18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Rastgele Galeriler

Reklam

Tarihe Göre Haberler

« Kasım 2017 »
Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Cuma, 10 Kasım 2017 15:19

GECE HAYATI HAFTA SONUNDA YAŞANIYOR

GECE HAYATI HAFTA SONUNDA YAŞANIYOR

Didim’de turizm sezonunnun sona ermesinin ardından sessizliğe bürünen Altınkum’da eğlence sektörü  bir çok cafe ve barın yaza kadar kapanmasına rağmen hafta sonu Didimlilere hizmet eden bazı türküevleri ve barlar hafta sonu Didimlileri sanatçılarıyla buluşturuyor.

Bu barlardan Eflatun kendi müzik gurupları ile hafta sonu Didimlilere kapılarını açıyor, Erdal Musa ve Öz Lem’in sahne aldığı Eflatun yaz aylarında da birçok ünlü sesi konuk etmişti.  , Ehl-i Dem Türküevi yeni Açılmasına rağmen dikkat çeken türkücüleri yaz aylarında konuk etmişti şimdi de  yerel sanatçılarla hafta sonunu şenlendiriyor.

Salaş ve temiz bir mekan arayanlar için 10a Balıkcı Usta’m sanat müziği dinleterek müşterilerine hizmet ediyor. Tüm diğer işyerleri aksine Pazartesi günleri tail yapan Balıkçı utsa hergün açık işletmelerden birisi.

Pesgasus Türkü evi zaman zaman dışardan sanatçı getirse de yerel sanatçılarla kapılarını hafta sonu müzüklü olarak  açıyor. Hergün açık olan Pegasus’ta müzik sadece hafta sonları var.

 

Bu hafta sonu Sanatcı Gönül Bartu’yu ağırladı. İşletmeciler Kış boyunca görüşmelerini tamamladıkları sanatçılardan Hüseyin Karakuş, Gurup Abdal ve Aynur Bolta2ı da önümüzdeki günlerde Didimlilerle buluşturacak.

Yayınlandığı yer Didim

79. Yıldönümünde Ulu Önder Atatürk Siren Sesleri İle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. Yıldönümünü anmak üzere, her yıl Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Didim’de de 10 Kasım Cuma günü Atatürk’ü Anma Günü Töreni gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanındaki gerçekleştirilen tören, saat 08:45’de Atatürk Anıtı’nın önünde çelenk sunumuyla başladı. Sırasıyla Kaymakamlık Çelengi, Garnizon Komutanlığı Çelengi ve Belediye Başkanlığı Çelengi Atatürk Anıtı önüne bırakıldı.

Göndere bayrak çekilmesinin ardından, saat 09:05’te siren sesleri duyuldu. Saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okundu.

Kaymakam Mehmet Türköz, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Başsavcı Fatih Çoban, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven ve Siyasi Parti temsilcileri 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Töreni’ne katıldı. İlçemiz okullarından; İmam Hatip Ortaokulu, Didim Anadolu Lisesi, Özel Altın Sahil Sınav Temel Lisesi, Özel Didim Taç Temel Lisesi ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin de törene katılımıyla Ulu Önder Atatürk kalabalık bir törenle anıldı.

Program bitiminde diğer kurum ve kuruluşlar çelenk sunumlarını gerçekleştirdi: Adalet ve Kalkınma Partisi Çelengi, Cumhuriyet Halk Partisi Çelengi, Atatürkçü Düşünce Derneği Çelengi, Çağdaş Cumhuriyet Kadınlar Derneği Çelengi, Didim Ticaret Odası Çelengi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Çelengi, Hava Kurumu Çelengi, Vatan Partisi Çelengi.

Mahir Özgür Damar İlkokul Müdürlüğü tarafından hazırlanan İlçe Anma Programı saat 09:30’da Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi Salonunda devam etti.

 

Yayınlandığı yer Didim

CHP’Lİ GENÇLER  EĞİTİM SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

CHP Didim Gençlik Kolları üyeleri 9 Kasım 2017 günü parti binası önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Gençler eğitim öğretim yılında ilkokuldan başlayıp, üniversite giriş sınavlarına kadar olan sistem ile eğitimdeki değişiklikleri eleştirdiler.

CHP Gençlik Kolları Başkanı Erencan Yitmez’in yaptığı açıklamada 2004 yılında değiştirilen OKS, 2008 yılında değiştirilen SBS, 2013’te değiştirilen TEOG ve son gün değiştirilen Tercihe Bağlı Serbest Kayıt Sistemi’ni eleştirdiler.

