14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 18 Kasım 2017 12:36

BÜYÜKŞEHİR’İN ARITMA TESİSLERİ TAM NOT ALDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

BÜYÜKŞEHİR’İN ARITMA TESİSLERİ TAM NOT ALDI

KUYUCAK’TA BULUNAN 3 ADET TESİS SAYESİNDE EKOLOJİK SİSTEM KORUNUYOR

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi her konuda olduğu gibi çevre konusunda da duyarlılığını sürdürüyor. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun talimatı ile arıtılmamış tek bir damla su kalmayacak hedefiyle yola çıkan ve en modern atık su arıtma tesislerine sahip olan Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı,  Aydın genelinde 36 adet atık su arıtma tesisi kurdu. Özellikle Kuyucak bölgesine kurulan 3 tesiste temizlenen sular Büyük Menderes Havzasına bırakılarak doğanın ekolojik dengesi korunuyor.

 

Çevre duyarlılığı konusunda Türkiye’de adından söz ettirin illerin başında gelen Aydın Büyükşehir Belediyesi, özellikle Kuyucak’ta faaliyet gösteren üç adet arıtma tesisi ile doğal su elde ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun talimatıyla özenli bir çalışma yürüten Atıksu Arıtma Tesisi yetkilileri Kuyucak merkez, Pamukören ve Yamalak’ta kurulan arıtma tesislerinde elde ettikleri değerlerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın değerlerini bile geride bırakıyor. Pamukören ve Yamalak sazlık doğal atık su tesisi özelliğini taşırken, Kuyucak merkezde bulunan atık su arıtma tesisinde  teknolojinin son sistemi olan havalandırmalı (blower) sistem kuruldu.

 

GÜNLÜK DEĞERLERİ ÇOK İYİ

Yamalak’ta günde 300 metreküp, Pamukören’de 525 metreküp, Kuyucak merkezde bin 200 metreküp arıtılan kanalizasyon ve atık sular çevreye geri bırakılıyor. Tesisler Aydın Ticaret Borsası ve Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı tarafından günlük, haftalık ve aylık olarak denetlenerek, ölçüm yapılıyor ve değerleri kaydediliyor. Evsel atık su artıma tesisleri Aydın genelinde 36 adet bulunurken, Kuyucak’taki 3 adet tesisin diğerlerine göre daha farklı bir özelliği bulunuyor. Buradan elde edilen doğal sular Büyük Menderes havzasına ve sazlıklara bırakılarak ekolojik denge korunuyor.

 

BÜYÜKŞEHİR YASASI TOPARLAYICI OLDU

Daha önceleri fosseptiklerde biriktirilen sular toprak ve halk sağlığını da tehdit ederken, ekolojik dengelerin korunması ve evsel atık suların kanalizasyon sistemleriyle toparlanması 5216 sayılı kanunla Büyükşehir belediyelerine devredildi. İlçe Belediyeleri işletmelerinde bulunan bu tesisler yeterli kapasitelerde çalıştırılamazken Büyükşehir’e devredilir devredilmez Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hemen talimatı verdi ve Ekolojik Çevre Denge Sistemleri Aydın’da tek tek elden geçirildi. Yenileme çalışmaları ve tekrar düzenlemeyle atık su tesisleri Doğal Atık Su ve Havalandırmalı Blower sistemli olarak ayrıldı. Aydın Büyükşehir Belediyesi Aski Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan artıma tesislerinde doğala yakın arıttıkları sular, yeniden temiz su havzasına bırakıldı.

 

DOĞAL ATIKSU TESİSLERİ KENDİ KENDİNE ÇALIŞAN BİR SİSTEM

 

Yapay sulak alan temizleme sistemi olarak adlandırılan işletmeler Atık suyu temizleyici doğal bitkiler yetiştirildikten sonra yeniden Büyük Menderes nehrine bırakılıyor. Doğal ve Havalandırmalı Atık su tesislerinde arıtılan sular ekolojik alana bırakıldıktan sonra ortaya çıkan posalarda değerlendiriliyor. Kuyucak’da bulunan 3 tesis ve diğer 33 tesisle birlikte elde edilen posalar ASKi Genel Müdürlüğü Atık Su Arıtma Daire Başkanlığına bağlı atık su merkezinde toplanarak bentpress yapılıyor ve son posa enerji üretiminde kullanılıyor.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü