22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

KÜLTÜREL TURLAR

Deve Güreşleri: Oldukça zengin bir folkrorik yapıya sahip olan yöre, her sene yapılan deve güreşleri organizasyonuyla dikkat çekici bir hâl alır. Pehlivan develerin üzerlerindeki tüm takı ve giysiler elyapımıdır.

Deve güreşleri, tek hörgüçlü yoz dişi develer ile 'buhur' adı verilen çift hörgüçlü erkek develerin çiftleştirilmesiyle doğan ve 'tülü' adı verilen erkek develer arasında yapılır.

Davul ve zurnalar eşliğinde gerçekleştirilen deve güreşleri, çeşitli kategorilerde düzenlenir. Güreş esnasında rakibini kaçıran, yıkan veya bağırtan deve galip ilan edilir..Yöresel Halk Kültürü: Hızla gelişen kentleşme nedeniyle zamanla unutulan veya unutulmaya yüz tutan Yöresel Halk Kültürü kendisine ancak özel günlerde, milli bayramlarda ve festivallerde yer bulabilmeye başlamıştır. Ege Bölgesi'ne özgü rengarenk, süslü ve göz alıcı kıyafetler, çuhadan işlenmiş cepkenler, üçetekler, nakışlar, oyalar, simli işlemeler ve bilhassa da zeybek kıyafetleri gibi pek çok giyim eşyası yörenin günümüze miras kalan kültürel birikimlerindendir.

Efe giyimi Aydın yöresinin adeta simgesidir. Efeler, püsküllü fes, yemeni, zıbın, camadan ve yöreye özgü şalvar giyerler. Bellerindeki örme kuşak, şal ve deri silahlıkları ile baldırlarındaki tozluklar da bu çarpıcı giyimlerini süsler. Bu kuşamlarıyla oynadıkları Aydın Zeybeği, Harmandalı Zeybeği, Eski Tavas Zeybeği, Kerimoğlu Zeybeği, Kocaarap Zeybeği, Ortaklar Zeybeği gibi zeybek oyunlarının ise seyrine doyum olmaz..