Çarşamba, 08 Kasım 2017 17:20

S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi İlk Kurucular Genel Kurulu Toplantısını Gerçekleştirdi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi İlk Kurucular Genel Kurulu Toplantısını Gerçekleştirdi

S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi İlk Kurucular Genel Kurulu Toplantısında görüşülen konular değerlendirildiğinde, Kooperatif olarak birçok başarılı işlere imza atılması ve planladıkları faaliyetlere kısa zamanda başlangıç yapması bekleniyor.

Ticaret Sicil ve Oda işlemlerini tamamlayan S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuru yapıp, İl Valiliğinden yasal izin alınmasıyla beraber,  S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi  29-09-2017 tarihinde, 12 kişilik üye sayısıyla yasal olarak kuruldu.

İlk Kurucular Genel Kurulu 07-11-2017 tarihinde Salı günü, saat 16:00’da S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi binasında toplandı. Yapılan toplantıda görev paylaşımı gerçekleştirdi.

S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Doç. Dr. İlhan Çelik S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında açıklamada bulundu:

Kırsal kalkınmanın genel amaçlarını kapsayan S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin, tarımsal anlamda yapacağı faaliyetlerin başında; üyelerle beraber zeytinlerin toplanması ve zeytin yağının sıkılıp şişelenmesi geliyor.

Ulusal ve Uluslararası kuruluşlar ile gerçekleştirilecek ortaklıklar çerçevesinde faaliyetler yapılması amacıyla; Çalışma alanları oluşturulması için büyük zeytinlik arazileri alınıp, kiralanacak. Bu yerlerde çalışma koşullarına uygun olacak şekilde zeytin yağı sıkım ve şişeleme tesisi kurulup, uluslararası zeytin yağı kalitesine göre şişeleme yapılmasının hedeflendiği belirtildi.

En az 200 kişilik üye sayısı olması hedeflenen S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi faaliyet alanları dahilinde; Alınacak ve kiralanacak arazilerin değerlendirilmesi kapsamında, üyelerin de desteğiyle arazi alanında küçükbaş hayvancılık yapılması düşüncesi yer alıyor.

Bölgemizde çam ağaçlarıyla örtülü ormanlık alanların bol olması sebebiyle ilçemizin Arıcılık açısından da önemli olduğunu vurgulayan İlhan Çelik, bölgemizin büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı açısından da değerlendirileceğini; Arazi alanları içerisinde Küçükbaş hayvanların kendilerine ayrılan alan içerisinde doğal olarak yetiştirilmesi ve kesimlerinin hijyen ve sağlık koşullarına uygun şekilde yapılacağını söyledi.

Gerçekleştirilecek faaliyetlerin bölgeye artı bir değer katmasıyla beraber, iş istihdamını da sağlayacak olması Kooperatifin amaçları içerisinde yer alıyor. Buna ilişkin S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, başta ADÜ olmak üzere bölgede yer alan üniversitelerle işbirliği içerisinde hareket ederek, mezun olan ve yüksek lisans-doktora eğitimi almaya devam eden öğrencilerle beraber proje ekipleri kuracak. Proje ekibi; Ziraat, Gıda Mühendisi, Veteriner, Turizm, Maliye/Muhasebe, Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Makine Mühendisliği bölümünden oluşacak. Proje ekipleri Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iç ve dış pazara ürünler sunulacak.

S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Doç. Dr. İlhan Çelik, Sivil toplum kuruluşlarından da destek beklediklerini, bu desteklerle beraber daha güçlü olacaklarını dile getirdi.

S.S Akbük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi; Tarım ve Hayvancılığın yanı sıra; Kooperatif’deki üye Doktorlar eşliğinde Zeytinlik arazilerde; otizimli ve algı yeteneği gelişmemiş çocukların eğitimi için alanlar oluşturularak, arazideki bir bölümün Ulusal ve Uluslararası bir sağlık eğitim merkezine dönüştürüleceği bildirildi. “Sağlık-Eğitim” projesinin, eğitim programı çerçevesinde çocuklar, hayvanlarla ve doğayla baş başa kalacak. Bu projenin yürütüleceği alan olarak özellikle engebesi az olan ve zeytin ağaçlarının yoğun olduğu arazi bölümü seçilecek. Otizimli ve algı yeteneği gelişmemiş çocukların eğitimi için yapılacak olan projelere ilişkin zaman zaman seminerler, sempozyum ve konferans gibi toplantılar düzenlenmesi bekleniyor.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü

Son eklenenler mavi didim

yukarı git