14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 23 Kasım 2017 15:17

BATI KÖY İLGİSİZLİKTEN ŞİKAYETCİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

BATI KÖY İLGİSİZLİKTEN ŞİKAYETCİ

Didim’e bağlı Batıköy halkı dün kendilerini ziyaret eden kaymakam Mehmet Türköz’e köyün sorunlarını anlattılar.

Kaymakam Mehmet Türköz, Jandarma Komutanı Gürhan Kabakçı, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir, İlçe Müftüsü Ahat Taşcı Milli Emlak Müdürü, İlçe Tarım Müdürü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ile  Vergi Dairesi görevlileriyle birlikte  Batıköyü ziyaret ettiler. Burada vatandaşlarla bir süre sohbet eden Kaymakam Türköz köyün yerleşim tarihçesi ve yaşayan insanların durumları hakkında bilgilir aldı.

İçişleri Bakanlığı talimatıyla yerleşim birimlerinin sorunlarının bizzat yerinde görülmesi amacıyla gerçekleştirilen bu toplantıda köylüler köyün en önemli sorununun ulaşım sorunu olduğunu yola 1 km kadar uzak olan ve yoğun olarak yaşlı nüfusun kaldığı köye şehir içi ulaşım araçlarının uğramadığını  yola bırakılan yaşlı ve hasta köylülerin sorunlar yaşadıklarını anlattılar ve Sarı civcivlerin belirli saatlerde köye uğramasını istediler.

Sağlıkla ilgili sorunlar içinde Balat Köyüne gitmek zorunda kaldıklarını belirten köylüler, haftada iki gün verilen mobil sağlık hizmetinin de köye hiç uğramadığını Batıköy’ünda mobil Sağlık güzergahı içine alınmasını istediler.

Arazilerin bazı bölgelerinin Milli Parklar sınırları içinde kaldığı için yaban hayvanlarını k bahçelerinden uzaklaştırmakta zaman zaman mevzuata takıldıklarını da belirten köylüler domuz vurma ve uzaklaştırma konusunda  yaban hayvanlarının üreme alanının köylerinde bulunmadığını dolayısıyla zararlı hayvanlarla mücadelede kendi buldukları yöntemleri kullandıklarını belirttiler.

Uzun yıllardır yaşanan toprak ve  konut mülkiyetinin çözülemediği gibi büyükşehir yasası ile birlikte köy tüzel kişiliğine ait olan arazilerinin belediye mücavir alanı olarak kabul edilmesinin ardından kullandıkları alanlardan belediye tarafından ödenmesi istenen rakamın çok yüksek olduğu değerlendirme yapılırken hangi ölçütlerin alındığını bilemediklerini, belirterek bizden istenen rakamlarla Didim’den ya da Söke’den ev tutmak daha ucuza geliyor şikayetinde bulundular. Konuyla ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu belirlenen bedellerin mevzuatlar ve yasaların verdiği rakamlarla ortaya çıktığını belirterek,  Belediye başkanlığının ücret tarifesindeki en alt sınırı yansıttıkların belirterek köyle ilgili olarak bir imar çalışması ve yakında çıkması beklenen bir yasayla da bu tür itilaflı yerlerin kullanıcılarına satılması düzenlemesi beklediklerini belirterek konunun çözülmesi için belediye olarak gayret gösterdiklerini söyledi. Bankoğlu ayrıca ulaşım sorununun daha önce Aydın Büyükşehir’e birkaç kez  iletildiğini,  takibini yapacağı sözünü verdi.

İlçe Müftüsü Ahat Taşçı, Kadrolu  bir cami imamı bulunan köye diyanet hizmetlerinin ulaştığını sorun yaşamadıklarını, İlçe Tarım Müdürlüğü ile köylülerin sıcak ilişkileri içinde olduğu, Batıköy’de sosyal yardım alan kişi sayısının 3 kişi olduğunu belirten Sosyal Yardımlaşma Vakfı sorumlusu bunlardan birisine kömür yardımı yaptıklarını, diğer iki kişiye de zaman zaman ayni ve nakdi yardım yapıldığı, Jandarma Komutanı Gürhan Kabakçı’da köyde yerleşik halkının istatistiklere yansıyacak bir asayiş olayı yaşamadığı bilgisini aktardı.

19 öğrenci olduğu için Batıköylü öğrencilerin taşımalı sitemle Ortaokulluların Akköy’e ilkokullularında Didim Merkeze taşındığı öğrenilen eğitim sorununa Balat Köy muhtarı kendi köylerinde 50 kadar öğrenci olmasına rağmen birleştirilmiş sınıf uygulamasına geçilerek 2 öğretmenle eğitim sürdürülmesinden kaygı duydukların, çocuklarının bu durumda eksik ve yetersiz eğitim almalarını istemediklerini söyledi. İlçe Milli eğitim Müdür Recep Akdemir konunun ilçe  ya da il milli eğitim müdürlüklerinden kaynaklanmadığını, adrese dayalı kayıt sistemi üzerinden bakanlığın e-okul programının bu ayarlamayı yaptığını 10 öğrenciden az kalmış sınıfların birleştirilmesi sorununun başka köylerde ve merkezdeki okullarda da yaşandığı cevabını verdi.

 

Sorunlarla ilgili olarak kurum yetkililerine talimat veren Kaymakam Mehmet Türköz sorunun devletin imkanları doğrultusunda mutlaka çözüm odaklı olarak halledileceğini belirtti ve devlet artık halk için var sorunlarınızı kamu kurumlarına ulaştırmaktan ve çözüm aramakta ısrarlı olmalarını istedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü