17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 07 Kasım 2017 15:17

Mühendisler Odası ve Mimarlar Odası Yetersiz! AK PARTİ BAŞKANI GÖREVE ÇAĞIRDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Mühendisler Odası ve Mimarlar Odası Yetersiz!

AK PARTİ BAŞKANI GÖREVE ÇAĞIRDI

Ak Parti Didim İlçe Örgütü  Didim Belediyesinin Kasım ayı 1. Oturumunda gündeme gelen ancak, komisyonlara sevke dilen yeni imar yasasındaki değişikliklere karşı yapılan oylamada  imar müdürlüğünün yeni yönetmelikteki bazı hükümlerin yetkilerinin meclise devredilmesi konulu önerisinin reddedilmesine rağmen yönetmelik hükümlerinin belediye tarafından uygulanmayacağı endişesiyle Belediye Başkanı Deniz Atabay’ı göreve davet ettiler.

Ak Parti Didim İlçe Başkanı Cenk Ünlü toplantının konusu olan imar uygulamaları ile ilgili olarak Didim Belediyesi Meclis üyesi Şakir Saruhan’ın açıklama yapacağını söyleyerek söz Saruhan’a bıraktı.

Saruhan konuşmasına: “ Bildiğiniz üzere Kasım ayı meclisinde çatılar ile ilgili alınan karar Didim’ in gündemini oldukça meşgul etmektedir. Bu konu yanlış anlaşılmış olduğundan kamuoyunu bilgilendirme gereği hissettik.” Diyerek başladı.

Saruhan teknik detaylarla konuyu şöyle anlattı: “  Planlı alanlar tip imar yönetmeliğinde açıkça şu şekilde yazmaktadır imar planlarında açıklanmamış (bizim imar planlarımızda açıklanmıştır ki bugüne kadar çatılar verilmekte) ve bu yönetmelikte yer almamış (çatılar 40. Madde şöyle der çatıların civarındaki cadde ve sokakların mimari karakterine , yapılacak binanın nitelik ve ihtiyacına uygun olması şarttır. ) hususlarda ihtiyaca ve civarın karakterine göre uygulanacak şekli takdire , ayrıca uygun gördüğü yerlerde meclis kararı alarak yapıların estetiği, rengi , çatı ve cephe kaplaması, yöresel malzeme kullanılması ve yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirmeye yetkilidir. Burada açıkça yazmaktadır çatıların verilmesi şarttır. Meclis sadece meclis kararı ile rengini ve malzemesini belirler.

Belediye 2 katlı binalar hariç diğer hiçbir yapıda çatılar ile ilgili meclisten karar alamaz. Bu ancak ilave plan notu ile olur ve buda inşaatın durması demektir.

Bu yönetmelikte bakanlık çatılar ile ilgili net bir ifade kullanarak verilmesi şarttır demiştir. Adada bir yapı bile olsa çatılar verilmek zorundadır. Bunun meclise taşınması demek ancak vermek istememektir. Meclis bahane edilerek insanlar oyalanmaktadır.

CHP’liler ve MHP’lerde Karşı Oy Verdi

İmar komisyonu ilk toplantısında bize belediyenin plancısının imzası olmadan ilave plan notu değişikliği diye gelmiştir bu konular. Bunun kısa bir sürede büyükşehirden geçirileceği söylenmiş ve bu yönde hareket edilmiştir. Çatılarında plan notu olmadan düzelmeyeceği ifade edilmiştir. Komisyon üyelerinin inşaatı durdurmak mı istiyorsunuz itirazı doğrultusunda bu teklif ertesi gün sadece meclis kararı diye değiştirilmiştir. Yani çatılar verilmemek için oldukça çaba sarf edilmiştir.

Belediyeye giden bazı müteahhit ve teknik insanlara çatı ile ilgili gidin AK parti ve MHP yer sorun denilmekte ve bazı meclis üyeleri hedef gösterilmektedir. Halbuki 4 CHP meclis üyesi arkadaşımızda bizle aynı yönde oy kullanmıştır. Bu söylem kimsenin haddi değildir. Hedef göstermek kimsenin haddi değildir. Biz hükümet olarak kimseyi bu güne kadar hedef göstermedik göstermeyiz de.

Son mecliste bu konu ile ilgili gerek MHP gerek CHP meclis üyelerine Didim’in kaderini etkileyecek  doğru yönde oy kullandıkları için teşekkür ederiz.” Dedi.

Başkan Göreve!

Saruhan Belediye Başkanı Deniz Atabay’ı göreve çağırdığı sözlerini şöyle tamamladı; “Düşünün bir belediye var ve başkan’ size katılıyorum haklısınız ama imar servisinin elini kuvvetlendirsek ne olurdu’  demiş ve imar müdiresi de çatılarla ilgili meclis kararına gerek olmadığının kendisi de farkında olmalı ki  bu teklif geçmeyince ‘ meclis kararı alarak pekiştirseniz ne olurdu’ ifadesini kullanmıştır.  Yönetmelik başkanın elini kuvvetlendirmiştir kimseye ihtiyacı yoktur yönetmeliğe uyun yapılaşma var ise eskisi gibi çatıları verin demesi yeterlidir. Başkanlık makamını göreve çağırıyoruz lütfen yönetmeliği uygulayın Didim’in hakkı olan çatıları verin. İnsanları yanlış yönlendirmeyin sizde çok iyi biliyorsunuz yetkiniz var.”

Mühendisler Odası ve Mimarlar Odası Yeterli Çalışmıyor !

Bu görüşlerin paylaşıldığı toplantının sonunda: “Teknik bir konuda meslek örgütleri yerine sizin ikinci kez bu konuyu gündeme getirmeniz parti yönetiminde çok sayıda inşaat sektörü işvereninin olması mı, meslek örgütleri yerine siz nedene bu konuda  hassasiyet gösteriyorsunuz sorusuna Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü Didim’in lokomotif sektörü olan İnşaat sektörü temsilcilerinin Mühendisler Odası ve Mimarlar Odası benzeri meslek örgütlerinin konuya gerekli duyarlılığı göstermediği için bu görev bize düştü” yanıtını verdi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü