19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

AKBÜK - AKBÜK

AKBÜK - AKBÜK

Can dostum, yol arkadaşım Ünsal Yalçınkaya bir yazısında benden söz etmiş. “Fethiye” başlıklı yazıma atfen Akbük’ü anlatmamı istemiş. Yıllar önce Akbük’ü yazmıştım. Bu ikinci yazım olacak.

Doğa, Akbük’e cömert davranmış. Verilebileceklerin en güzelini, en sevimlisini, en bolunu vermiş. Önüne alabildiğine engin denizi koymuş. Gir vücudunla yüz, çık gözünle yüz. İster birbirinden seçme koylarda kulaç at, ister merkezde açılabildiğin kadar açıl. Kah gökyüzünün maviliğine, kah denizin maviliğine bak. Gözün doysun, yüzün gülsün, için açılsın

Ormanın en gürünü, yeşilin en tatlısını Akbük’te görürsün. Bakarsın “hayran” kalırsın. Havayı içine çekersin, mest olursun. Islık çalan ağacın melodisini duyarsın. Serinlik tenini okşar. Huzur gelip kalbine oturur. Yüreğin sevgiye boğulur. Mutluluktan uçarsın. İçmeden sarhoş olmak neymiş yaşarsın. Gündüzü bol güneşlidir; pişirir insanı. İnersin sahile, rüzgar vurur yüzüne. Güneş’e selam çakarsın. Akşam olur yıldız yağar üstüne. Ay’a el sallarsın. Öte kıyılardakilere selam yollarsın.

“Denizden pazara” misali taze balığın merkezidir Akbük. Başka yerde gider mi, bilmem ama Akbük’te rakısız gitmez balık. Dibini görürüsün şişenin; ne dilin dolanır, ne sözün.

Akbük; doğallığın, şirinliğin, sadeliğin adı. Akbük aşktır, sevdadır. Cennet’ten bir köşedir. Akbük, anlatılmaz yaşanır.

Akbük’ün değerini bilmek lazım. Akbük’ü korumak, kollamak gerekiyor. Doğa talancılarına, rant yolcularına “aman” vermemek lazım. Aydın Büyük Şehir Belediyesi’ne sesleniyorum. Aydın Valiliğine sesleniyorum. Akbük, Didim olmasın. Akbük, Bodrumlaşmasın. Akbük, Kuşadası’na benzetilmesin. Akbük, beton yığınına dönüştürülmesin. Akbük, yalancı turizmcilere teslim edilmesin. Doğallığı aynen korunsun. Altyapı mutlaka gerçekleştirilsin. Plansız, programsız büyümenin önüne geçilsin. Denizimiz kirlenmesin, ormanımız talan edilmesin. Cadde ve sokaklarımızı temiz kalsın.

Doğa sevdalılarına, memleket sevdalılarına sesleniyorum. Akbük, cennettir, cennetimize sahip çıkalım.

Celal Durgun

Misafir Yazar

Bu kategorideki diğerleri: « FAYDALI TELEFONLAR