22 Ekim 2014

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 03 Eylül 2013 13:45

YEREL SEÇİMLER

Yazan  Ferhan Ercan

Didim'de ilk izlediğim ve tanığı olduğum yerel seçim 2004 seçimleridir. Seçimle ilgili bazı taktik hatalar ve son gece kaymaları CHP'nin yerel yönetimi kazanmasını sağladı.

Bir biçimde kazanmak, ardıl kazanmalara zemin hazırlar. Ankara ve İstanbul'da tanık olduğumuz sonuçlar da bu savı kanıtlar.

Yoksullar açları finanse edince yönetenlerin avantajları artar. Yönetenler getirim dağıtan konumunda olduğu için,  bağımlı yandaşların ortaya çıkması ve olası sonuçları etkilemesi kaçınılmazdır. Kent getirimlerinin  belirlenmiş çevrelerce paylaşılması ki; bu kesim kentin demir çekirdeğini oluşturmaktadır. Bu kesim seçmen sayısının azınlık sayılabilecek kesimini oluşturmasına karşın, kararlarda etkili olmayı sürdürmektedirler.

İş açısından bakıldığında, girişimci sayısı yüksek olmasına karşın başarı oranı düşüktür. Bilgi ve kaynak yetersizliği girişimcinin önündeki engellerdir. Bu nedenle daha sezon bitmeden bazı iş yerlerinin kapandığına tanık oluruz. Zaten büyük marketler küçük esnafın soluğunu kesmektedir. Bu ve benzer nedenlerin etkisiyle emekli olan kentliler dışında nüfus değişkenliği yüksektir.

Bunlardan söz etmemin nedeni nüfus değişkenliği, kente sahip çıkma düzeyini etkilemektedir. Birey kendisini kentli olarak hissetmeyince sorun algısı değişmekte ve sorunlara ilgi azalmaktadır.

İlk kez bir adayın projelerle halkın karşısına çıktığına tanık oluyorum. Murat Kalaycı CHP'den aday adayı. Elimizde bir kitapçık ve kente ilişkin projeler var. Belki öteki adaylarda benzer projelerden sözlü olarak söz etmektedirler. Ama, yazılı bir belge; soruna saygıyı ifade etmesi açısından önemlidir. Soruna saygı aynı zamanda kente duyulan saygının göstergesidir.

Şimdi Murat Kalaycı'nın kente ilişkin proje önerilerine bakalım:

1- Yeni ve çağdaş bir amfi tiyatro. Bu projeyi şöyle gerekçelendiriyor; "Hem Didim'de yaşayan halkımız, hem de tanıtımımız için görkemli bir amfi tiyatro yapılacaktır."

2- Futbol takımlarının kamp yapabileceği çağdaş tesisler. Didim'e yakışan spor kompleksleri. "Tesislerin yapımı için yeterli alanlara ve imkanlara sahibiz" Bu konuyu ben 2004 yerel seçimleri sürecinde önermiştim ama, hiç ilgilenen olmadı. Böyle bir proje özellikle kış turizmini ilçeye kazandırır.Ayrıca kente kalıcı tesisler kazandırır.

3- Didim'e yakışan büyük park ve dinlenme alanları.

4- Köy ve mahallelerimize halkın faydalanacağı yüzme havuzları.(Bu önerinin haklı ve tutarlı gerekçeleri yok.)

5- Didim'de yerleşik yabancı yurttaşlara fahri meclis üyelikleri vereceğiz.Bu yaklaşım yadsınmamalı ama, genel olarak yerelden yönetimin önü tüm kentliler için açılmalıdır.

6- Özellikle astım hastalarını sağlığa kavuşturan Didim'de, sağlık turizmini canlandıracağız. "Doğanın bize hediyesi olan havayı en iyi şekilde değerlendirmek ve bu konuda Didim olarak gelir elde etmek adına hiçbir yatırım yapılmamıştır."

7- Amacına uygun biçimde bir barlar sokağı yapacağız.

8- Altınkum'dan Mavişehir!e uzanan, temalı yürüyüş, koşu ve bisiklet parkuru yapacağız. "Bu yol Altınkum'dan Mavişehir'e, Mavişehir'den Akköy'e kadar uzatılacak."

9- Yeni plaj ve sahilleri hizmete sokacağız.

10- Rüzgar ve güneşten enerji elde edeceğiz.Rüzgar tribünleriyle su fiyatlarını düşüreceğiz.

Benim özet olarak vurguladığım öneriler dışında başka önerilerde var. Murat'ın bir saptamasıyla yazımı noktalamak istiyorum:

"Yöneticilik, sadece bizim bildiklerimizle değil, sizin bilgi ve önerilerinizle çok daha değerli ve amacına uygun olacaktır."

Öteki partilerin aday adaylarının broşürleri elimize ulaştığında okurlarla paylaşılacaktır.

Umuyoruz ki, tüm partiler kente ilişkin yeni görüş ve düşüncelere sahip olan adaylarla karşımıza çıkarak; bizleri vasat kişileri seçme zorunluluğundan kurtarırlar!

Ferhan Ercan

Ferhan Ercan

Ferhan Ercan Hakkında