz halde görülüyor.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü