14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 21 Kasım 2017 13:19

Didim ve Yöresi Engelliler Derneği Sosyalleşmeye Devam Ediyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim ve Yöresi Engelliler Derneği Sosyalleşmeye Devam Ediyor

Didim ve Yöresi Engelliler Derneği (DİYED) Didim’de yardıma ihtiyacı olan engelli insanlara ihtiyaçları doğrultusunda yardım etmek ve onları sosyalleştirmek için 2006’dan bu yana DİYED olarak hizmet veriyor. Kurucu Başkan Bedri Altıntaş, günümüzde de Dernek Başkanı olarak görev yapmaya devam ediyor.

“Birinci görevimiz engellileri tespit edip, onların belli ihtiyaçlarını karşılamak.”

Didim ve Yöresi Engelliler Derneği faaliyete geçtiğinde ilk iş olarak Didim’de yaşayan engellileri bulmak için; Kaymakamlıktan, Sağlık Ocaklarından, Didim Belediyesi’nden ve Mahalle Muhtarlıklarından kayıtlı listelerdeki engellilerin sayısını tespit edip, ihtiyaçları doğrultusunda hizmet vermek için çalışmalar başlattılar.

Didim ve yöresinde yaşayan engelli sayısı toplam 1200 olarak tespit edildi. Dernekte kayıtlı 580 engelli üye bulunuyor. Türkiye genelinde resmi kayıtlarda 12 milyon engelli vatandaş olduğunu dile getiren Bedri Altıntaş, ilk iki yıl Didimli engellilerle iletişime geçmelerinin zorluğunu anlattı: “Birinci görevimiz engellileri tespit edip, onların belli ihtiyaçlarını karşılamak. Sonrasında diğer bir önemli faaliyetimiz; Didim ve yöresinde yaşayan engellileri sosyalleştirmek. Evden hiç dışarı çıkmamış, sosyal hayatı olmayan engelliler var. Onlarla iletişime geçerken ve kayıt alırken bilhassa ilk iki yıl çok sıkıntılar yaşadık. İlk düzenlediğimiz iftar yemeğinde çekindikleri için önündeki yemeğe dokunmayan, yemeğe sadece bakanlar oldu. Zamanla yemekler ve farklı etkinlikler düzenleyerek yavaş yavaş daha rahat iletişime geçtik. Sosyalleşmeleri, insanlarla beraber zaman geçirmeleri, kaynaşmaları çok önemli. DİYED ’in tüzüğün en önemli maddesi: Engellileri kaynaştırmak, onları sosyal hayata kavuşturmak ve spor yaptırmak” şeklinde konuştu.

DİYED olarak düzenlenen tiyatro, konser ve yemekli her etkinliğin belli bir hedefi var: Bu etkinliklerde satılan davetiyelerden elde edilen gelir Didim’de yaşayan engellilere ihtiyaçları doğrultusunda akülü sandalye, işitme cihazı hasta yatağı benzeri  medikal ürünler gibi birçok ihtiyacı giderebilmek doğrultusunda değerlendiriliyor. Bazen de evinde yiyecek bir şeyi olmayan üyelere ayni yardımlar yapılıyor.

Türkiye’de hükümet tarafından engelli vatandaşlar için güzel çalışmalar yapıldığına da değinen Altıntaş; 2006 yılında başlattıkları çalışmalar ile günümüzde yaptıkları çalışmalar arasında büyük farklar olduğunu; devlet  tarafından günümüzde engelli vatandaşların haklarının verildiğini, evde bakımlarının yapıldığını, 3 aylık engelli maaşı bağlanması, Salı ve Perşembe günleri tüm hastanelerde heyet günü olmasının işleri daha kolay hale getirdiğini ve eskiden bir rapor için 3-4 gün gezerken günümüzde 1 saatte rapor alındığını dile getirdi.

Bedri Altıntaş; “DİYED  bina yerimizi Didim Belediyesi verdi. Binayı ve arkasındaki depoyu İngilizlerin oluşturduğu Help and Hands yardım grubu yaptırdılar, 35 adet akülü sandalye ve 10 adet hasta yatağı bağışı yaptılar. Birçok medikal malzemeler aldılar. Çok büyük destekleri oldu. Bizim karşılayamadığımız durumlarda İngiliz gruba söylüyoruz; beraber inceliyoruz ve sonuç itibari ile biz siparişini veriyoruz, ödemeyi onlar yapıyor. Engellilerin ailelere birlikte teslim ediyoruz. Dernek üyelerimiz arasında daha çok bedensel engelliler var. Akülü sandalye ihtiyaçların başında geliyor.  İşitme cihazı, hasta yatağı onlar çok değil. Ama akülü sandalyelere bakacak olursak yılda 50’nin üzerinde akülü sandalye dağıtıyoruz. Derneğimiz bugüne kadar 150 akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirdi.” Dedi.