Adrese yakın 5 okulu tercih etmek zorunda bırakılan öğrenciler ve velilerin bu durumun ekonomik ve  sosyal farklılıkların olacağı, okulların ve teknik donanımları farklı  ve eşitsizlikler yol açacağı görüşünü savundu.

Erencan Yitmez: “Durum böyle iken tüm okullar aynı olanak ve imkanlara sahipmiş gibi bir ön kabul ile öğrencileri bir mahalleye, bir semte bulunan okullar ile sınırlanmaya zorlanmaktadır. Bu durum Sınıfsal eşitsizliklerin devamı olmayan şartlara zorlanmaktadır.

Bu eğitimi de istikrasızlığın, eşitsizliğin ve dağınıklığın sonuçlarını ve bedellerini yazık ki geleceğimizin teminatı olan ülkemizin gençleri ödeyecektir” dedi.

Yitmez, yaz  boz haline getirildiğini söylediği eğitim sisteminin bir an önce çağdaş, ilerici, üretime ve bilime dayalı bir çizgiye getirilmesini, Adrese Dayalı Sınavsız Kayıt Sisteminin acilen değiştirilmesini de istedi.

 

CHP Didim İlçe Gençlik Kolları Başkanı Erencan Yitmez: “Tüm genç arkadaşlarımız ve bizden sonraki nesilin geleceği için sonuç alana kadar mücadelemizden vaz geçmeyeceğimize CHP Didim Gençlik Kolları olarak söz veriyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

Yayınlandığı yer Didim

ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARINDAN GÖSTERİ

Mahir Özgür Damar Öğrencileri Atatürk’ü Çok Seviyor

Didim Cumhuriyet Meydanında yapılan 10 Kasım Atatürk’ü Anma töreninin ardından Mahir Özgür Damar Ortaokulunun hazırladığı Atatürk’ün Ölümünün 79. Yıl Dönümü anma Programı Didim Ticaret Odası  Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Garnizon Komutanı Albay Çetin Gülseven, Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Cumhuriyet Baş Savcısı Fatih Çoban ve ilçe prtokolünün katıldığı törende Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Mahir Özgür Damar Ortaoklu müdürü Yaşar Yıldırım bir konuşma yaptı. Müdürü yıldırım yaptığı konuşmasında Atatürk’ün devlet adamlığı ve askeri dehası ile çizdiği ufuk’un kendilerine yol gösterdiğini belirtti ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemale Rahmet ve minnetle andıklarını belirtti.

10 Kasım ve Atatürk’le ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrenciler ödülleri verildi.

Ödül töreninde 3. Olan öğrenciler ödüllerini Belediye Başknaı Deniz Atabay, 2. Öğrenciler Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven ve birincilerin ödüllerini de Didim Kaymakamı Mehmet Türköz verdi.

 

Sunuculuğunu Sınıf Öğretmeni Nergis Karanlık’ın yaptığı programda öğrencilerin hazırladığı Atatürk Oratoryosu, Atatürk ve Sonbalo ile Atatürk çocukları adlı  gösteriler yapıldı.

Yayınlandığı yer Didim
Cuma, 10 Kasım 2017 15:13

Didim Kitapseverler Buluştu

Didim Kitapseverler Buluştu

Didim Kitapseverler Kulübü Kasım ayı toplantısını 8 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirdi. Efeler Ortaokulu karşısındaki Cafe Mania’da, saat 14:00’de bir araya gelen Didim Kitapseverler Kulübü keyifli sohbetlerle kahvelerini yudumlarken, karşılıklı olarak düşüncelerini paylaştılar.

Didim Kitapseverler Kulübü her ay ortak kararlar ile bir kitap seçiyor, belirlenen kitabı okuyup, bir sonraki ay yapılan toplantılarda da okudukları o kitap hakkında birbirleri ile düşüncelerini paylaşıyorlar. Sevdikleri bölümleri uzun uzun birbirlerine aktarıp, karşılıklı yorumlar yapmanın yanı sıra eleştirel yönlerini de hep beraber masaya yatırıyorlar. Çoğunlukla olumlu yönleriyle ele alınan kitaplar, bazen de olumsuz eleştirilere daha fazla yer verebiliyor. Didim Kitapseverler Kulübü üyeleri geçtiğimiz Ekim ayında “Bir Muhteşem Güneş” kitabını okumuşlardı. Kasım ayında 10 üyenin buluşup, gerçekleştirdiği toplantıda ise “Bir Muhteşem Güneş” konu alınarak Kitapseverler okudukları “Bir Muhteşem Güneş” kitabını yorumladılar.

“Bir Muhteşem Güneş” adlı kitaptaki karakterlerin, kitapseverler tarafından analiz yapılmasının yanı sıra; Birçok kitapsever, kitapta en çok etkilendikleri bölümün savaş sahneleri olduğunu dile getirdiler. Üyeler, kitabın yazarı Khaled Hosseini’i ve yayınlanan “Bir Muhteşem Güneş” adlı kitabını oldukça başarılı bulduklarını ve yazarın gerçek hayatta yaşanılan savaşları oldukça etkileyici bir şekilde yazıya dökmesi üzerine düşüncelerini paylaştılar. Yine kitabın içeriği dahilinde kadınların direnmesi ve güçlenmesi üzerine görüşlerini paylaştılar.

Yeni çıkan kitapları güncel olarak takip eden Didim Kitapseverler Kulübü, zaman zaman yeni çıkan yazarların, belirli bir kitabını okuduktan sonra bir sonraki ay yorumlamak için gerçekleştirdiği toplantılara kitabın yazarını da davet ediyorlar. Ada Karakaşoğlu’nun gazetemize yaptığı açıklamaya göre; Kulüp olarak yazarları Didim Kitapseverler Toplantısına davet ediyorlar, yazar gelmek istediği takdirde kendi imkanlarıyla Didim’e gelip, sohbete katılıyor. Yazarın da gelmesiyle daha da güzelleşen toplantılarda; kitapseverler okuyup bitirdikleri kitabı yorumlarken, yazara sorular sorma imkanı da bulup, kitaplarını imzalatabiliyorlar.

Zaman zaman bazı yayınevlerinden de 1 koli kitap göndererek destek olunması kitapseverler için en güzel armağan oluyor.

Ada Karakaşoğlu; “ Her ay farklı bir kitap seçiyoruz. Örneğin bu ay aşk romanı okuduysak, bir sonraki kitabı da aşk romanı olarak seçmiyoruz. Üst üste aynı tarzda okuyunca sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden her ay farklı kategorilerde kitaplar belirliyoruz. Örneğin; Bu ay aşk romanı seçtiysek, bir sonraki kitabımız felsefe konulu kitaplar oluyor. Klasikler, fantastik, siyaset, tarih din vb. Mümkün olduğunca çeşitli kitap kategorileriyle her zaman yeni birşeyler öğreniyoruz.” Şeklinde konuştu.

Didim Kitapseverler Kulübü, bir sonraki toplantısını 2 Aralık 2017 tarihinde, Cumartesi günü saat 16:00’da Cafe Mania olarak belirledi.

Önümüzdeki ay içerisinde gerçekleşecek olan toplantının  ‘konuk yazar’ı Sevgi Cansever olacak. ”İki Bahçe, Bir Pencere” adlı kitabıyla, kitapseverlerin yazara sorular yönelteceği toplantıda keyifli bir sohbet kitapseverleri bekliyor.

 

Yayınlandığı yer Didim

Atatürkçü Düşünce Derneği’nden ‘Ata’ya Saygı’ Nöbeti

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Didim Şubesi  ‘Ata’ya Saygı’ Nöbeti Tuttu

Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete uğurlanışının 79. Yılında Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi Yönetim Kurulu ve Dernek Üyeleri, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü olması sebebiyle 13:00-15:00 saatleri arasında Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde ‘Ata’ya Saygı Nöbeti’ tuttu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde pankart açtı: “Biz Yurt diye Anadolu’yu, Yol diye Cumhuriyet’i, Onur diye tam Bağımsızlığı, Önder diye Atatürk’ü seçtik.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şube Başkanı Türker Bacaksız’ın yaptığı basın açıklamasına göre; Bizlere tam bağımsız, laik, demokratik, çağdaş bir devlet armağan eden Yüce Atatürk, “Bıraktığı eserin bekçileriyiz. Ulusumuzun varlığıyla özdeşleştirdiği, yüreğinde erişilmez kıldığı ölümsüz ebedi Başkomutanımız ve Önderimizdir. Bıraktığı eserin büyüklüğünün ve sağladığı kazanımların bilincinde olan Türk Ulusu, bağımsızlık savaşımızın önderi, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk’ü sonsuza kadar gönlünde yaşatmayı sürdürecektir. Bu değişmez inanç ve mücadele kararlılığı ile Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü özlem, minnet, saygı ve rahmetle anıyoruz.” Dedi.

 

Yayınlandığı yer Didim

RESUL DİNDAR DİDİM BELEDİYESPOR İÇİN SAHNEDE

Müzik dünyasının parlayan yıldızı Resul Dindar bugün (11 Kasım 2017) Sensation Disko’da sahne alacak.

Ana sponsorları Subaşı Gurup, Saygın Yapı, Ak Subaşı İnşaat ve Didim Belediyespor yöneticileri olan konser için Didim’e gelecek olan sanatçı  vereceği konserle Didimlileri coştururken, elde edilecek gelir de Didim Belediyespor’un harcamaları için kullanılacak.

Bu akşam saat 20,00’de sahne alması planlanan sanatçı bugün hava yolu ile Didim’e gelecek.  Gurubun 11 elemanının konaklamasını Didim Beach Otel, Transferlerinin CTS Tur tarafından karşılanacak. Konser için Sensation Disko işyerini bu iş için tahsis etmesi ve buradaki ses ve sahne düzeni işinin ve sanatçıların ve ekibinin uçak yolculuk masraflarının da sponsoru oldu.

Biletlerin %60’ından fazla bir kısmının satıldığı ve rezervasyonlarla birlikte bazı Didim Belediyespor taraftarlarının konsere topluca geleceği de öğrenildi. Şayet kalan bilet olursa kapıda bilet satışı da yapılacak.

Didim Belediyespor Kulüp Başkanı Cezmi Arslan ve Genel Kaptan Mustafa Teke, sanatçının organize edilmesi ve Didimlilerle buluşturulması anlamında kendilerine destek olan sponsorlara konser sırasında günün anısına plaket vereceklerini sanatçı Resul Dindar’ı da Didim Belediyespor taraftarı ilan edeceklerini belirtti.

Genel Kaptan Mustafa Teke “bu konserdeki amacımız hem taraftarımızla buluşmak, moralimizi yükseltmek hem de takımımıza sahip çıkan sporseverlerle güzel bir gece geçirmeyi düşündük, elde edilecek gelir elbette takımımızın bazı sorunlarını çözse de asıl olan dayanışmak ve beraberliğimizi perçinlemek olacak. Sanatçımız Resul Dindar kendisi de sıkı futbolsever olmasından dolayı takımımıza çok yük olmadan geliyor. Kendisine bu anlayışlı davranışından dolayı teşekkür ediyoruz. Yarın güzel bir dayanışma örneği sergileyip, bu dayanışma ile takımı daha yüksek yerlerde taşımak amacımız” dedi.

Didim Belediyespor Başkanı Cezmi Arslan: “yönetiminde yeni olmakla beraber bu sezon ilk kez taraftarlarımızla ve Didimli sporseverlerle buluşacağız, bu buluşmanın verdiği moral ve motivasyonla ilerleyen zamanlarda yine bir araya gelmenin yollarını araştıracağız, tüm Didimliler konserimize bekliyoruz maddi destekleri olduğu kadar konserde manevi destekleri de bizlere onur verir” dedi.

Kulübün bu gün itibariyle sporcularına düzenli ödeme yaptıklarını, bu konuda forma ve kaşkol alarak takıma destek veren herkese teşekkür ederim diyen Genel Kaptan Mustafa Teke,

 

Yayınlandığı yer Didim

Bircan; “Teknokent Aydın’a ve ülkemize hayırlı olsun”

Adnan Menderes Üniversitesi (ADü) Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, “Teknokent Aydın’a ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.
64. Teknoloji Geliştirme Bölgesi ilan edilen Adnan Menderes Üniversitesi Teknokenti’nin açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katıldığı törenle gerçekleşti.
Akademik yıl açılış töreninin ardından Vali Yavuz Selim Köşger ve Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan ile birlikte ADÜ Merkez Kampüsünde kurulan Teknokent Alanının açılışını gerçekleştiren Bakan Özlü, Rektör Bircan'a verdiği sözü tutacağını ve Teknokent Projesine gerekli desteği sağlayacaklarını söyledi.
Teknokentlerin üniversiteler için elzem olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, Teknoparkların girişimcilerin hayallerini gerçekleştirdiği, büyük işletmelerin işbirliğini destekleyen sinerji ortamından faydalandığı, akademisyen ve araştırmacıların şirketleşebildiği, üniversiteler için bir prestij aracı ve sanayicilerin teknolojiye giriş kapısı olduğunu söyledi. Bircan, teknokentin Aydın’a ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diledi.

 

(İHA)

Yayınlandığı yer Didim

Atatürk’ün anısına meydana 3000 kitap ayracı astılar

AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları üyeleri, vefatının 79. yılında Atatürk’ün anısını yaşatmak için Atatürk Kent Meydanına 3 bin kitap ayracı astılar.
Aydın Atatürk Kent Meydanına üzerinde Atatürk’ün resmi ve sözlerinin bulunduğu kitap ayracı asan AK Parti Aydın Gençlik Kollarının etkinliği dikkat çekti. Kitap ayraclarına ilgi gösteren vatandaşlar, Atatürk’ün anısını yaşatmak için düzenlenen etkinliği takdirle karşıladı.
Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 79.yılında saygı ve rahmetle andıklarını söyleyen AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Enes Yıldız, “Mustafa Kemal başarılı bir komutan ve lider olarak, gerek Türk Milletinin Milli benliğinde, gerekse dünya tarihinde saygın bir yere sahiptir. Bizler bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği ve nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni atalarımızdan aldığımız güç ile daha ileriye taşımak ve daha güçlü bir ülke haline getirmek için mücadelemizi sürdürmekteyiz. Bizler biliyoruz ki sağlam bir Milli iradede ihanete yer yoktur. Bu düşüncelerle vefatının 79.yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm silah arkadaşalrını ve tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyoruz. Bugün burada 3 bine yakın kitap ayracını Cumhuruyetimizin kurucu başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anısını yaşatmak üzere farklı farklı ayraçlar yapıp onun o zamanlar söylediği ve bu zamanlara kadar gelen ve bundan sonraki süreçte de devam edecek olan sözlerini bir kitap ayracı üzerine yazdık. Dün gece itibari ile meydanımıza astık. Halkımızın da milletimizinde burda çok güzel talebini görüyoruz. Bizler gençler olarak Atamıza sahip çıkacağız. Bizler her zaman geçmişimize sahip çıkacağız. Tarihimizi unutursak geleceğe emin adımlarla bakamayız” diye konuştu.

 

(İHA)

Yayınlandığı yer Didim

Ata­türk, Aydın’da dü­zen­le­nen tö­ren­ler­le anıl­dı

 

Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti’nin ku­ru­cu­su Gazi Mus­ta­fa Kemal Ata­türk, ölü­mü­nün 79. yıl­dö­nü­mün­de Aydın’da dü­zen­le­nen tö­ren­ler­le anıl­dı.

 

Aydın Va­li­li­ği önün­de­ki Ata­türk Anı­tı­na çe­lenk­le­rin ko­nul­ma­sı ile baş­la­yan tö­ren­ler Ata­türk’ün kendi se­sin­den 10. Yıl Nutku’nun din­le­til­me­siy­le devam etti. Saat 09.05’de si­ren­le­rin ça­lın­ma­ya baş­la­ma­sıy­la bir­lik­te tüm Tür­ki­ye’de ol­du­ğu gibi Aydın’da da hayat durdu. 2 da­ki­ka­lık saygı du­ru­şun­da bu­lu­nul­ma­sı­nın ar­dın­dan İstik­lal Marşı’nın okun­du­ğu Aydın’daki anma tö­ren­le­ri daha sonra çe­şit­li et­kin­lik­ler­le devam etti.

 

Aydın’daki Ata­türk’ü anma tö­ren­le­ri­ne Aydın Va­li­si Yavuz Selim Köş­ger, Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye Baş­ka­nı Özlem Çer­çi­oğ­lu, Efe­ler Be­le­di­ye Baş­ka­nı Mesut Özak­can, AK Parti Aydın Mil­let­ve­ki­li Meh­met Erdem, as­ke­ri erkan, kurum mü­dür­le­ri, si­ya­si parti ve sivil top­lum ku­ru­luş­la­rı tem­sil­ci­le­ri ve öğ­ren­ci­ler ka­tıl­dı.

Ata­türk Mey­dan’ın­da­ki ilk anma tö­re­ni­nin ar­dın­dan Aydın’daki tö­ren­ler, Aydın Kül­tür Mer­ke­zi Hi­da­yet Sayın Kon­fe­rans Sa­lo­nu’nda dü­zen­le­nen prog­ram ile devam etti.

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 2