Cuma, 10 Kasım 2017 15:13

Didim Kitapseverler Buluştu

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Kitapseverler Buluştu

Didim Kitapseverler Kulübü Kasım ayı toplantısını 8 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirdi. Efeler Ortaokulu karşısındaki Cafe Mania’da, saat 14:00’de bir araya gelen Didim Kitapseverler Kulübü keyifli sohbetlerle kahvelerini yudumlarken, karşılıklı olarak düşüncelerini paylaştılar.

Didim Kitapseverler Kulübü her ay ortak kararlar ile bir kitap seçiyor, belirlenen kitabı okuyup, bir sonraki ay yapılan toplantılarda da okudukları o kitap hakkında birbirleri ile düşüncelerini paylaşıyorlar. Sevdikleri bölümleri uzun uzun birbirlerine aktarıp, karşılıklı yorumlar yapmanın yanı sıra eleştirel yönlerini de hep beraber masaya yatırıyorlar. Çoğunlukla olumlu yönleriyle ele alınan kitaplar, bazen de olumsuz eleştirilere daha fazla yer verebiliyor. Didim Kitapseverler Kulübü üyeleri geçtiğimiz Ekim ayında “Bir Muhteşem Güneş” kitabını okumuşlardı. Kasım ayında 10 üyenin buluşup, gerçekleştirdiği toplantıda ise “Bir Muhteşem Güneş” konu alınarak Kitapseverler okudukları “Bir Muhteşem Güneş” kitabını yorumladılar.

“Bir Muhteşem Güneş” adlı kitaptaki karakterlerin, kitapseverler tarafından analiz yapılmasının yanı sıra; Birçok kitapsever, kitapta en çok etkilendikleri bölümün savaş sahneleri olduğunu dile getirdiler. Üyeler, kitabın yazarı Khaled Hosseini’i ve yayınlanan “Bir Muhteşem Güneş” adlı kitabını oldukça başarılı bulduklarını ve yazarın gerçek hayatta yaşanılan savaşları oldukça etkileyici bir şekilde yazıya dökmesi üzerine düşüncelerini paylaştılar. Yine kitabın içeriği dahilinde kadınların direnmesi ve güçlenmesi üzerine görüşlerini paylaştılar.

Yeni çıkan kitapları güncel olarak takip eden Didim Kitapseverler Kulübü, zaman zaman yeni çıkan yazarların, belirli bir kitabını okuduktan sonra bir sonraki ay yorumlamak için gerçekleştirdiği toplantılara kitabın yazarını da davet ediyorlar. Ada Karakaşoğlu’nun gazetemize yaptığı açıklamaya göre; Kulüp olarak yazarları Didim Kitapseverler Toplantısına davet ediyorlar, yazar gelmek istediği takdirde kendi imkanlarıyla Didim’e gelip, sohbete katılıyor. Yazarın da gelmesiyle daha da güzelleşen toplantılarda; kitapseverler okuyup bitirdikleri kitabı yorumlarken, yazara sorular sorma imkanı da bulup, kitaplarını imzalatabiliyorlar.

Zaman zaman bazı yayınevlerinden de 1 koli kitap göndererek destek olunması kitapseverler için en güzel armağan oluyor.

Ada Karakaşoğlu; “ Her ay farklı bir kitap seçiyoruz. Örneğin bu ay aşk romanı okuduysak, bir sonraki kitabı da aşk romanı olarak seçmiyoruz. Üst üste aynı tarzda okuyunca sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden her ay farklı kategorilerde kitaplar belirliyoruz. Örneğin; Bu ay aşk romanı seçtiysek, bir sonraki kitabımız felsefe konulu kitaplar oluyor. Klasikler, fantastik, siyaset, tarih din vb. Mümkün olduğunca çeşitli kitap kategorileriyle her zaman yeni birşeyler öğreniyoruz.” Şeklinde konuştu.

Didim Kitapseverler Kulübü, bir sonraki toplantısını 2 Aralık 2017 tarihinde, Cumartesi günü saat 16:00’da Cafe Mania olarak belirledi.

Önümüzdeki ay içerisinde gerçekleşecek olan toplantının  ‘konuk yazar’ı Sevgi Cansever olacak. ”İki Bahçe, Bir Pencere” adlı kitabıyla, kitapseverlerin yazara sorular yönelteceği toplantıda keyifli bir sohbet kitapseverleri bekliyor.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü

Son eklenenler mavi didim

yukarı git