Konya Kültür sitesi 6 yıldır kermes yaparak 26 adet akülü sandalye bağışlamış, bu ihtiyaçların yanı sıra Didim ve Yöresi Engelliler Derneği kapsamında ‘Binbir Sevgi Gönüllüleri’ oluşumu yemekli toplantılar ve etkinlikler düzenleyerek buradan elde edilen gelirle engelliler için bir minibüs satın alındı. Bu araç Salı ve Perşembe günleri İzmir’e ve Aydın’a hastanelere Didimli engellileri taşımak ve Didim içinde devlet dairesinde işleri varsa onun için de kullanılıyor. Bu konuda Didim Belediyesi’nin desteği büyük; aracın giderini ve mazotunu belediye karşılıyor.

3 Aralık’taki Etkinliğine Ünlü Oyuncu Muratcan Bozarslan Geliyor!

DİYED 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Beach Otel’de davetiyeli yemek düzenleyecek. Yemekli etkinlikte davetliler arasında çekiliş yapılacak. Hem Didimliler eğlenecek hem de buradan elde edilen gelirle engellilerin ihtiyaçları giderilecek.

Bu yılki etkinliğe davet edilen ve kendisi de engelli olan oyuncu Muratcan Bozarslan, derneğin davetine katılmaktan memnuniyet duyacağını bildirdi. 3 Aralık’taki yemekli davette ünlü oyuncu da bulunacak.

Özellikle son yıllarda birçok etkinlik düzenleyen Didim ve Yöresi Engelliler Derneği’nin daha önceki etkinliklerine baktığımızda geçen yıl Mayıs ayında ilk kez ‘Engelsiz Festival’ yaptılar. Apollon Tapınağından başlayarak , Altınkum’a indiler. Etkinlik kapsamında Didim Belediyesi’nin verdiği üstü açık otobüs, fayton, bisiklet ve motor grupları da  destek oldular. Buradaki mesaj; Engellilere imkan verildiğinde engel tanımıyorlar. Ve onlar içinde yolların yapılabileceğine dikkat çeken Bedri Altıntaş; Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın bu konuda çok duyarlı olduğunu, önümüzdeki günlerde bu konuda da bir çalışma başlatacaklarına inandığını ifade etti.

Didim ve Yöresi Engelliler Derneği her yıl üyelerin talepleri doğrultusunda kategori belirleyip, kurs açıyor. Bu yılki taleplere göre şuan faaliyet gösteren; bağlama ve gitar kursu var. Aralık’ın ilk haftası dans ve yoga dersleri başlayacak. Resim kursunun da talebe göre başlatılması düşünülüyor. Taleplerin yanı sıra her yıl işaret dili kursu da derneğin vazgeçilmez derslerinden biri.  “Engelli olmayan insanlarda kursa katılabiliyor. Hatta katılmaları daha iyi oluyor. Amacımız ayrıştırmak değil, kaynaştırmak. İnsanların engelli üyelerimizle ilgilenmesi onlara da özgüven veriyor.

“Engellilerin Adını Kullananlara İnanmayın!”

İstanbul, Yalova, Denizli, Eskişehir ve İzmir’den gelip, burada Engelliler Derneği adına mecmua satanlar olduğunu, Didim’deki Engellilerin adını kullanarak buradan yardım toplayıp giden bazı grupların olduğundan yakınan Altıntaş; “Didim’deki engellilerin adını kullanarak buradan yardım toplayıp gidiyorlar ama ortada bir yardım yok. Başka bir örnekte yine engelliler üzerinden oynanıyor; stant açtılar tiyatro yapılacak diye engelliler adına bilet sattılar, salon kiraladılar. Oyun günü gelince salon boş kimse ortada yoktu. Engelliler üzerine rant sağlayan kesim var. En büyük sıkıntılardan biri bu. Engellilerin Adını Kullananlara İnanmayın! 2009’da  Malatya’da bir dernek başkanı araştırma yapıyor. Türkiye genelinde yapılan bir araştırmaya göre; engelliler adına toplanan 240 trilyon para kayıp.

 

Biz dernek olarak gidip kimseden para toplamıyoruz. Yemekli etkinlik düzenlediğimizde bilet alır mısınız diyoruz. Bilet alıp gelenler ödemesinin karşılığını alıyor; etkinliğe katılıp yemek yiyor. Esnafa mesajımız:  Yardım yapmayın ki bitsinler! Engelliler adına gelip yardım istiyorlarsa yardım yapmayın. Yardım yapacaksanız gördüğünüz  birşeye yardım yapın. Yardım etmek istiyorsanız buradaki derneklere sahip çıkın” şeklinde konuştu.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü