14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 22 Kasım 2017 14:42

Didim Eğitim ve Çevre Derneği Yararlı Projelere Hazırlanıyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Eğitim ve Çevre Derneği Yararlı Projelere Hazırlanıyor

Didim Eğitim ve Çevre Derneği (DEÇED); Avrupa Birliği, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, Avrupa Yatırım Bankası ve Muhtelif ülkelerin Büyük Elçilik hibe fonlarına proje sunarak Didim’e kaynak aktarılmasını sağlamak amacıyla kurulan bir dernek. Derneğin faaliyetleri kapsamında her çalışma grubu farklı koordinatörler tarafından organize ediliyor. Bunlar; Komiteler, Proje Grupları ve Kulüpler olarak dernek faaliyetleri kategorisinde yer alıyor.

26 Mayıs 2016 yılında kurulan Didim Eğitim ve Çevre Derneğinin 16 üyesi var. Derneğin Yönetim Kurulunda; Dernek Başkanı Mehmet Erol, Başkan Yardımcısı Ünal Aykaç, Sayman H. Murat Garip, Sekreter Filiz Korkmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Figen Çakmakgil bulunurken, Denetim Kurulu’nda ise; Sinem Özçelik, M.Nusret Tankal ve Öznur Aktuğ görev alıyor.

Didim Eğitim ve Çevre Derneği diğer derneklerden farklı olarak; yemekler ve davetler gibi etkinlikler düzenlemiyor; ticari amaç gütmeyen doğa gezilerine ve çevre temizliğine odaklı projeler gerçekleştiriyor. Didim Eğitim ve Çevre Derneği çalışma grupları; Burslar ve yardımlar komitesi, etkinlikler komitesi, Didim Balık Cenneti Projesi, Felsefe Tarihi Yürüyüşü Projesi, Fırtına Kırlangıcı Gözlem Projesi, Didim Dağcılık ve Doğa Sporları Grubu ve Gezi Kulüpleri şeklinde faaliyet gösteriyor.

Didim’i Balık Cennetine Dönüştürecekler

Dernek, faaliyetleri çerçevesinde Didim Balık Cenneti Projesini gerçekleştirmeyi planlıyor.  Dernek Başkanı Mehmet Erol’un gazetemize yaptığı açıklamaya göre; Bilinçsiz ve illegal yapılan balık avcılığı sebebiyle birçok yerde olduğu gibi Didim’de de dip avcılığının önüne geçilmesi gerekiyor. Balıkçılar tirol ve gırgır ile denizin dibine ağ atarak avlanırken zaman zaman iplerin kopması durumunda, balıkçıların ipi kesip atması sonucunda oralarda deniz canlılarının yaşam alanlarının engellenmiş oluyor. Bunun sonucunda denizde yaşayan hayvan türleri ve sayıları yavaş yavaş azalıyor. Didim Balık Cenneti Projesi’ndeki faaliyetlerden biri de bu durumun önüne geçmek için; su altına atılacak ağırlık, künk ve kayalarla yapay resifler oluşturularak deniz canlı çeşitliliğini ve miktarını arttırmayı hedefliyor. Bu ağırlıklar sayesinde tirol ve gırgır ile dip avcılığının önüne geçilecek ve bu ağırlıklara ilaveten denizde batırılacak gemi ve belediye otobüsleri ile su altında sesin yayılma hızının dört kat olmasından faydalanarak dinamitin önüne geçilecek. Bölgemizde bilinçli bir şekilde olta ile balık avcılığı yapılması, Didim’in sularının balık cennetine dönüştürülmesi bekleniyor.

Proje dahilinde bölge halkında geçim seviyeleri düşük olan 18-35 yaş arası 200 gence eğitimler verilecek ve içlerinden 35’i projede çalışırken para kazanacak. Proje sonunda bu gençlere 1*Eğitmen Balıkadam brövesi ile iş sahibi olma olanağı sunulacak.

Didim Eğitim ve Çevre Derneği Başkanı Mehmet Erol; “İnsanlar tatile çıkarken Kuşadası ve Bodrum arasında kaldığı için Didim biraz daha geri planda kalıyor. Bizde Didim’in daha fazla turizme kazandırılması ve tercih edilmesi kapsamında projeler düşünüyoruz. Örneğin; Didim Balık Cenneti Projesi’nde amacımız; deniz canlı miktarı ve çeşitliliğini artırmakla beraber Dalış turizmini yaratıp, canlandırarak Didim bölgesini çevresindeki turizm merkezleri seviyesine çıkarmak. Bununla beraber Fırtına Kırlangıcı Gözlem Projemiz var. Bilimsel adıyla suda yürüyen deniz kuşu anlamına gelen ‘Hidrobates pelagicus’ bu kuşlar üreme alanı olarak Akdeniz’in Kuzey kıyılarını seçmesine rağmen, yayılımı Doğu sınırı Ege kıyılarında oluyor. Şimdiye kadar Ege kıyılarında yalnızca Didim açıklarında görüldü. Yalnızca Nisan- Kasım aylarında görülüyor. Bu kuşların tipik özelliği; Balerin edasıyla suyun üzerinde yürüyor gibi hareketler sergileyerek insanlarda hayranlık uyandıran bir görüntü vermesi. Bu kuşların Didim’de görülmesi ilçemiz için bir güzel bir fırsat. Bu durumu değerlendirerek ilçemizin turizmini geliştirmeyi planlıyoruz.” Dedi.

2013 yılından bu yana her sene Sonbahar’dan İlkbahar’a bir grup doğasever yürüyüşçüler bir araya gelerek; en ucuz şekilde el değmemiş doğada buluşup, hafta sonlarını değerlendiriyorlardı. 2017 yılı itibariyle Didim Eğitim ve Çevre Derneği bünyesinde devam eden doğaseverlerin yürüyüş etkinlikleri bu aylarda da devam ediyor.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü