14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 18 Kasım 2017 12:35

Rumeli Kültürü Didim’de Yaşatılmaya Devam Ediyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

Rumeli Kültürü Didim’de Yaşatılmaya Devam Ediyor

Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Selanik mübadil torunlarının kurduğu bir dernek. 5 Haziran 2012 yılında kurulan derneğin üyeleri, yalnızca mübadil torunlarından oluşuyor. Derneğin Kurucu Üyesi Gülay Zübeyde Yalçın.  Aynı zamanda Didim’in ilk bayan öğretmen olan Gülay Zübeyde Yalçın, 3. Dönemden beri derneğin başkanı olarak görev alıyor. Kendisinden önce 2 dönem başkanlık yapan ilk başkan ise; Muharrem Bilgin.

Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği; Kaybolmaya yüz tutmuş Rumeli kültürünü yaşatmak, Didim’in (eski adıyla Yoran) tarihini, dedelerin çektikleri zorlukları gençlere anlatabilmek, yeni nesilin birlik beraberlik içine olmalarını sağlamak, Dernek çerçevesinde fikir alışverişi yapmak, acıları, sevinçleri belirli günlerde toplanarak paylaşmak, yardımlaşmak, dayanışmak amacıyla açıldı.

Yönetim Kurulu Üyeleri; Ali Tıkkın, Salih Yarmacı, Başak Budak Kamacı, Mehmet Emre Kamacı, Azim Oğuz, Aydan Aşık. Üye sayısı 348 kişiden oluşan dernekte; üyelerin mutlaka Dedeleri, Ataları ve kendilerinin burada doğup büyüyen kişiler olması zorunlu. Dışarıdan üye almıyorlar. Alınırsa ancak fahri üye alıyorlar fakat derneğin tüzüğüne göre; dışarıdan gelen bu üyelerin yönetim kuruluna girme hakları ve seçimde oy kullanma hakları bulunmuyor.

Didim çok hızlı geliştiği için Rumeli gelenek görenekleri kaybolmasın, gelecek nesillere aktarılsın, Selanik mübadilleri’ nin kültürleri de yaşatılsın diye bu derneği kurduklarını dile getiren Gülay Zübeyde Yalçın gazetemize yaptığı açıklamada; “Bu yıla kadar yalnızca Yoranlıları ilgilendiren ve onlarla bir araya gelebilmek için faaliyetler yapıyorduk. 1 yıldır derneği tanıtmak açısından bütün Didimlileri kapsayan etkinliklerimiz oldu. Bu yıl ilk kez 20 Ekim Cuma günü, Belediye’nin Çok Amaçlı Toplantı ve Düğün Salonu önünde Aşure Günü düzenledik. Mübadele gecesi kutlaması bu açıdan en önemli etkinliklerden biridir. Bütün yaşlılarımızı ve gençlerimizi toplayarak orada eski günleri anmak, büyüklerimize saygı duymak açısından birlikte olmak, beraber yemek yemek, eğlenmek amacıyla her yıl Mart ayında etkinliğimizi düzenliyoruz. Bu sene 7.sini yapacağız. Bunun yanı sıra dedelerimizin ilk ayak bastığı yer kovale limanıydı. Şimdiki adıyla sedef koy deniyor. Oradaki iskeleye ilk kez Gülcemal gemisiyle dedelerimiz oraya ayak basıyor. Bu sebeple orada denize çiçek bırakarak dedelerimizi saygı ile anıyoruz. Her sene Mayıs ayında düzenlediğimiz pikniklerin ilk üçünü sedef koyunda düzenledik bu şekilde daha anlamlı olacağını düşünerek.  Son iki yıldır da orman kampında pikniklerimiz oluyor. Derneğe katkı sağlaması amacıyla pikniklerde çekilişler düzenliyoruz. Daha önce Zeytin festivalinde Didim’in mübadil yemeklerini tanıttık; meşhur kaşopita yemeği tanıtıldı. Kumarika topluluğu adı altındaki kent konseyi ile birlikte yöresel yemek tariflerimizi vererek Meandros Derneği’nde de yemeklerimizi tanıttık. 29-30 Nisan da Vegan festivaline katıldık, yine orada mübadil lezzetlerimiz Veganlara uygun şekilde yiyecekler hazırlandı. Yine etkinliklerimiz dahilinde Yaşlılar Haftası’nda yaşlılarla  toplanıp yemek etkinlikleri düzenliyoruz.” Dedi. Zübeyde Gülay Yalçın’ın, kaleminden yazılan Didim’in tarihi içerikli kitabı da yakında piyasaya çıkacak ve okuyucularıyla buluşacak.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü