14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 17 Kasım 2017 15:41

Atatürkçü Düşünce Derneği Etkinliklere Doymuyor !

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Atatürkçü Düşünce Derneği Etkinliklere Doymuyor !

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) genel amacı doğrultusunda; Atatürk ilke inkılaplarını ve Cumhuriyetimizi korumayı temel görev edinen insanların oluşturduğu bir dernek.

2013’ten beri Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi’nin Başkanlığını yapan Türker Bacaksızoğlu ADD Tüzüğüne göre derneğin kuruluş amacını gazetemize yaptığı konuşmada açıkladı: “Atatürk’ün önderi olduğu, Türk devrimine ve bu devrimin temelini oluşturan başta altıok Atatürk ilkelerini her alanda ilerlemeye açık ve sürekli geliştirici nitelikteki düşünce sistemini, devrimin bugünkü sonuçlarını ve yarınlara uzantılarını Atatürk’ün düşüncelerini, davranışlarını,  savaşlarını ve yapıtlarını inceleme, araştırma konusu yapmak bunlara karşı girişim, adım ve akımlarla yasalar çerçevesinde bir düşünce savaşını başlatmak amacıyla kurulmuştur.”

Günümüzde Türkiye genelinde hemen her il ve ilçede olmak üzere, yaklaşık 300 şubesi bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi 19 Mayıs 1989’da, Ankara’da kuruldu. Didim Şubesi ise 15 Eylül 1995 yılında kuruldu. Türkiye genelinde Atatürkçü Düşünce Derneği üye sayısı 200 bini buluyor. Didim’de faal üye sayısı 196 olmasına rağmen, Türker Bacaksızoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre; “Bir etkinlik olduğunda, toplanalım dediğimizde 600-700 kişilik bir güç oluyoruz. Üyelerimiz özel insanlar. Çok bilinçli, kültür seviyeleri yüksek insanlar. Toplanalım deyince herkes canı gönülden etkinliğe koşturuyor. Bende bu derneğin başkanı olmaktan çok mutlu ve gururluyum.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri; Şube Başkanı Türker Bacaksızoğlu, Başkan Yardımcısı Kemal Bayındır,  Şube Sekreteri Aysel Tazeoğlu, Şube Saymanı Ömer Aygün ve Avukat Faruk Aksal’dan oluşuyor.

Türker Bacaksızoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi olarak; 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda üyelerimizle birlik içerisinde olmak amacıyla bir araya gelir, toplantı yaparız. Böylece hem düşüncelerimizi birbirimizle paylaşıyoruz hem de üyelerimizle dayanışma içerisinde oluyoruz. Her yıl 19 Mayıs’ da hem Gençlik ve Spor Bayramını hem de Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bununla beraber yine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda her yıl Cumhuriyet Baloları düzenliyoruz. Bu balolarda hem Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Tiyatro ekibimiz gösteri yapıyor, hem de düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak verdiğimiz kurslarımız bulunuyor. Bunlar: Tiyatro ekibi, yabancı dil kursu (İngilizce ve Rusça)  ve Ebru kursu olarak bulunuyor. Dileyenler kurslarımıza ücretsiz katılabilirler.” Dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurduğu tiyatro grubu, geçtiğimiz yıl ‘Özgürlük’ adlı oyunuyla Didim Ticaret Odası’nda sahne almış ve büyük ilgi görmüştü. Didimliler tekrar izlemek istediklerini belirtilmişti. Derneğin diğer kurslarından biri olan Ebru kursunda yapılan çalışmalarla geçen yıl belediyenin düğün salonunda sergi açılmış ve büyük ilgi görmüştü. Tiyatro ve Rusça kursu şu dönemde devam ederken, Ebru kursu kışın tekrar açılacak.

Derneği tanıtmak açısından bu tür etkinliklerin önemli olduğunu belirten Türker Bacaksızoğlu; Önümüzdeki yıl Ocak-Şubat aylarında Atatürkçü Düşünce Derneği tiyatro ekibinin ‘Tepe Taklak Baş Aşağı’ oyununu sergileyeceklerini dile getirdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim şubesi olarak; Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Anıtkabir komutanlığından getirttikleri ‘Atatürk ve Çocuk’ adlı kitabı her sene okullara gidip, ücretsiz olarak her öğrenciye dağıtıyorlar. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda da liselere aynı şekilde kitap dağıtımı yapılıyor.

Derneğe üye olmak isteyenler; üye formunu dolduruyor, yönetim kurulunda üyeliği kabul edilip, genel merkeze gönderiliyor. Orası da kabul ettikten sonra derneğin üyesi oluyor.  Üye olurken bir adet fotoğraf ve senelik 24 TL aidat ödemesi yapıyor. Bağışlar ve yaptıkları etkinliklerden gelen gelirlerle derneği yürütmeye çalıştıklarını ama zorlandıklarını dile getiren Bacaksızoğlu; Derneğe gelir getirmesi amacıyla Atatürk baskılı tişörtler uygun fiyatlarla dernek içinde yapılıp, satıldığını ifade etti.

Başkan Türker Bacaksızoğlu; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Menemen olayı, 10 Kasım’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde 3 saatlik Ata’ya Saygı Nöbeti, Lozan Antlaşması, Köy Enstitülerinin Kuruluşu, Uğur Mumcu’yu anma günü bunlar bizim için çok önemli bir gelenek haline gelmiştir. Her milli bayramda mutlaka Atatürk’e çelengimizi sunarız. Bununla beraber Cumhuriyet Baloları da kalabalıkları bir araya getirme açısından bizim için çok önemli bir etkinliktir. Katılanların sayısı 500 den aşağı düşmüyor. Örneğin bu cumhuriyet balosunda tiyatro grubu ‘Kuva-yi Milliye’ adlı oyunla sahne aldı. 550 kişi ayakta alkışladı. Bu bizim için çok başarılı ve gurur verici oldu.” Dedi.

Atatüürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi önümüzdeki günlerde yeni bir çalışma başlatacak. İlçe Eğiti Müdürlüğüne müracaat ederek “hızlı okuma ve zekayı geliştirme” içerikli cd’ler hazırladılar. Onay alındığı takdirde Didim’deki ilkokullarda bu projeyi pırıltılı çocuklara uygulamaları için dağıtacaklar. Yaklaşan etkinlikler dahilinde; Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Menemen olayı için 23 Aralık’ta İzmir’de bulunacaklar. Yine farklı bir etkinlik olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Tiyatro Grubu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sahne almak üzere yeni bir oyun hazırlığı içerisindeler.

 

Türker Bacaksızoğlu; “Gösterdiği ilgiden dolayı Mavi Didim gazetesine çok teşekkür ederiz. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin yaptığı etkinlikler Mavi Didim sayesinde bütün Didim’de biliniyor. Halktan çok büyük övgüler alıyoruz. Yerel basının bunu duyurmasıyla insanlar ADD Didim şube olarak gerçekten bir şeyler yapmak için uğraştığımızı, emeğimizi görüyorlar. Derneğimiz adına çok teşekkür ederim.” Dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü